Італія - країна семи морів. Місця які слід відвідати українському туристу
Італія - країна народження Римської імперії та епохи Відродження. Сонячна країна. На півночі межує зі Швейцарією та Австрією, на сході - зі Словенією, на північному заході - з Францією. На сході омивається Адріатичним морем, на півдні - Іонічним морем і Середземним морем, на заході - Тірренським морем, Лігурійським морем і Середземним морем.
Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ
Які асоціації народжуються в голові, коли ви чуєте слово «Італія»? Шедеври Мікеланджело і Леонардо да Вінчі? Фільм «Римські канікули» і картини Фелліні? Рев диких тварин, які кидаються на гладіаторів, суворі профілі давніх правителів і полководців, які завойовують нові землі, створюють фундамент для сучасної західної цивілізації й основу для сучасної юриспруденції? Вузькі спекотні вулиці, наповнені ароматами піци, пасти та інших страв, від однієї тільки назви яких течуть слинки? Закохана пара в гондолі серед відображень у воді прекрасних палаццо і гондольєр, що наспівує якусь до болю знайому пісню чарівною мовою цієї країни? Важкий погляд самого дона, що схопив у свої руки владу над усією Сицилією? Або ж Італія - синонім слова «мода» — містить в собі всю радість від придбання по-справжньому красивих і витончених речей?
Читайте також:
Тоскана. Тосканський архіпелаг і блакитна лагуна Наполеона Бонапарта
Як в Європі правильно вибрати по-справжньому корисне вино
Скільки людей, стільки й думок. Одне ясно: якщо при згадці цієї країни у вас спалахують очі, вам явно хотілося б з нею подружитися і зрозуміти її якомога краще. І попри те, що кожне місто, безсумнівно, володіє власним шармом і незабутнім колоритом, щоб скласти повне враження, потрібно об'їздити їх всі. Кожен з них, будучи перлиною сам по собі, складається в унікальну, неповторну і дорогоцінну картину Італії...
Можливо, виною всьому історичний розвиток країни. Після краху Римської імперії до самого кінця Середніх століть Італія залишалася роздробленої на безліч самостійних держав - аж до держав, які складаються з одного міста, - і кожне з них розвивалося, як йому самому здавалося потрібним. Саме тому у Венеції з'явилися дожі, у Флоренції, Генуї та інших містах головною владою володіли місцеві аристократичні родини, як знамениті Медічі. І саме тому досі при поїздці по Італії здається, ніби потрапляєш не в одну країну, а подорожуєш між безліччю різних світів.
Мабуть, найдивовижніша риса Італії та італійців схожа з особливостями птиці Фенікс. Після тріумфу і падіння Римської імперії історія Італії була аж ніяк не легкою, під чиєю тільки п'ятою країна не побувала - і під Іспанією, і під Францією, а в XX столітті й зовсім подарувала світу фашизм.
Однак, попри всі негаразди, в усі часи Італія вражала великою кількістю приголомшливих творів мистецтва в будь-якій сфері діяльності які постійно народжувалися на її просторах. Складно переоцінити вплив, який народили на світ італійські художники, італійські архітектори, італійські скульптори.
Звичайно, перш за все на думку спадає блискуча і бурхлива епоха Відродження. Однак досить однієї подорожі по Італії, щоб переконатися, що кожен час залишив свій слід і кожному є чим похвалитись. Тому годі дивуватися, що і зараз Італія продовжує задавати моду в області дизайну і виробництва - з такою-то спадковістю!
Якщо у когось присутній стереотип, що Італія -спекотна країна, повна пляжів, потрібно сказати, що це не зовсім так. Це переважно гірська країна, так що клімат у неї зовсім нерівномірний і непростий. З північного боку Італію захищають від суворих вітрів Альпи. Проте в самих горах, яких в Італії безліч, бувають досить жорсткі зими. На південь дійсно більше узбереж, тому на клімат цих областей сильно впливають моря, і тут, звичайно, набагато тепліше.
Тому, плануючи поїздку, обов'язково враховуйте всі регіони, куди ви будете приїжджати. Якщо ви хочете оглянути гори або вулкани, якими теж багата Італія, не забудьте про теплий одяг навіть жарким літом! Найвдалішим часом для яскравої поїздки по Італії, незалежно від регіонів, вважаються квітень-червень і вересень-жовтень.
У подорожі можна відчути не лише різницю температур, але і соціальну різницю: якщо північ більш економічно розвинена і «гламурна», то на півдні справи йдуть зовсім не так райдужно, особливо з приходом хвиль кризи...
Але найголовніше, що варто відзначити, в особливостях Італії - тут кожен зможе знайти щось саме для своєї души та відпочинку. Саме нескінченне розмаїття цієї країни, калейдоскоп приголомшливих світів можливо і притягують сюди людей з усього світу вже багато років. Отже, досить тягнути час, вирішуйте самі - всі дороги для вас ведуть в Рим чи в якийсь інший куточок Європи?
Мабуть, немає такого туриста, який, приїхавши в Італію, не скуштував би знаменитої італійської піци. Піца в Італії – це вже не просто одна з місцевих страв – це бренд зі своїми атрибутами, характеристиками й філософією. А тому дегустація італьських піци та вина, як правило, входить в обов'язкову програму, поряд з відвідуванням Колізею або Ватикану.
Італійська піца Капрезе. Класичний рецепт.
Піца Капрезе - традиційна італійська закуска, виконана в кольорах італійського прапора: біла моцарелла, червоні томати й зелений базилік. За її мотивами придумана піца, яка відрізняється від «Неаполітанської» відсутністю спеціального соусу. «Капрезе» виділяється свіжим літнім смаком.
Час приготування: 10 хв.
Кількість: 1 Піца діаметром 28 см.
Інгредієнти:
• 140 г тіста для піци (готове, фабричного виробництва)
• 75 г моцарели.
• 1 великий свіжий помідор або кілька дрібних
• кілька гілочок свіжого базиліка
• для прикраси: червоний і зелений болгарський перець, солодка салатна цибуля, пару чорних оливок.
Приготування:
• Нарізати сир кружечками.
• Нарізати помідори кружечками.
• Розім'яти тісто руками в тонкий коло.
• В результаті повинен вийти круглий пласт товщиною 1 см і діаметром близько 28 см.
• Викласти, чергуючи, сир і помідори шарами. Випікати при температурі 300 °С протягом 7 хв.
• Посипати при подачі свіжим базиліком, болгарським перцем, цибулею та оливками.