Мінеральні джерела курорту Трускавець. Опис, властивості

Унікальні лікувальні джерела курорту Трускавець, показання до застосування мінеральних джерел, хімічний склад, опис, розташування.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. "Джерело №1 ("Марія").

Відкрито в 1833 році. Термін експлуатації: 1883-1956 роки. А відтак його законсервували (відкриті нові з подачею в бювет), оскільки аналогічну воду виявили під час буріння скважин в інших місцях. Джерело міститься в західній частині курорту Трускавець. За хімічними властивостями вода належить до холодних середньомінералізованих сульфатно-хлоридних натрієво-кальцієвих. Придатна для лікування захворювань шлунка, кишечника, печінки та жовчних шляхів. Її призначення: для пиття. Належить до джерел середньої мінералізації: 4 г/л. В основному містить іони хлору, натрію і сульфат магнію.
Її споживання стимулює випорожнення кишечника.

 

Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело "Нафтуся" №1

використовується для лікування нирок та цукрового діабету. Крім того, це прозора, без осаду, питтєва вода, яка є оригінальною за хімічним складом і фізичними властивостями та унікальна за фізіологічним впливом на людський організм.
"Нафтуся" №1. Це основне джерело курорту, яке було відкрито в 1835 році. Знаходиться в центрі курорту і являє собою неглибокий колодязь,

вода з якого поступає водогонами до центрального бювету. Вона належить до холодних, слабомінералізованих, гідрокарбонатно-сульфатних магнієвих вод. У її складі виявлено органічні рештки типу фенолів, важких кислот насиченого нафтового ряду, а також невелику кількість сірководню і летких сірчаних вуглеводнів. Органічні речовини надали мінеральній воді "Нафтуся" специфічного присмаку і запаху нафти,

що й дало привід так її назвати.
Не має аналогів у світі, за винятком сусіднього курорту Східниця. "Нафтуся" використовується для лікування нирковокам'яної хвороби,

сечокислих діатезів, пієлітів, циститів, а також при хворобах обміну речовин, захворюваннях печінки і жовчних шляхів: гепатитах, холециститах,

гепато-холециститах і холангітах.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №2 ("Софія").

Відкрито, за офіційними даними, в 1838 році на Кам'яному горбі. Солона на присмак вода, концентрація компонентів у якій вдвічі більша, ніж, скажімо, в джерелі "Марія", а концентрація натрію і хлору в цій воді подібна до складу крові.

Знаходиться поряд із джерелом №1. над каптажем джерела споруджено павільйон. Його експлуатація здійснювалась до 1957року, відтак - законсервоване через зниження дебіту (відкриті нові з подачею в бювет). Належить до холодних середньомінералізованих (8-12 г/л) хлоридних натрієвих мінеральних вод і

застосовується при захворюванні шлунка і кишечника з пониженою секрецією і кислотністю. Ця вода, спожита за 15-20 хв. до їжі, сприяє відновленню секреторної і видільної функції шлунка, кишкового травлення, нормалізації виділення ферментів і стимуляції м'язових скорочень кишкової стінки. Її споживання стимулює випорожнення кишечника. Призначення джерела: для пиття.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. "Нафтуся" №2.

Знаходиться в мальовничому урочищі Помірки на відстані 3 кілометри від центру курорту.
Являє собою шахтний колодязь. Гідрокарбонатна магнієво-кальцієва вода.
Аналог "Нафтусі"№1, але зі значно меншою мінералізацією (0,3 г/л). Її лікувальне застосування аналогічне до застосування "Нафтусі"№1.

Як стверджують сучасні друковані джерела: "Міцна хлоридно-натрієва ропа (120 г/л), розведена прісною водою до 20-30 г/л, використовується для приготування мінеральних ванн. Така вода подібна до морської.
Після курсу лікування такою водою пацієнт відчуває себе бадьорішим, особливо це помітно за станом суглобів.

Для відновлення функції сліпої кишки на курорті широко застосовується промивання кишечника мінеральною хлоридно-натрієвою водою, відварами лікувальних трав".

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №3 ("Броніслава").

Відкрито в 1902 році в центральній балці курорту. Сульфатно-хлоридна натрієва вода підвищеної мінералізації. Застосовується для лікування верхніх дихальних шляхів (інгаляіції). Біля джерела збудовано кабіни для полоскання рота й горла. Джерельна вода по трубах надходить у бювет мінеральних вод і водолікарню. Це джерело знаходиться у живописній балці, на відстані пів кілометра від центру курорту.

