Перед поглядами туристів у Карпатах відкривається велика гірська долина, в центрі якої виблискує своєю чистотою озеро, навколо якого розкинувся килим із хвойних порід, квітів та різнотрав'я. А у центрі цього килима лежить мальовниче гірське карпатське озеро.
Високогірні озера Гуцульщини, які варто відвідати влітку
Озеро Буковинське Око
Єдине на Буковинській Гуцульщині озеро Буковинське Око знаходиться в оточеній хвойним лісом котловині в Путильських горах, неподалік села Нижній Яловець. Площа водойми 1,2 га, глибина понад 10 м. У ньому не водиться риба, температура води навіть у спеку не перевищує 12-140С.
Озеро Лебедине
Ще одне озеро в Покутських Карпатах - це Лебедине, в урочищі Лебедин між смт. Яблуновом та с. Шешорами Косівського району. Розташоване воно на висоті 650 м. н.р.м., має розмір близько 200 на 100 м. Водойма сильно заросла. З цим озером пов'язана легенда про дівчину, яка врятувала село від татарів, завівши їх на замерзле озеро; крига під наїзниками провалилася, і вони потопилися.
Інші цікаві озера розташовані в Чорногорі та на хребті Свидовець. Їх називають каровими, бо утворилися вони в карах - заглибленнях, де тисячі років тому лежали льодовики.
Озеро Верхнє
Верхнє розташоване на висоті 1628 м. н.р.м. поблизу вершин Данциж і Туркул у Чорногорі. Вузька ванна озера має довжину 105 м, ширину 23 м, площа 2,4 тисячі квадратних метрів, найбільша глибина - 3 м.
Озеро Нижнє
Нижне неподалік Верхнього на висоті 1515 м. н.р.м. З нього на північ випливає потічок. Розміри озера 70 м на 29 м. Воно сильно заболотилось, тому площа чистої води - 45 м на 28 м. Глибина до 2 м.
Читайте також:
Маловідомі високогірні озера Карпат
Озеро Бребенескул
Бребенескул - найвище озеро Українських Карпат (1801 м. н.р.м.). Розташоване в карі, врізаному між гребенем Чорногірського хребта і вершиною Гутин-Томнатик. Довжина озера 134 м, ширина 28-44 м, площа водного дзеркала перевищує 4 тисячі квадратних метрів. Максимальна глибина 2,8 м. З озера випливає потік Бребенескул, який впадає в р. Говерлу - притоку р. Білої Тиси. Легенда розповідає, що під Гутин-Томнатиком опришок Головач убив чорта. У південному карі гори Гутин-Томнатик на висоті 1763 м н.р.м. також є безіменне озерце, камениста ванна якого сягає довжини 67 м при найбільшій ширині 24 м. Глибина чистої, прозорої води не перевищує 0,8 м. На цій горі є ще два озерця, майже засипані уламками скель і зарослі (на висоті 1570 та 1640 м).
Озеро Несамовите.
Найбільшої слави зажило озеро Несамовите у великому карі на північно-східних схилах гори Туркул. Воно лежить на висоті 1750 м, має довжину 88 м, ширину 45 м і площу 3 тисячі квадратних метрів. Глибина - 1-1,5 м. Південний берег каменистий, північний вкритий травами, жерепом і ялівцем. За народними легендами, саме з цього озера грішні душі набирають криги і розсипають її з хмар градом, завдаючи людям великої шкоди.
Озеро Марічейка.
На північно-східному схилі г. Шурин-Ґропа на висоті 1510 м. н.р.м. серед хвойного лісу, що відбивається в плесі, красується озеро з ніжною назвою Марічейка. Його площа понад 10 тисяч квадратних метрів, а глибина невелика - 0,8 м. В озеро вливається вода з численних джерел біля підніжжя південно-західного схилу. В озері водяться тритони.
Є озеро й на південно-західному схилі г. Брескул на висоті 1750 м н.р.м. Воно інтенсивно заростає, тому чисте водне дзеркало має розміри 37 на 12-15 метрів, хоча саме заглиблення значно більше. Глибина - 1-1,2 м.
А ось відомості про озера на Свидовецькому хребті в Рахівському районі.
Озеро Апшинець - на висоті 1487 м. н.р.м., водне дзеркало 126 м на 100 м, площа близько 12 тисяч квадратних метрів, глибина сягає 3,26 м.
Озеро Ворожеска - на висоті 1460 м н.р.м., на північний захід від г. Котел, чаша майже кругла, діаметр 95 м, площа - 7 тисяч квадратних метрів, глибина до 4,51 м. У нього впадає і випливає потічок.
Озеро Герешаска - на відрозі Доґяска, на висоті 1577 м н.р.м., майже прямокутної форми, 125 на ПО м, площа понад 12 тисяч квадратних метрів, глибина до 1,22 м.
Три озерця утворилися й на г. Драгобрат: на висоті 1600 м н.р.м., 1432 м н.р.м. та 1400 м н.р.м. Перше розмірами 55 м на 21 м, глибиною до 1,26 м; друге подібне до нього; третє має глибину 4,1 м; північний його берег переходить у торфовисько.
Вода в усіх карових озерах мало мінералізована, м'яка, з низькою температурою, тому в них мало водоростей, а фауна складається лише з мікроскопічних ракоподібних. Риба не водиться.
Як пам'ятки природи всі озера вимагають охорони, збереження.