Середньовічний замок Сент-Міклош, замок “Кохання”. Екскурсії по Західній Україні
Замком кохання йменується замок Сент-Міклош у Чинадійово, неподалік від Мукачевого. Перша згадка про нього датована 1450 роком, коли баронові Імре Перені дозволили звести фортецю біля шляху Хуст-Ужгород, аби захистити подорожніх. Не встигли споруду добудувати, як її придбав князь Міхай Телегді за велику суму - 22 тисячі форинтів - і звів палац, у якому й мешкав усе своє життя разом із родиною.
У XVII столітті Сент-Міклош став в власністю князів Ракоці. Спочатку власником споруди з 1600 року був правитель Трансільванії Ференц Ракоці І, потім його дружина Ілона Зріні, а згодом - її син, Ференц Ракоці II, національний герой Угорщини. 1729 року маєток отримують на понад два століття володарі Мукачівської домінії Шенборни. За радянських часів, 1943 року, після вивчення фортеці Державною комісією угорських пам'яток мистецтва почалася її реставрація. Після війни будівлю використовували для різних цілей, і з кожним роком вона все більше руйнувалася.

Нарешті, 2001 року володарем замку став місцевий художник Йосип Бартош, якого справедливо називають добрим янголом-охоронцем будівлі.

Нині замок є улюбленим місцем паломництва туристів з усього світу. Також тут регулярно проводяться різноманітні мистецькі заходи, виставки, пленери, концерти, етно-фестивалі, фестивалі квітів тощо.

 

Щорічний фестиваль квітів в замку Сент-Міклош


Чому ж ця фортеця називається замком кохання? Річ утім, що 1682 року тут народилося найвеличніше кохання свого часу, що вплинуло на долю цілого народу. Уся Західна Європа захоплено стежила за подіями в стінах замку. Отже, головною героїнею історії кохання була Ілона Зріні, високоосвічена мужня жінка, яка знала багато мов: угорську, хорватську, чеську, словацьку, сербську, польську, німецьку, французьку, старогрецьку та латинь, а також математику, юриспруденцію, фортифікацію і балістику. У віці 17 років вона стала дружиною князя Ференца І Ракоці і народила йому трьох дітей. Історичні джерела свідчать, що Ракоці завжди протистояли Габсбургам, а союзників шукали в Туреччині. 

Та щастя Ілони Зріні та Ференца Ракоці, на жаль, не було повним - і винна в цьому мати князя, Софія Баторі, яка зненавиділа свою невістку просто з першого погляду. Проте після смерті Софії Ілона дістала у спадок її мукачівський замок Паланок. На той момент овдовілій Ілоні було близько 40 років, та виглядала вона набагато молодшою. Будучи неповторною красунею, вона вдруге одружилася із графом Імре Текелі. Таємні зустрічі закоханих відбувалися саме в замку Сент-Міклош.
Стосовно політики, то тут Ілона Зріні слідувала поглядам першого чоловіка, ворогуючи з Габсбургами і прагнучи знайти підтримку в Порті.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Саме там перебував із дипломатичною місією граф Текелі, ватажок повстанців. Проте переговори завершилися поразкою, і графа взяли в полон. Одразу після цього Габсбурги направили 12-тисячне військо на чолі з генералом Енеасом Капрарі, аби відібрати в непокорної княгині старовинний замок. На захист Ілони вийшли тільки дві тисячі гардійців і декілька сотень селян. Втім, незважаючи на нерівні сили, захисники змогли тримати оборону протягом довгих трьох років. Увесь цей час Ілона успішно командувала, планувала військові дії, перевіряла дозори, лікувала поранених тощо. Проте всі її старання зійшли нанівець через зраду начальника канцелярії Антоніна Обслона, який начебто був закоханий у жінку.

Хоч там як, але невдовзі завойовники позбавили Ілону статку, відібрали дітей і заборонили бачитися з ними, а згодом вислали за межі Австрійської Імперії. В останні роки свого життя бідолашна жінка перебувала в Туреччині разом із чоловіком. Вчинок Ілони Зріні безсумнівно є жертвоприношенням заради любові, перш за все, до свого народу. Сьогодні угорці шанують пам'ять цієї сміливої жінки.

Ну а в замку Сент-Міклош закохані з усього світу регулярно присягаються на вірність одне одному, відзначають весілля.

До речі, першою парою, що уклала шлюб у замку, були Йосип Бартош і Тетяна Петричко, відома писанкарка. Сьогодні в замку можна побачити колекцію її робіт, а також особисто познайомитися з незвичайним подружжям.