Війська і бойові дії в місті. Як вижити під час війни в умовах міста.
Введення в місто військ і техніки завжди небезпечна подія. Побачивши на вулиці зелені або камуфльовані машини, водій будь-якого транспорту повинен розуміти, що танк або БМП тут зовсім не рівноправний учасник дорожнього руху; це техніка, створена для бою. Тому краще не сподіватися, що танки будуть звертати увагу на вуличні знаки, сигнали світлофорів або переважне право проїзду.
Всі правила дорожнього руху під час бойових дій у місті доречніше звести до двох основних формул: «головною вулицею або дорогою вважається та, по якій їде танк» або «переважне право проїзду на перехресті  має той, у кого заліза більше».


На перехресті головним стає військовий.

Треба враховувати незвичні для міської вулиці габарити, ковзання гусениць на асфальті, можливий занос при повороті та робити розрахунок на те, що для маневру бойової ..машині їй знадобиться не менше п'яти метрів.
Не можна забувати про особливості управління військовою технікою. Механік-водій дивиться на дорогу не через лобове скло, а через триплекси, тому пішохода ближче п'яти метрів від машини може не помітити. Він також не почує крики, сигнал автомобіля чи свисток поліціянта; всю звукову інформацію він отримує від командира через шоломофони у бортовій мережі.
Якщо додати до цього звичку солдата до широкого полігону, то стане зрозуміло, чому при появі колони або окремих бойових машин пішоходам і водіям не варто наближатися та проявляти зайву цікавість.
Водієві найкраще як можна швидше прибрати свій автомобіль з дороги, можна навіть на тротуар, тому що зіткнення, наприклад, з танком означає для легкової машини не аварію, а скоріше за все руйнування, причому механік-водій танка може навіть нічого не помітити.
Щоб правильно орієнтуватися в тому, що відбувається, при появі військ включите місцеву радіостанцію або телевізор. Зв'яжіться телефоном зі своїм підприємством - аби дізнатися, чи немає змін в режимі роботи, - а якщо ви на роботі, зв'яжіться з сім'єю та узгодьте свої дії. Дітям до з'ясування обставин краще посидіти вдома. Навчання в школі будуть скасовані, до цього треба бути готовим і дорослим, щоб не залишити дитину одну.
Один з оптимальних варіантів захисту сім'ї - від'їзд на дачу. При евакуації обов'язково потрібно взяти з собою документи, у кожного члена сім'ї вони повинні бути в кишені, а не в сумці або машині. Крім того, захопіть продукти та найнеобхідніші речі.
Цінності брати не слід, їх краще заховати в схованці у квартирі. Цілком природні побоювання грабежів квартири, практика показує, що вони починаються не раніше 2-3 днів з початку бойових дій або стихійного лиха.


Під час будь-яких пересувань містом необхідно беззаперечно підкорятися вимогам військових патрулів.

Намагатися переконати їх у своїй правоті в якомусь спірному питанні - справа дуже індивідуальна, тут багато що залежить від конкретних обставин. Але в будь-якому випадку розумніше бути терплячим і лояльним, враховуючи психологію, напругу, роздратування і психічну втому офіцера або солдата.
Важливо також розуміти сприйняття міста військовою людиною; те, що для місцевого жителя просто підвал або горище, то для військового — це укриття або зручна вогнева точка. Тому, наприклад, якщо у дворі перестрілка і в вашу квартиру вдираються озброєні люди, краще з ними не сперечатися, а піти з квартири: найімовірніше солдатам потрібні тільки ваші вікна.
Під час перестрілки, коли з горища чи з якогось вікна вашого або сусіднього будинку стріляють по противнику на вулиці, краще сховатися у ванній кімнаті (оскільки це як правило єдина глуха без вікон кімната, з несучими стінами), лягти там на підлогу або в ванну. Перебувати в кімнатах з вікнами не можна не тільки через загрозу прямого попадання кулі або осколка, але і через небезпеку рикошету.
Гіркий досвід показує, що люди недостатньо враховують цю деталь і вважають, що, перебуваючи нижче підвіконня, вони в безпеці. На жаль, куля рикошетом вбиває, а нітрохи не рідше, особливо в бетонних будинках, де, залетівши в кімнату, вона може зрикошетити від стін і стелі багато разів.
Перебуваючи в укритті, треба стежити за можливою появою диму або вогню. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, квартиру треба негайно покинути поповзом, закривши за собою двері - в палаючу кімнату, і на сходовий майданчик.
У під'їзді сховатися якомога далі від вікон, краще в ніші, наприклад за сміттєпроводом. Небезпечно підходити до вікон, а тим більше виходити на балкон вашого будинку навіть в тому випадку, якщо стріляють далеко від вашого будинку: шалена куля часто виправдовує свою назву.


Ще небезпечніше вулична перестрілка. Що робити, якщо вона застала вас на вулиці?

Перш за все - відразу лягти. Зрозуміло, тут є психологічний бар'єр, але краще забруднитися брудом, ніж кров’ю. Негайно озирніться - не для того, щоб визначити, хто стріляє, а звідки стріляє і де можливо сховатися. Укриттям може стати виступ будівлі, кам'яні сходи ганку, фонтан, пам'ятник, металева основа ліхтарного стовпа тощо, у будь-якому випадку треба виходити з того, що будь-яке укриття краще, ніж ніякого.


Ховаючись за автомобілем, врахуйте, що його метал тонкий, а в баку пальне.

Перестрілка не може тривати вічно, і швидше за все її вдасться перечекати. Однак цілком можлива ситуація, в якій безпечніше сховатися за кут, в під'їзд або підворітті. Ідеальним місцем порятунку на вулиці можна вважати підземний перехід, під час перестрілки до нього слід пробиратися поповзом, в тому числі й по сходах, поки не підете з лінії пострілу. Існує, правда, небезпека викликати вогонь на себе через пересування. Особливо небезпечно бігти - солдати можуть прийняти вас за противника.
Взагалі в таких випадках не може бути чітких заочних порад та порад, рішення треба приймати на місці, виходячи з конкретної ситуації.
Ми однозначно переможемо! Бережіть себе і рідних. Слава Україні! Героям Слава!