Карпатський біойогурт. Лікувальні властивості звичайних продуктів.
Карпатський біойогурт. Лікувальні та корисні властивості. Курортна програма дієтичного харчування: "Допомога при стресах. Антистресові продукти та страви"
Що таке біойогурт? Це один з ключів до здоров'я і довголіття.
Сучасні йогурти можна умовно розділити на дві групи: пастеризовані й з живими бактеріями (біойогурт), вони мають суттєві відмінності. Звичайний пастеризований йогурт при готуванні проходить тривалу теплову обробку. Після неї в продукті майже не залишається вітамінів і зовсім не залишається «живих» бактерій, які, потрапляючи в шлунок, починають розмножуватися і надавати позитивний вплив на мікрофлору.
Біойогурти це цілющі пробіотики які мають лікувальний ефект, як і усі кисломолочні та біопродукти. У їх складі є корисні, живі бактерії й мікроорганізми, які так потрібні нашому шлунково-кишковому тракту. Пробіотики - живі мікроорганізми, які забезпечують корисний вплив на організм людини, нормалізуючи склад та функції мікрофлори шлунково-кишкового тракту.
Ці мікроорганізми відіграють роль імунної системи в слизовій оболонці кишечника. Вони не дозволяють патогенам або шкідливим мікроорганізмам рости й розвиватися у тілі людини. Пробіотики допомагають стимулювати шлункові соки, натуральні ферменти, необхідні для правильного травлення, зменшують кількість і вираженість побічних ефектів антибіотиків, сприяють розщепленню солей жовчних кислот і нормалізації ліпідного обміну. Вживання кисломолочних продуктів, що містять пробіотики допомагає захистити організм від великої кількості захворювань.
Читайте також:
Буряк червоний. Лікувальні та корисні властивості
Зелений чай. Лікувальні та корисні властивості
Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат
Карпатський біойогурт. Корисні речовини:
вітаміни В2, В12, D, кальцій, магній, калій; білок.
Важливі факти:
• біойогурт-відмінне нежирне джерело білка. Він захищає від інфекцій і покращує травлення.
• при термообробці йогурту гинуть корисні бактерії, тому додавайте йогурт у соуси, супи і тушковані блюда, щоб надати їм вершковий присмак, коли вони вже готові.
• завдяки високому вмісту кальцію йогурт зміцнює кістки та зуби.
• карпатський біойогурт особливо корисний людям після 45 років, і тим хто часто і багато п'є каву, тобто тим кому загрожує остеопороз - витончення кісткової тканини.
• при регулярному вживанні біойогурту нормалізується обмін речовин.
• народна медицина Карпат вважає йогурт продуктом здоров'я і довголіття.
• купуйте нежирний біойогурт: з ним ви отримаєте мінімум калорій і максимум користі для здоров'я. Карпатський біойогурт - це продукт, в якому лактоза, що міститься в молоці, під впливом корисних бактерій перетворюється в молочну кислоту. Цей же процес відбувається в нашому організмі, коли ми п'ємо молоко, проте деякі люди лактозу не переносять. У біойогурті містяться корисні бактерії Lactobacillus acidophilus, які сприяють розщепленню лактози, в результаті чого більшості людей стає простіше її перетравити. Ці корисні бактерії підтримують власну мікрофлору кишечника, що особливо важливо у випадках дисбактеріозу, викликаного стресом або антибіотиками.
Крім того, біойогурт ефективний проти грибкових інфекцій, наприклад кандидозу, і допомагає запобігти інфекційним захворюванням сечовивідних шляхів. Біойогурт - прекрасне джерело кальцію, у ньому містяться вітаміни групи В, а також зміцнюють імунітет мінерали, які допомагають організму боротися з інфекціями, поки ви худнете.
Додавайте нежирний біойогурт в гострі страви, щоб надати їм більш ніжний смак, і в десерти замість жирних вершків.
Карпатський десерт, біойогурт з лісових ягід. Карпатський рецепт.
Інгредієнти:
Закваска для йогурту (1 баночка натурального йогурту на 1 літр молока, або готовий нежирний домашній кефір);
домашнє молоко 1 літр;
ванільна паличка;
лісові карпатські ягоди.
Приготування:
• перш за все весь посуд, який буде використовуватися для приготування йогурту потрібно стерилізувати (наприклад обдати окропом);
• виливаємо молоко в каструлю;
• розрізаємо паличку ванілі уздовж, ножем виймаємо м'якоть і додаємо її в каструлю з молоком;
• доводимо молоко до кипіння і кип'ятимо 1-3 хв на невеликому вогні;
• проціджуємо молоко і даємо йому охолонути до 40 градусів;
• викладаємо в молоко закваску і добре перемішуємо;
• виливаємо молоко з закваскою в термос, загортаємо його в теплу тканину і залишаємо в теплому місці на 5-6 годин;
• готовий йогурт перекладаємо в стерилізовану банку і ставимо в холодильник. Ідеально подавати з карпатськими ягодами й медом. Смачного!