Карпатський мед називають дієтичним продуктом. Дієтичними є також продукти, з використанням меду.
Маленька карпатська бджола вкладає в мед величезну кількість ферментів, які виробляються в її зобіку. В організмі людини більш як 3 000 ферментів, в зобіку у бджоли - 2 600, з яких тільки 40 не потрібні організму людини. Тому мед в стародавньому Тибеті називали нектаром безсмертя.
Карпатський мед містить понад 450 життєво необхідних людині сполук. У меді практично немає нічого, що було б не потрібно людині. Його називають дієтичним продуктом.
Нутриціологія пояснює, що карпатський мед це такий продукт який засвоюється клітинами організму повністю, без участі ферментативної системи людини, не напружуючи травний тракт. З природних натуральних продуктів другий такий же це – грудне материнське молоко. Інших подібних продуктів харчування не існує.
Нутриціологія – це наука про правильне, корисне харчування, це розділ гігієни харчування, який займається вивченням їжі, харчування, продуктів харчування, харчових речовин та інших компонентів у складі продуктів.
Вживання карпатського меду рекомендується навіть при цукровому діабеті, фахівці, що займаються апітерапією можуть з усією відповідальністю сказати, що при цукровому діабеті будь-якого типу, незалежно від ступеня давності захворювання, прекрасно йдуть в харчування мед та інші продукти бджільництва.
Легенда про карпатський медовий еліксир довголіття.
Згідно з легендою, цей еліксир вживали ченці стародавніх Карпат, завдяки якому вони жили, дослівно – “стільки, скільки хотіли”. Провідавши про такий еліксир, австрійський принц відправився в Карпати до ченців. Після тривалих пошуків був знайдений монастир, в якому жили ті самі ченці. Після того, як чоловік звернувся до одного з мешканців монастиря, той дістав баночки з чотирма травами та насипав по жменьці кожної трави подорожньому в посудину з кришкою і запропонував погуляти по монастирю з посудиною, періодично струшуючи її. Після тривалої прогулянки по монастирю і його мальовничим околицям, чоловік повернувся до ченця.
Карпатський монах заварив маленьку дрібочку суміші трав, дав еліксиру настоятися. Після цього відлив половину еліксиру, розмішав в ньому мед і дав випити гостю, попередньо попередивши, що другу половину необхідно розігріти вранці і випити. В проміжку між прийомами еліксиру не можна нічого їсти. Друга половина повинна бути випита наступного ранку до прийому їжі.
Випивши настій трав, і вислухавши інструкції, гість висловив здивування, чи дійсно це той самий напій, який продовжує життя? Він запитав про це у ченця, на що той відповів: "Напевно, так, але я п'ю його всього лише останніх 140 років".
Читайте також:
Ягоди годжі – тібетське чудо. Надприродні цілющі властивості
Карпатський мед - солодкий шлях до здоров'я та довголіття
Способи застосування карпатського прополісу
Справжній карпатський мед - чи фальсифікат?
До речі, найдорожчим продуктом харчування на планеті, який коли-небудь готувала людина, є японська риба з медом, блюдо називається " Вічне довголіття імператора". Для того щоб приготувати це блюдо, збирають з усієї Японії незайманих дівчат віком від 15 до 17 років, у яких здорові зуби. Вони пережовують варену рибу. В Японії вважається - коли молоді та здорові пережовують їжу - цей продукт можна назвати найкориснішим продуктом харчування, після пережовування в продукт додають мед в процентному співвідношенні 50/50.
Японські вчені вже довели, що на сьогодні - цей продукт з набору поживних інгредієнтів є самим унікальним, з приготованих людиною. По-перше, коли їжа пережовується, вона насичується ферментами слини які забезпечують початкове розщеплення їжі. По-друге, при додаванні меду, відбувається насичення речовинами; яких немає в рибі. І найголовніше: виявляється суміш з ферментів слини іншої людини, риби та меду якраз складають тих 3000 ферментних сполук які існують в кожній людині і які є життєво необхідні їй.