Лікувальні душі. Бальнеолікування, курорти Східниця, Трускавець
Під душем у карпатській бальнеотерапії розуміють цілющий вплив на організм струменів води різної форми, напрямків (низхідні, висхідні, циркулярні, підводні), різної температури й тиску. По виду впливу карпатські лікувальні душі діляться на місцеві і загальні. Загальні душі залежно від інтенсивності механічного впливу поділяються (у порядку зростання) на дощовий, голчастий, пиловий, циркулярний, віяловий, струменевий (його різновидами є душ Шарко, шотландський) й підводний душ-масаж.


Залежно від температури води - виділяють карпатські холодні (нижче 20 °С), прохолодні (20-34 °С), індиферентні (35-37 °С), теплі (38-39 °С) і гарячі (понад 39 °С) душі.

По тиску струменя води розрізняють душі низького (30-100 кПа), середнього (100-200 кПа) і високого (200-400 кПа) тиску.
Як вже згадувалося, основними лікувальними факторами у карпатській бальнеотерапії є температурний і механічний (в даному випадку - тиск). Так, використання душа Шарко (один струмінь води під тиском 400 кПа з відстані 3-3,5 м) або шотландського душа (два струменя води - гарячий і холодний - під таким же тиском) не тільки різко підсилює кровообіг і лимфоток в зоні впливу, але і викликає механічний розрив міжклітинних зв'язків в жировій тканині, що з успіхом застосовується для зменшення товщини жирового шару в певних ділянках тіла та лікування целюліту.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

В основному обидві ці процедури доступні у Трускавецьких і Східницьких санаторіях і СПА-салонах.

Механічний ефект дощового і йому подібних (голчастий, пиловий) душів менш виражений, але вони також надають м'яку масажну дію, покращуючи кровообіг і лимфоток в місцях впливу. Дощовий, голчастий і пиловий карпатські душі є душами низького тиску. Вода в них проходить через насадку, розбиваючись на окремі цівки. Для дощового душу використовується звичайна сітка, для голчастого - сітка з меншою кількістю отворів, в які вставлені трубки діаметром 0,5 мм, що збільшує швидкість витікання цівок і масажну дію. В пиловому душі насадка складається з 4 трубок з дрібними отворами, через які вода виходить у вигляді дрібного водяного пилу.
Циркулярний лікувальний душ являє собою систему вертикальних труб з отворами, звідки подаються під середнім тиском тонкі цівки води, що направляється горизонтально на тіло людини з усіх боків.


Читайте також:

Карпатські лікувальні мінеральні ванни. Види, лікувальні властивості

Карпатські лікувальні ванни з хвої

Мольфари та фітотерапевти Карпат рекомендують лікувальні ванни з хвої

Термальні, радонові джерела Карпат

Лікувальні чани з блакитної карпатської глини та цілющих трав

Застосування розчину солі Барбара в домашніх умовах

Лікування озокеритом в Карпатах. Курорти Східниця, Трускавець

Медичні показання до застосування мінвод Східниці, Трускавця


Душ Шарко отримав назву на честь свого винахідника Жана Мартена Шарко (1825-1893), видатного французького невропатолога і психіатра.

Гарячі й короткочасні холодні, а також контрастні карпатські лікувальні душі підвищують тонус м'язів й кровоносних судин, тонізують нервову систему. Теплі та прохолодні душі, навпаки, діють розслабляюче, знижуючи тиск крові та заспокоюючи нервову систему.
Тому перед сном не слід приймати занадто гарячий або занадто холодні карпатські лікувальні душі; така температура води оптимально підходить вранці.
Різні душі поряд з вираженою лікувальною дією, яку вони надають при ряді захворювань і станів (гіпертонія і гіпотонія, хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту і нервової системи, порушення менструального циклу, клімактеричний синдром, стреси), також гартують і зміцнюють організм, підвищують імунітет, запобігають розвитку простудних і онкологічних захворювань.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Різновидом карпатського лікувального дощового душу є висхідний (промежинний) душ.

Прохолодний і холодний висхідні душі, підвищуючи тонус мускулатури промежини, в тому числі й ерогенних зон, звужуючи кровоносні судини (вени) цієї області, сприяють зменшенню проявів, а часто і повному лікуванню геморою, посиленню м'язів анального сфінктера, добре допомагають при випаданні прямої кишки, виявляються досить ефективними в комплексі лікувальних заходів при імпотенції. Теплий і гарячий висхідні душі, покращуючи кровопостачання тазової області, сприяють прискоренню розсмоктування запальних процесів при хронічному простатиті та проктиті. Час обробки промежини холодним душем становить 1-3 хв, а теплим і гарячим — 35 хв (тривалість процедури поступово збільшується).


Підводний лікувальний карпатський душ-масаж водяним струменем (100-400 кПа),

що вважається однією з найбільш ефективних гидропроцедур у бальнеолікуванні, в особливості для лікування травм суглобів і хребта, проводять в Карпатах у ванні ємністю 400-600 л, наповненою водою, температура якої становить 34-38 °С. Знаходження в теплій ванні сприяє розслабленню м'язів і зменшенню болю, що поряд з глибоким масажем потужним водним струменем збільшує рухливість суглобів і хребта, покращує кровообіг і лімфоток, знімає спазм судин, стимулює обмін речовин і розсмоктування запальних інфільтратів. Цей душ ефективний при багатьох захворюваннях і патологіях. До них відносяться: поліартрити та остеоартрози, остеохондроз, сколіоз, радикуліт та інші хвороби опорно-рухового апарату, ожиріння, целюліт, артеріальна гіпертензія, хронічні коліти, набряки, безсоння, ускладнений клімакс, хронічний стрес і багато інших.
Підводний душ-масаж має безліч протипоказань: будь-які гострі стани (травми, інфекції, флебіти), доброякісні та злоякісні пухлини, стенокардія, артеріальна гіпертензія та інші.