Середня мінералізація: 12-16 г/л. Використовується для полоскання горла і носоглотки.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №4 ("Барбара").

Відкрито в 1912 році. Знаходиться в південно-східному напрямку від Трускавця, в урочищі Помірки, на відстані З кілометрів, на місці старої закинутої озокеритової шахти, заповненої високомінералізованою водою типу розсолів. Його було відкрито в 1912 році.
Це хлоридно-сульфатна, натрієво-магнієва вода, яка використовується для пиття на захворювання печінки, жовчовидільних шляхів,

шлунка та кишечника. Джерело закрили через зниження рівня мінералізації води (відкриті нові з подачею в бювет).

Тепер випускають трускавецьку натуральну суху (сульфатно-натрієву) сіль "Барбара" яку отримують шляхом виморожування ропи з наступною її перекристалізацією, видобуваючи це "біле золото"біля колишнього присілка Бистрий.

Щоправда, як стверджують фахівці, невисокі концентрації солі "Барбара" (4-8 г/л) використовуються як мінеральна вода, а розбавлені до 20-40 г/л і більше - як засіб для очищення жовчного міхура і кишечника.

 

Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №5.

Знаходиться поряд з джерелом №2. За хімічним складом вода належить до слабомінералізованих (0,99 г/л) хлоридно-гідрокарбонато-сульфатних натрієво-кальцієвих вод. Використовується для мінеральних ванн. Оскільки в джерело проникають грунтові води, її мінералізація коливається, і для лікування воду не використовують.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №6 ("Едвард").

Розташоване в центральній частині курорту. Досліджене в 1835 році Теодором Торосевичем.
Виникло на місці старої озокеритової шахти. Джерело каптоване дерев'яним зрубом, над яким збудовано павільйон.

Середньомінералізована сірководнева сульфатно-хлоридна кальцієво-натрієва вода. Використовується для мінеральних ванн.

Знаходиться поряд із санаторієм "Кришталевий палац" Ця шахта наповнена мінеральною водою. Її мінералізація становить 3-6 г/л.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №7 ("Фердинанд").

Також розташоване в курортному міському парку. І теж виникло на місці колишньої озокеритової шахти, яка поступово заповнилася сірководневою хлоридною натрієвою водою. Розведена до слабшої концентраціївона використовується для мінеральних ванн.

Його експлуатацію припинено в 1964 році. Мінералізація цього сірководневого джерела коливається в межах 150-316 г/л.

Кількість вільного сірководню - в межах від 70 до 140 мг/л.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело №8 ("Емануїл").

Відкрито в 1858 році. Знаходиться в урочищі Липки. До 1957року призначалось для наповнення мінеральних ванн.

Утворилось на місці старої шахти. Не експлуатується через погіршення санітарного стану даної місцевості.

Сульфатно-хлоридна кальцієво-натрієва мінеральна вода.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець.Джерело №9 ("Анна").

Відкрито в 1858 році. Знаходиться в урочищі Липки. До 1957 року використовувалось для мінеральних ванн.

Утворилось на місці старої шахти. Санітарний стан даної місцевості не дозволяє експлуатувати це джерело.

Сульфатно-хлоридна кальцієво-натрієва мінеральна вода.


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець.Джерело №10 ("Катерина").

Знаходиться поряд із джерелом №4. До 1957року використовувалось для зовнішнього застосування мінеральної води, найрозповсюдженішою формою якої виступають ванни. Утворилось на місці старої шахти.

У зв'язку з погіршенням санітарного стану на цьому місці експлуатація джерела заборонена. Сірководнева хлоридно-натріева вода з високою мінералізацією (176-300 г/л).


Лікувальні мінеральні джерела курорта Трускавець. Джерело № 11 ("Юзя" або "Джерело краси").

Відкрито в 1900році у верхів'ях курортної балки. Воно міститься в кінці центральної алеї парку.
Його вода, за народним повір'ям, надає обличчю свіжості й краси. Проте останні дослідження дають підстави вважати,

що вода цього джерела має й лікувальні властивості. Може використовуватися для пиття.

Лежить у західній частині курорту і являє собою колодязь.

Мінеральна вода джерела належить до слабомінералізованих (0,7-0,9 г/л) гідрокарбонатних кальцієво-натрієво-магніевих вод з лікувальними властивостями, аналогічними властивостям "Нафтусі" №1.


