Моршин і скелі Бубнища. Легендарні пам'ятки Карпат.
Моршин - відомий бальнеологічний курорт в 14 км на південь від Стрия. Історія міста як курорту починається з кінця 19 ст. Джерела мінеральних вод типу „Нафтуся" ефективно лікують захворювання шлунково-кишкового тракту. Одним з найбільших багатопрофільних оздоровчих закладів є бальнеолікарня, що знаходиться в центрі міста. Для того, щоб відпочивальники не нудилися, їм пропонують різні екскурсійні маршрути. Один з найкоротших - поїздка в село Підгірці (15 км). Більш відомими є Підгірці Бродівського району, але й тут теж є цікаві екскурсійні об'єкти: церква Святого Духа 1810 р., панський палац 19 ст. Напівзруйнований пам'ятник архітектури знаходиться майже напроти церкви. Останні власники палацу шляхтичі Браницькі перебували в ньому до 1939 р., пізніше тут був дитячий інтернат. Від розлогого платана, що зберігся поряд з колишнім палацом, починається закладений в 1892 р. густий, занедбаний парк, який, згідно відомостей з старих путівників, містить 279 видів і форм цінної деревної рослинності.



Найбільш популярний екскурсійний маршрут пролягає до скель Бубнища (близько 25 км від Моршина). Територіально це вже Івано-Франківська область. Автомобільний маршрут проходить через Болехів - найдавніше місто Долинського району Івано-Франківщини, звідки до мети залишається ще 14 км.
До скель можна дістатися і завдяки залізничному сполученню Львів-Стрий. Для цього із станції Нижнє Синьовидне слід іти або їхати долиною річки Тишівниці до околиці села Труханів, далі пішки лісовою дорогою біля 2 км до скельного комплексу.


Карпатський ландшафтний парк „Скелі Довбуша" знаходиться на висоті 600 м над рівнем моря і займає площу 100 га. Самі ж скелі - видовищна і цікава пам'ятка природи - понад 2 га. Заховані серед густого букового лісу кам'яні велетні були пристосовані людиною в різні часи для різної мети.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Прийнято вважати, що тут існувало язичницьке капище - місце для молінь і жертвоприношень, а з поширенням християнства - печерний монастир.
Рештки колодязя, димоходу, видовбані в скелі пази свідчать про те, що тут була наскальна фортеця, схожа на Тустань. До Верхнього Синьовидного звідси лише 10 км. Історики припускають, що на лінії Грозьова-Спас-Верхнє Синьовидне були укріплені пункти Ярослава Осмомисла, який, згідно літопису, „підпер гори угорскії своїми залізними полками".
Результатом титанічної роботи невідомих каменярів є три таємничі печери чітких геометричних форм у підніжжя скельного масиву, але найбільше попрацювала над виглядом скель матінка-природа. Наприклад, одна з кам'яних брил дивовижно схожа на голову слона. Всюди в Українських Карпатах, від румунського до польського кордонів, зустрічається назва „Скелі Довбуша". Народний поговір пов'язує також і скелі біля села Бубнище з діяльністю легендарного ватажка опришків. Згідно історичних даних, Олекса Довбуш дійсно бував у цьому регіоні десь біля 1744 р., а загін його брата Івана здійснив напад на Болехів. В місцевих легендах про минулі часи зустрічаються не тільки фантастичні подробиці про життя лісового братства, але й відголоски реальних подій, що дійшли до наших часів.



Читайте також:

Курорт Моршин. Бальнеолікування

Урицькі Скелі та фортеця “Тустань” в горах Карпат

Екскурсії по Західній Україні. Місця сили Карпат. Легендарні скелі Довбуша

Олекса Довбуш. Карпатський Робін Гуд. Легенди та факти


Кожна з великих скель у ландшафтному парку має свою, часто дуже влучну, назву, яка свідчить про непересічну фантазію невідомих авторів: Карпатський Сфінкс, Голова Довбуша, Парус, Тюльпан, Слон, Одинець Великий і Малий.

Вузький прохід між прямовисними скелями, який називається „Чистилище", дає шанс позбутися гріхів якщо не з першого разу, то принаймні після очищувального посту, який матеріалісти називають курсом голодування. З верхівок тих скель, на які можна піднятися дотримуючись компромісу між власною безпекою і бажанням отримати сильні враження, відкривається панорама всього ландшафтного парку, видно село Поляницю в долині річки Сукіль, хребет Парашки на заході. Ботаніко-геоморфологічний резерват „Скелі Довбуша" був затверджений як пам'ятник природи республіканського значення в 1981 р. В останні роки сюди приїздить багато туристів, скелелазів, тут є вже звичний лоток із сувенірами, пропонують послуги верхової їзди власники гуцульських коней. Життя знову завирувало посеред овіяних легендами скель, які оберігають вікові таємниці.