Чехія. Угорщина. Румунія. Німеччина. Бальнеологічні курорти Європи.
Методики, лікувальні, профілактичні, оздоровчі напрямки і властивості, хімічний склад відомих і маловідомих бальнеологічних курортів Європи.
Бальнеологія. Розділ медицини, що вивчає і використовує мінеральні води, цілющі грязі  з метою їх лікувально-профілактичного застосування.
Європа безсумнівно лідирує серед регіонів світу за розвитком санаторно-курортного туризму. З античних часів тут функціонують і користуються великою популярністю бальнеологічні курорти. З найдавніших матеріальних свідчень використання з лікувальною метою мінеральних вод збереглися залишки капітальних споруд курорту Санкт-Моріц (Швейцарія), а також на о. Евбея (Греція).
В римську епоху вже були відомі Баден у Австрії та Швейцарії. Будапешт і Балатон в Угорщині. Вісбаден у Німеччині, Добрна в Словенії. Екс-ле-Бен у Франції. Баїла-Еркулане та Синджорз-Беі в Румунії. Бат у Великій Британії. Хісаря в Болгарії та ін. З XVI ст. починається масове будівництво, облаштування та експлуатація європейських курортних закладів.
На початку XXI ст. першість серед європейських країн за розвитком і значенням бальнеологічних курортів для розвитку лікувально-оздоровчого туризму належала Чехії, Угорщині, Румунії, Німеччині, Швейцарії, Австрії.


Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ


Бальнеологічні курорти Чехії.

Курорти сучасної Чехії щороку відвідує близько 2 млн. чол. Більше як із 70 країн світу. Понад 600 років існує найвідоміший чеський курорт Карлови-Вари, мінеральні води якого, різні за хімічним складом, температурою та властивостями, застосовуються при найширшому спектрі захворювань: порушенні обміну речовин, ожирінні, холециститі, остеоартрозі. цукровому діабеті, гастриті, язві.
Щороку в Карлових-Варах лікується понад 50 тис. чол., а близько 2 млн. чол. відвідують курорт як екскурсанти. Інший чеський курорт. Маріанське - Лазнє. спеціалізується на захворюваннях опорно-рухового апарату, верхніх дихальних шляхів, урологічних захворюваннях. Мінеральні джерела в Подебрадах мають високу ефективність при лікуванні серцево-судинних захворювань і практично всіх внутрішніх органів.
З понад 40 чеських курортів слід відзначити бальнеологічні (Бєловес, Бехіне, Біліна, Богданеч, Константінові-Лазнє, Лазнє-Бєлоград, Лазнє-Дарков, Лугачовіце), грязьові та бальнеогрязьові (Веліховні, Тоушень, Тршебонь, Вельне-Лосіні, Лазнє-Лібверда. Франтішкове-Лазнє), бальнеокліматичні (Яхімов - перший радоновий курорт. Янске-Лазнє - перший у Європі для лікування дитячого паралічу, Карлова-Студанка, Кіселька, Лазнє-Кінжварт, Тепліце).


Бальнеологічні курорти Угорщини.

Угорщина славиться своїми термальними банями та бальнеологічними курортами: 1289 свердловин з термальною водою. 136 джерел лікувальної питної води. 48 джерел мінеральної води. 5 лікувальних печер. 4 родовища лікувальних грязей. Будапешт - чи не єдина з європейських столиць, яка одночасно є визнаним бальнеологічним курортом: на території міста розташовано 123 термальних джерела.
Однак більшість курортів країни сконцентровано навколо оз. Балатон. Це Балатонфюред. Шіофок, Тіхань. Балатонкенеше, Баїатонсабаді, Баїатон-маріафюрдьйо та ін. Вони функціонують на базі термальних джерел, балатонських вод і грязі; особливого мікроклімату передгір'я Баконь. З кінця XVIII ст. використовуються слабомінераіізовані сульфатно-гідрокарбонатні кальцієво-магнієві води джерел курорту Баїатонфюреда. Який став уславленим курортом зі спеціалізацією на серцево-судинних захворюваннях.
Неподалік від Балатона в передгір'ї Баконь. знаходиться один із найпопулярніших бальнеогрязьових курортів Хевіз. Термальні мінеральні води і сульфідні грязі місцевого озера ефективні при лікуванні опорно-рухового апарату, периферійної нервової системи, гінекологічних захворювань. Озеро придатне для цілорічного купання. «Меккою» ревматиків, яку щороку відвідує понад півтора мільйони чоловік, угорці називають Хайдусобосло. Крім того в Угорщині функціонують курорти Бальф. Харкань. Дюль. Н'їредьхаза. Бюк. Бюксек. Естеріом. Печ. Мішкольц. Парад та ін. Загалом 84 населені пункти Угорщини мають офіційно затверджені джерела мінеральної води.


