Беладона. Увага отрута! у Карпатах пора дозрівання отруйної ягоди.
Беладона - смертельно отруйна рослина! Любителі не повинні ні збирати її, ні застосовувати!
У всіх частинах рослини містяться отрути! Для дітей особливо небезпечні її блискучі синьо-чорні ягоди, які ні в якому разі не можна їсти, тому що всього кілька ягід можуть бути смертельною дозою для дитини.
Те що, карпатські птахи їдять "шалену вишню", зовсім не означає, що вона не отруйна для людини.
Беладона містить діючі речовини: атропін, гіосціамін, скополамін та інші близькі до них алкалоїди.
Ознаки отруєння белладоною(красавкой)-сухість у роті, біль в горлі з утрудненим ковтанням, відчуття спраги, блювота, запаморочення і головний біль. Пізніше з'являються галюцинації з нападами буйного божевілля, після чого через 3-15 годин настає смерть. Дуже характерна ознака-різко розширені зіниці, які збільшуються дуже швидко після отруєння красавкой. При перших же ознаках отруєння слід негайно викликати швидку медичну допомогу.
Беладона (Atropa belladonna) - це рослина, яка стала досить відомою ще на світанку людської культури у Карпатах, проте здобула лиху славу. Як її тільки не називають у горах Карпат: вовча вишня, вовчі ягоди, скажена ягода, мандрагор, мандраган, мандрагуля, покшик, сонний дурман. Навіть латинська назва цієї рослини - Atropa belladonna - приховує у собі недобрий зміст. Родова назва -Atropa - походить від давньогрецького міфу про трьох богинь людської долі. Наймолодша з них, Клото, тримає прядку, Лехезія пряде нитку життя, а старша, Атропа, тільки тим і славна, що може будь-якої миті цю нитку безжально перерізати. Отак і рослина белладонна обриває життя людини, котра з'їсть бодай кілька її ягід.
Читайте також:
Карпатська суниця, численні цілющі властивості, рецепти
Чорниця і журавлина (журавлина). Стародавні природні цілителі Карпат
Карпатський шафран (крокус). Лікувальні властивості
Ягоди годжі – тібетське чудо. Надприродні цілющі властивості
Один зі стародавніх переказів повідомляє, що під час війни з данцями шотландці змушені були відступати з поля бою під натиском переважаючих сил ворога. Вони залишили в одному з поселень бочки з пивом. Данські солдати, скуштувавши “подарунок”, розпочали жорстоку боротьбу, але згодом впали безсилі й померли. Подібні симптоми отруєння белладонною (а саме вона й сприяла втраті данцями боєздатності) свідчать, що колись ця рослина використовувалася швидше як отрута, аніж із лікувальними цілями.
У перекладі з італійської belladonna означає “красива жінка”. Можливо, це пов'язане з тим, що колись жінки соком белладонни закапували собі очі, аби надати їм особливого блиску, а собі тим самим - привабливості. Як відомо, “Atropa belladonna” в перекладі означає “зла красуня”. Проте люди не боялися налагодити з нею добрі стосунки. Сучасна медицина одержує з белладонни цінні лікарські препарати, проте отруйні не лише ягоди, а й усі частини цієї рослини, адже вони містять алкалоїди - атропін і скополамін.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Белладонна - це багаторічна трав'яниста рослина, до 1,5 м заввишки. Плід у неї - фіолетово-чорний, це блискуча ягода. У Карпатах цвіте і дозріває в червні - серпні.
Росте ця рослина у листяних лісах Карпат на молодих лісосіках, відкритих місцевостях. Раніше белладонна була поширена у великих кількостях у Карпатах. Тепер внаслідок вирубування лісів і масового збирання її як лікарської сировини белладонна стала рідкісною.