Небезпечні змії Карпат. Карпатська отруйна фауна.
Карпатська гадюка звичайна населяє практично всю лісову зону Карпат. В гори вона піднімається до 3000 м над рівнем моря. Як правило, вона зимує на верхових болотах і у сфагнових сосняках, використовуючи для цього нори гризунів, напівзгнилі коріння дерев, порожнечі торфовищ та інші притулки. Температура в місцях зимівлі не опускається нижче +2-4 °C.
Змії в Карпатах зимують поодинці, невеликими групами або ж утворюють великі скупчення (до 200-300 особин). Спостерігаються локальні скупчення на місцях зимівель до декількох сотень змій у період підготовки до зимівлі, а літні скупчення до декількох десятків змій на 1 га. Терміни виходу із зимівель розтягнуті: це відбувається в Карпатах у квітні - початку травня. Активний період триває з квітня по жовтень.
Гадюки, в Карпатах, як правило, живуть на одному місці, віддаляючись від нього не більше ніж на 100-150 м. Після зимівлі вони переміщуються в літні біотопи, розташовані в кількох сотнях метрів.
Парування у карпатської гадюки відбувається через 2-4 тижні після виходу з зимівельних притулків. У цей період спостерігаються шлюбні турніри самців, під час яких сильніша змія прагне притиснути голову противника до землі й отримати право на володіння самкою. Період вагітності триває близько 3 місяців. Розвиток зародків відбувається не тільки за рахунок жовтка в яйці, але і здійснюється через кровоносну систему матері. Самка народжує 5-12 дитинчат довжиною тіла 16-18 см. статевої зрілості карпатські гадюки досягають на 4-5-му році життя при довжині тіла у самців 34 см і 45 см у самок. Зареєстрована тривалість життя до 15 років, а за останніми результатами мічення в природі Карпат, вона може досягати й 30 років.


Читайте також:

Європейська косуля (дика коза, козуля). Фауна Карпат

Фауна Карпат. Карпатська плямиста саламандра

Карпатський бурий ведмідь. Небезпечні хижаки Карпат

Карпатська лісова куниця. Небезпечні хижаки Карпат

Небезпечні змії Карпат. Якщо вкусила змія. Опис, перша допомога, наші рекомендації

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Скандинавська ходьба в Карпатах, корисні і лікувальні властивості

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат


Протягом доби гадюки в Карпатах активні переважно вдень.


У спекотні дні полюють в сутінках. Харчуються дрібними ссавцями (полівками, землерийками), бурими жабами, в раціоні молодих змій відзначені ящірки й невеликі жаби. Сліпих дитинчат полівок гадюки добувають в норах. Під час полювання вони використовують активний пошук і пасивну здобич.
Отрута карпатської гадюки викликає сильне отруєння, але летальний результат вкрай рідкісний, і ускладнення зазвичай бувають результатом неправильного лікування. Чисельність звичайної гадюки в багатьох місцях Карпат скорочується у зв'язку зі зміною або руйнуванням її місць існування і зимівель, до яких перш за все відносяться болота. «Благополучні» популяції зі стабільною чисельністю зберігаються в непорушених лісових масивах Карпат.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Карпатська гадюка звичайна

Від степової гадюки відрізняється заокругленим кінчиком морди, великими ніздрями, що поміщаються в середині носового щитка, і двома апікальними лусочками, що стикаються з міжщелепним щитком. 
Довжина тіла карпатської звичайної гадюки досягає 75 см, при цьому самки більші за самців. Довжина хвоста у самців 8-12 см, самок-6-10 см. Голова гадюки велика, добре відмежована від шиї. Верхня сторона голови покрита дрібними щитками, серед яких знаходяться п'ять великих - лобовий, два надочноямкових і два тім'яних. Носовий отвір прорізано в центрі носового щитка.
Забарвлення верхньої сторони тіла гадюки - сірих і коричневих тонів з оливковим, бурим і червонуватим відтінком. Уздовж хребта проходить типова зигзагоподібна смуга чорного або темно-коричневого кольору. На голові Х-подібний малюнок. Від ока до кута рота тягнеться темна смуга. Черево сірого, бурого або чорного кольору, часто плямисте. Кінчик хвоста світлий, жовтуватий або червонуватий. Нерідко в Карпатах трапляються повні й часткові меланісти. У новонароджених гадюк в забарвленні відсутні сірі або оливкові тони.