Бальнеологічні курорти Румунії.

Знамениті європейські бальнеологічні курорти Баїла-Еркулане та Синджорз-Беі знаходяться в Румунії. В цій країні сконцентровано близько 30% запасів мінеральних вод Європи, тут функціонує понад 160 бальнеологічних курортів. Найстаріший з них Баїла-Еркулане. розташований посеред парку з рідкісними породами дерев в оточені мальовничих вершин Південних Карпат.
Основний лікувальний фактор - термальні (38-60 С) сульфідні та хлорні натрієві, подекуди - радонові мінеральні води. Курорт спеціалізується на лікуванні захворювань серцево-судинної та периферійної нервової системи, порушення обміну речовин, гінекологічних хвороб та реабілітації після травм.
З 1845 року функціонує бальнеологічний та гірськокліматичний курорт Ватра-Дорней. Місцеві вуглекислі, залізисті та миш'яковисті мінеральні води і торфові лікувальні грязі дозволяють лікувати серцево-судинну та нервову систему, гінекологічні захворювання, супутні хвороби органів травлення. Мінеральні джерела і цілюще повітря Карпат, а подекуди ще й грязьові родовища, є лікувальною базою курортів Борсек, Буштені, Баїла-Говора, Баїла-Оленешті,  Ковасна, Келіменешті, Прайд, Сіная, Сленік-Молдова та ін. На Нижньодунайській низовині неподалік від Бухареста знаходиться курорт Амара. Також відомими румунськими приморськими бальнеологічними курортами є Мангалія та Ейфорія, бальнео-грязекліматичним - Текірг'ол.


Бальнеологічні курорти Німеччини.

Всесвітню славу мають бальнеологічні, термальні, курорти Німеччини, популярність яких дедалі зростає завдяки рівню медичного обслуговування і розширенню номенклатури послуг. Щороку на німецьких курортах оздоровлюється біля 1 млн. чоловік. Найстаріший курорт країни Бад-Кіссинген із його цілющими мінеральними джерелами дозволяє лікувати серцево-судинні захворювання, порушення кровообігу та обміну речовин, діабет, хвороби опорно-рухового апарату.
Уславлений і престижний курорт Баден-Баден завдяки гарячим хлоридно-натрієвим мінеральним водам рекомендований для загальної очистки організму, лікування ревматизму, хвороб опорно-рухового апарату, периферійної нервової системи, а також деяких захворювань шлунково-кишкового тракту і органів дихання.
Джерельна вода використовується для пиття, інгаляцій, купання, різноманітних водних процедур. Джерела найгарячішої (75-78 С) в Західній Європі мінеральної води є лікувальною базою курорту Ахен (Швертбад). Ті цілющі властивості використовуються. зокрема, найсучаснішою в Європі ортопедичною клінікою.
Аж шість клінік Ахейського університету спеціалізуються в усіх напрямах медицини: кардіології, пульмонології, гастроентерології, онкології, гінекології тощо. Сучасним комфортабельним курортом є Бад-Фюссінг в Баварії, де навколо трьох гарячих джерел зосереджено понад 30 санаторіїв і готелів. Вони спеціалізуються на лікуванні захворювань суглобів і м'язів, серцево-судинної системи, посттравматичних і постопераційних паралічів, наслідків поліомієліту, гінекологічних захворювань. Всього в Німеччині близько 50 бальнеологічних курортів, серед яких Бад-Кройцнах. Бад-Наухайм. Бад-Лаузік. Бад-Емс. Бад-Брамбах. Бад-Вільдунген. Бад-Дюрхгайм та ін.
Значна їх частина орієнтована на комплексне використання елементів природного середовища Альп - джерел мінеральних вод. родовищ лікувальних грязей, клімату. Так до бальнео-кліматичних курортів відносяться Вісбаден. Бад-Брамбах. Бад-Зудероде. Бад -Лібенштайн. Бад-Райхенхалль та ін.

У наступних статтях ми розповімо про інші відомі та маловідомі бальнеологічні курорти Європи, підписуйтесь на новини нашого сайту.