Фауна Карпат. Карпатська плямиста саламандра.
Саламандра плямиста - рід хвостатих земноводних - Salamandra salamandra sala-mandra L. Виявлена лише в межах Прикарпаття, Карпат і Закарпаття, де заселює вологі лісові ділянки. Вертикальне поширення – 200 -1470 м над рівнем моря. Типове місце перебування - карпатські гірські сирі букові ліси, долини гірських річкових потоків і полонини у верхній межі лісу. У субальпійському поясі Карпат саламандри часом влаштовують нори, де скупчуються у значній кількості. Такі скупчення науковцями спостерігали в околицях с. Ворохти і на чорногірських полонинах Барсучня, Заросляк.


Читайте також:

Карпатський бурий ведмідь. Небезпечні хижаки Карпат

Карпатська лісова куниця. Небезпечні хижаки Карпат

Небезпечні змії Карпат. Якщо вкусила змія. Опис, перша допомога, наші рекомендації

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Скандинавська ходьба в Карпатах, корисні і лікувальні властивості

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат

Загалом саламандри не мають в Карпатах постійних нір, але тримаються певної ділянки. У період розмноження і зимівлі вони концентруються на схилах карпатських гір і поблизу гірських струмків. Найбільш активні саламандри після дощу і в сутінках при вологості повітря 93%. Взимку саламандри скупчуються у гротах під листям, під пеньками і камінням, між коріннями, у неглибоких норах, льохах і підвалах. Личинки саламандр, як правило, з'являються у кінці травня—на початку червня, але часто бувають і відхилення. Розвиток личинок відбувається в тілі матері протягом восьми— десяти місяців. Під час розтину у вагітних самок виявлено від 5 до 61 личинки. Самка народжує личинки у воді, де вони проходять перші стадії свого дальшого постембріонального розвитку.
Дорослі саламандри в природних умовах Карпат живляться дощовими черв'яками (64% від загальної кількості усієї поживи), гусеницями (12%), павуками (6%), молюсками (4%), жужелицями (6%) та іншими комахами (8%). У лабораторних умовах саламандри жили від трьох місяців до п'яти років і трьох місяців, охоче поїдали м'ясо, «відрізняючи» смак свинини, баранини і яловичини. Звикнувши до м'яса, вони відмовлялись від дощових черв'яків.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Місцеве населення Карпат називає її дощівкою, сисмолоком, вогняною ящіркою, ящуром, сисаком тощо. Серед населення Карпат існує впевненість, що саламандра отруйна, насправді це не так, але: серозні залози виділяють секрет, який негативно діє на риб, земноводних, собак та інших тварин. На людину він майже не діє - проте не рекомендується торкатися очей після контакту з живими карпатськими саламандрами. Слиз, що потрапляє в око, викликає печію і значне сльозовиділення. У алергіків після прямого контакту з карпатською плямистою саламандрою можлива алергічна реакція слизової носа, горла, очей.