Святкова кухня Карпат. За столом посиділи - що в раю побували.
“За столом посиділи, що в раю побували” - вислів який часто можна почути в Карпатах після веселого застілля. Кулінарія в Карпатах - заняття творче, а значить народне. Якщо перефразувати відомий вислів карпатських мольфарів, можна сказати: ми - те, що їмо і  як готуємо.


Читайте також:

12 кулінарних шедеврів Карпат. Які Вам обов'язково треба спробувати на відпочинку у Карпатах

Якщо педанти підходять до процесу приготування страв з усією ретельністю, на яку тільки здатні, — заздалегідь обдумуючи всі деталі меню і купуючи всі необхідні продукти в потрібних кількостях, то художньо обдаровані натури в Карпатах воліють творити за натхненням, взявши перший рецепт що сподобався в... тут же переробивши його на свій лад.
Адже не так вже й важливо, що відповідних продуктів на цей раз не виявилося в холодильнику. Замість волоських горіхів у страву може піти фундук, замість кабачків - баклажани, і навпаки, а замість овочевого соусу карпатський кухар-художник може приготувати фруктовий. А що, цілком оригінальне рішення, та й блюдо в результаті може вийти вдале.
Сучасні люди змушені цінувати час,  тому вічно поспішають кудись та воліють прості і швидкі рецепти. В Карпатах не шукають  в житті легких шляхів, -  тому готують складні, багатогодинні і "багатоходові" страви, що вимагають від кулінара незвичайного терпіння та витримки.

Але нікому ще, як би ми не старалися, не вдавалося приготувати за одним і тем же рецептом абсолютно однакові за смаком страви або напої. Навіть якщо відтворювати всі етапи «один в один», у нас кожен раз буде виходити щось нове.
Більш того, навіть одна і та ж страва буде "звучати" по-різному, якщо ви вирішите подати її до столу, наприклад, на тарілках зі старовинного бабусиного сервізу, в оригінальному "кошику" з хліба або гарбуза, "човниках" з огірків тощо.
Важливо і те, як ви оформляєте свій шедевр. Якщо господиня приділяє цьому увагу, то її кулінарну майстерність, як правило, оцінюють гідно. Адже красиво оформлені і ефектно подані страви здаються нам більш апетитними, й недарма мольфари Карпат кажуть: «Те, що вибирають очі, подобається й шлунку», оскільки елементарні прийоми зовнішнього оформлення, доступні будь-якій господині можуть довести святкову страву до абсолютної досконалості.
Британські вчені з'ясували, що в різній обстановці - при різному колірному оформленні інтер'єру, різному освітленні, яскравому або приглушеному, під звуки маршу, вальсу чи джазу, - приготовані нами страви теж сприймаються зовсім по-різному. Всі ці складові здатні настільки змінювати смак їжі, що в результаті  їжа може здаватися божественною або навпаки несмачною, більш ароматною, більш солоною, солодкою або прісною, ситною або не дуже, й звичайно найважливіше це - компанія, яка збирається за столом, яка панує за цим святковим столом атмосфера.
Не дивно, що страви, які ми їмо в оточенні близьких людей, здаються нам смачнішими, більш того, не в кожній домівці ми можемо із задоволенням випити і перекусити.  Тому, складаючи святкове меню, не забудьте запросити тих, хто вам дорогий, і врахувати смаки кожного гостя, смаки ваших друзів, близьких, домашніх, які скуштують приготовані святкові страви разом з вами.