Карпатське молоко. На запитання відповідає курортна медицина Карпат.
Молоко і молочні продукти Карпат. Корисні та лікувальні властивості. На запитання відпочиваючих відповідає курортна медицина Карпат.
1. Мені 27 років, з дитинства люблю холодне молоко, але подруга каже, що в моєму віці молоко може тільки нашкодити мені. Чи так це?
Якщо Ваш організм добре переносить молоко - пийте на здоров'я! Тільки бажано пити його не холодним, а теплим, тепле молоко засвоюється краще і швидше, ніж холодне, тому що не вимагає великих зусиль травних залоз для перетравлення та підігрівання його організмом.
2. Чому деякі люди не переносять молоко?
Дійсно, приблизно 4 з 100 чоловік погано переносять молоко: воно викликає здуття і розлад кишечника, що пояснюється відсутністю у цих людей ферменту галактозидази - лактози, що розщеплює молочний цукор, або їх підвищеною чутливістю до казеїну молока. Таким людям краще пити кефір або ацидофільне молоко.
Читайте також:
Карпатське козяче молоко. Лікувальні та корисні властивості
Склад та унікальні лікувальні властивості карпатського козячого молока
3. Кому лікарі радять пити карпатське молоко?
Карпатське молоко широко застосовується в дієтичному харчуванні при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку. Воно є основним джерелом кальцію, який засвоюється краще, ніж з будь-яких інших продуктів. У молоці також відносно багато калію і мало натрію, що сприяє підвищенню діурезу (сечовиділення), наприклад при набряках. Вживання в день 0,5 л молока оберігає людину від появи катаракти очей, а при початковій стадії катаракти регулярне вживання молока оберігає від подальшого прогресування катаракти.
4. Яке карпатське молоко корисніше - сире чи парне?
Звичайно, парне: воно має здатність затримувати розмноження бактерій. А сире підлягає обов'язковому кип'ятінню.
5. Роз'ясніть мені, будь ласка, чим відрізняється просто сире карпатське молоко від пастеризованого або стерилізованого, або якогось там ще, не пам'ятаю навіть, яке ще є…
Коротко розповімо про всі види молока, щоб вас більше не бентежили написи на молочних упаковках:
Сире молоко - це молоко, не піддавалося тепловій обробці, очищене тільки механічно (проціджене). Сире карпатське молоко підлягає обов'язковому кип'ятінню.
Пастеризоване молоко - молоко, що пройшло спеціальну термічну обробку: сире молоко нагрівають до температури 72-75 °C протягом 20-30 секунд, а потім швидко охолоджують до 6-8 °C. Воно довго не скисає, оскільки при пастеризації гинуть гнильні бактерії. Таке молоко можна зберігати не більше двох діб.
Стерилізоване молоко - молоко, що пройшло стерилізацію, при якій знищуються всі мікроорганізми. Процес стерилізації відбувається при температурі 150 °C і при підвищеному тиску. У стерилізованому молоці менше поживних властивостей, ніж в пастеризованому. Нерозпечатаний пакет зі стерилізованим молоком може зберігатися протягом кількох місяців.
Молоко, що пройшло високотемпературну обробку (СОТ), за своїми якостями близько до стерилізованого і може зберігатися також кілька місяців.
Незбиране молоко - молоко, вміст жиру в якому дорівнює 4 %, причому жир розподіляється у верхніх шарах.
Гомогенізоване молоко - молоко, що пройшло гомогенізацію - процес дроблення жирових кульок. Жир у такого молока розподілений рівномірно по всьому молоку.
Нормалізоване молоко - виробляють за допомогою додавання необхідної кількості знежиреного продукту. Вміст жиру, вітамінів, мінеральних речовин таким чином доводиться до певного відсотка, що відповідає нормативам.
Відновлене молоко - виробляється з сухого молока.
Молоко підвищеної жирності - молоко, в яке додані вершки та жирність доведена до 6 %.
Молоко зниженої жирності - жир частково прибраний. Таке молоко містить до 1 % жиру, але велика кількість білків, вітамінів, мінеральних речовин. Воно підходить для людей, що дотримуються дієти. Нежирне молоко-сепароване молоко, з якого видалені вершки; його жирність становить менше ніж 1%. Вітамінізоване молоко-молоко, додатково збагачене вітамінами A, C, D.
Пряжене молоко-молоко - піддане пастеризації, гомогенізації та топленню, тобто термічній обробці протягом 5-6 годин.
Білкове молоко - з додаванням сухого або згущеного молока. Відрізняється підвищеним вмістом білка.
Іонітне молоко - випускається спеціально для харчування немовлят. Існує кілька видів цього молока.
6. Нещодавно купила внучці глазуровані сирки, а поки донесла - їсти нічого, вони розтанули, потекли, шоколад взагалі кудись зник. Я їх викинула, але грошей витрачених шкода. Може, не треба було викидати?
Не шкодуйте, здоров'я дорожче. Глазуровані сирки часто підробляють, особливо ті, які продають на вуличних лотках. У таких сирках немає нічого, що могло б принести користь здоров'ю. І добре, що Ви не дали сирки внучці.
7. Згущене молоко безпечне для здоров'я?
Дивлячись, в яких кількостях Ви збираєтеся її вживати. У великих - небезпечне, в малих - корисне. Якщо згущене молоко приготоване за всіма правилами - це прекрасний продукт! У згущеному молоці зберігаються майже всі вітаміни, що містяться у свіжому молоці. Молочні консерви можуть вживатися протягом усього року як здоровими, так і хворими людьми всіх віків. Усі види згущених молочних консервів, містять значну кількість поживних речовин та володіють прекрасним смаком і гарною засвоюваністю, в епідеміологічному відношенні вони безпечніше за свіже сире молоко.
8. Купила в магазині банку згущеного молока, зовні це була звичайна залізна банка з біло-блакитною наклейкою. Вдома відкрила, щоб перелити в скляну банку, заодно і спробувати. І мало не виплюнула це так зване «згущене молоко». Що там в нього додають, адже їсти таке неможливо…
Швидше за все, Ви придбали сурогат згущеного молока. Треба було уважно читати те, що написано на банці. Швидше за все, там стояло «виготовлено з додержанням ТУ», а це означає, що замість молочного жиру там були пальмова олія, загусники, ароматизатори.