Трускавецькі лікувальні мінеральні джерела "Едвард" і "Фердинанд" використовуються для ванн,

тобто належать до категорії "мінвод зовнішнього застосування" джерело "Броніслава" призначене для полоскання рота й горла,

джерело "Марія" є цілющою питною водою, а джерело "Юзя" служить для вмивання обличчя. Останнє джерело є ідентичним до "Нафтусі",

але на відміну від неї не має запаху нафти. Ця прозора вода завдяки наявності солей кремнієвої кислоти, доторкаючись до шкіри рук чи лиця, робить їх м'якими, еластичними і до певної міри свіжішими.
Дослідження стверджують, що вона містить домішки гліцерина, який, властиво, і розм'якшує шкіру.

Люди гідно оцінили цей щедрий дар природи, особливо найпрекрасніша стать, яка ніколи не пропустить нагоди зволожити своє ніжне личко і тендітні ручки в "джерелі краси і молодості".
А хіба не приємно прийняти душ з трускавецької мінеральної води, коли твоє тіло насичується цілющими силами під струйками душа "Шарко" або висхідного душа?


Трускавецькі мінеральні ванни ефективно лікують такі людські недуги як

остеохондроз, артрит, артроз і міозит. Як бачимо, мінеральна вода зовнішнього застосування включає в себе: ванни, орошення, промивання, гідромасаж та інгаляції, що, безумовно, є дуже корисним для організму.
Багато джерел курорту Трускавець законсервовани для майбутніх поколінь.


Вода мінерального джерела №7 ("Фердинанд"),

чий павільйон знаходиться поблизу санаторія "Кришталевий палац", використовується по сьогоднішній день для так званих "роп'яних" або сірчано-солоних ванн. Температура води у такій ванні приблизно +37 С°, водна процедура триває 10 хвилин,

а за весь курс лікування приймається 8-ю таких ванн, одна ванна через день.
До них додаються процедури аплікацій з розігрітого озокериту, тобто озокеритотерапія, орошення кишечника, інгаляція, електросвітлолікування, лікувальний масаж тощо.

 

Вода мінерального джерела №3 ("Броніслава"),

який знаходиться на відстані 150 метрів від джерела №6 ("Едвард"), перебувала в експлуатації з 1902 по 1968 роки. Оскільки його дебіт не задовільняв попиту на нього, то зовсім поруч була пробурена свердловина 7-А, яка виявила аналогічну воду і в значно більшій кількості.
Її, як вже було зазначено вище, використовують для інгаляцій, промивання носової порожнини тощо.


Крім того, в урочищі Помірки виявлено "Нафтусю" №2,

яка за деякими інгредієнтами (складниками або компонентами) подібна до основного джерела курортної балки, але натомість має слабшу мінералізацію та біологічну активність. Її ще називають "Трускавець-ка природна столова вода".
Трускавецькі лікувальні мінеральні джерела, як мінводи Прикарпаття в цілому,
діляться на три основні групи: слабо, середньо високомінералізовані.
До слабо-мінералізованих,
що містять у собі органічні речовини, належить унікальна вода "Нафтуся" (№1 і №2), а також джерело №5. В одному літрі таких вод міститься не більше 2 грамів мінеральних солей.
До середньомінералізованих
вод, в яких місткість солей коливається від 2 до 15 грамів солей на один літр, відносяться джерела №1, №2, №3, №6 і №10.
До високомінералізованих
вод і розсолів, які містять в одному літрі від 16 до 250-400 грамів солей, належать трускавецькі джерела №4 і №7.
Вільний сірководень містять як середньомінералізована, так і високомінералізована мінеральна вода (відповідно джерела №10 і №7) курорту Трускавець, де його наявність складає від 50 до 160 міліграмів на літр. Усі ці води належать до категорії холодних, оскільки їх температура не перевищує +8 або +13 С°.


Отож, як бачимо, лікувальна база Трускавця грунтується на 13 джерелах

(хоча їх е в наявності 26), які різняться між собою фізико-хімічним складом мінеральної води.
Шість з них призначено для пиття, других шість - для ванн, а ще один - для інгаляцій.

Крім того, широко використовують на практиці мінеральні води "Марія", "Софія", "Барбара" в поєднанні з мінеральною водою "Нафтуся"
Застосовуються різні комбінації пиття цих вод в залежності від виду і ступеня захворювання.

 

Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!