Горгани як туман, повільно плинуть під ногами. Так, це Карпати!
Гори Карпат мають над нами владу, і властивість кликати нас в свої обійми, і це вже не пристрасть, це доля, це мальовничий і архаїчний світ, позбавлений звичайних правил, і саме тому ціна помилки і ціна життя тут дуже велика.
У Горганах зустрічаються рідкісні рослини, окремі з них занесені в Червону книгу України - це тирлич жовтий (дженджура), крокус, арніка гірська та ін. Оберігайте їх від знищення.
В Горганах також можна побачити цікаві краєзнавчі об'єкти. У високогір'ї увагу туристів привертають залишки укріплень часів першої світової війни (окопи, землянки, огорожі з колючого дроту та ін.) На полонині Рущина, під Сивулею, можна побачити руїни колишньої польської погранзастави, поблизу якої є велике урвище - Пекло.
Подорожі по Центральних Горганах в басейні річки Лімниця можна починати з будь-якого населеного пункту Рожнятівського району.
Зокрема, це села Спас, Луги, Ясень, селище Перегінське. Але найкращим стартовим пунктом для мандрівок туристи вважають село Осмолоду, що розташувалось в місці впадання в Лімницю її лівої притоки - р. Молода. Це невелике село розташоване за 45 км від районного центру Рожнятів і за 52 км від залізничної станції Рожнятів Креховичі на залізничній лінії Івано-Франківськ-Стрий. В Осмолоду веде асфальтована дорога. Автобусним сполученням село зв'язане з Калушем (через Рожнятів) та Івано-Франківськом (через Богородчани). Значно більше автобусів курсує в село Ясень, від якого до Осмолоди ще 16 км. В Осмолоді є пошта, їдальня, продуктові крамниці, пекарня, медпункт, лісництво. Тут дислокується загін контрольно-рятувальної служби (КРС), де туристам обов'язково слід стати на облік та відмітити свої маршрутні документи. В Осмолоді є кілька гуртожитків, в яких за згодою адміністріції можна влаштуватись на нічліг у випадку негоди. Найкраще місце для розташування туристського бівуаку знаходиться за 500 м від автобусної зупинки на туристській стоянці за мостом через р. Молода, на її правому березі. На великій поляні є місце для кількох десятків наметів.
З Осмолоди зручно проводити одно-, дво- чи багатоденні радіальні та кільцеві маршрути по Центральних Горганах на найвищі вершини регіону. Багатоденний маршрут з Осмолоди можна закінчувати на Синевірському озері, селищі Вигода Долинського району чи на Вишківському перевалі, в селі Гута Богородчансьісого району, в селі Бистриця Надвірнянського району, Яремчі, Ворохті чи на Яблуницькому перевалі.
Читайте також:
Карпати. Гірський масив Горгани
Горгани. Географія. Всі гори та річки Горган. Природні пам'ятки Карпат
По Центральних Горганах в межах Рожнятівщини можна провести дуже багато мандрівок.
Кожна гірська вершина є по-своєму цікава, дарує мандрівникам чудові краєвиди навколишніх гір. Тому в цьому путівнику будуть описані в основному одно- і дводенні маршрути по території краю. Адже саме такі короткі маршрути під силу і молоді, і людям старшого віку. Одно- і дводенні маршрути дають можливість займатись туризмом не за рахунок відпустки, а протягом тижня, використовуючи для мандрівок по горах вихідні дні. Ураховуючи, що для пішохідних мандрівок по Горганах сприятливий є період квітень-жовтень, то протягом року за час вихідних днів можна провести в горах кілька тижнів, що принесе мандрівникам не менше задоволення, як багатоденна подорож під час відпустки.
З описів одно- і дводенних маршрутів легко скласти маршрут багатоденної мандрівки по даному регіоні. Кількість варіантів таких подорожей практично необмежена. У наступних публікаціях ми опишемо одні з найпопулярніших маршрутів по мальовничих Горганах.