Магія і таємниці стародавніх Великодніх символів.
Щороку у весняну пору, коли яскраво світить сонце, християни всього світу відзначають світле свято Великодня. За своєю значущістю його вважають найважливішою подією в християнському світі. Щороку Великдень святкується масштабно і барвисто. Саме свято означає Воскресіння спасителя Ісуса Христа, своїм поверненням до життя він приніс людям звільнення і перемогу над смертю, очищення та порятунок.
Зі святом пов'язані певні символи та образи. Сьогодні багато хто починає забувати старовинні притчі й звичаї, тому все частіше виникають питання-що символізує зайчик в гнізді або навіщо фарбують яйця?
Останній тиждень Великого посту для віруючих-найскладніший і зворушливий період. Його називають Страсним тижнем. Кожен день цього тижня нагадує про те, як завершувалося земне життя Ісуса Христа. Передує йому Вербна неділя, яка нагадує про вхід Господа в місто Єрусалим.
Великий четвер Страсного тижня ще називають Чистим. Багато століть тому наші предки дуже чекали цей день і починали його з купання ще до сходу сонця. Також в цей день підстригали волосся і вмивалися "зі срібла" – кидали будь-яке срібло в воду і після цього вмивали нею обличчя. Наші предки вірили, що такі обряди зберігають красу і здоров'я людей.


Паска

Основне частування на недільному столі. Слово паска похідне від "колач" - де корінь слова "коло" що означає "Сонце". У язичницькі часи колачі пекли на свято весняного сонцестояння. Дослідники вважають, що у кожного християнського свята є язичницьке коріння і Великдень, не виняток.
Паска круглої форми, печеться не просто з борошна, а з додаванням родзинок, цукатів, іноді з медом, маком. Всі ці добавки символізують багатство і достаток, чим ситніше частування, тим ряснішим буде рік.
За переказами, апостоли зустріли Христа після воскресіння і запросили за стіл, де пригощали його свіжоспеченим хлібом. Тому друга символіка паски-відродження, хліб-як уособлення повернення до життя.


Фарбовані яйця (писанки)

Кольорові курячі яйця-еталон дива. За біблійною легендою, коли Ісус воскрес, цю новину прийшла повідомити імператору Тиберію Марія Магдалена. В ті часи існував звичай з'являтися до імператора тільки з дарами. Тоді Марія взяла звичайне куряче яйце.
Повідомлення про воскресіння Христа не справило враження на Тіберія, він не повірив і посміявся. Марії він сказав: Воскресіння неможливо так само якби це біле яйце раптом стало червоним. Прямо на очах в імператора принесений дар забарвився в червоний колір, вражений Тиберій вигукнув: Воістину Воскрес!
З того часу на Великдень заведено обмінюватися фарбованими яйцями як символом того, що сталося диво і вітатися: Христос Воскрес! І у відповідь чути: Воістину Воскрес!


Читайте також:

Писанка – символ Воскресіння, символ відродження, нового життя

Карпатська Великодня писанка. Народні звичаї

Карпатська Великодня писанка. Що ми знаємо про карпатську писанку

Магічна сила писанки у карпатських звичаях та обрядах

Карпатські крашанки, писанки - історія, опис, дослідження

Карпатська писанка семантика орнаменту. Значення символіки та знаків


Червоне яйце

Серед вірян вважається особливим знаком отримати в подарунок саме червоне пасхальне яйце. Це колір першого пасхального подарунка, відповідно до легенди. До того ж це колір крові, нового життя, вітальної енергії – вітальна енергія людини це якийсь невидимий мотор, що дозволяє любити, радіти, насолоджуватися життям, творити.


Як кролик став символом Великодня?

Яйця, як і кролик, здавна вважаються древнім символом родючості, відродження і нового життя. У багатьох країнах зберігся звичай ховати великодні яйця, щоб діти, коли прокинуться, починали шукати «гніздо» пасхального кролика (Easter Bunny). Кролик-не єдина тварина, яка вважається символом Пасхи. Наприклад, в Австралії замість пасхального кролика в роздачі яєць бере участь пасхальний білбі — сумчастий кролик, що знаходиться під загрозою зникнення. У Швейцарії свято не обходиться без пасхальної зозулі, а в деяких гірських частинах Німеччини — без пасхального півня або пасхальної лисиці.
У Біблії не згадується міфічний заєць, який приносить яйця дітям у день воскресіння Ісуса Христа. Символ кролика сходить до давньої язичницької традиції — свята Еостри (Остари), богині родючості та весни. Священною твариною богині був заєць — тварина, що відрізняється надзвичайною плодючістю. Ця особливість була обіграна в великодньому звичаї: напередодні свята заєць приносить дітям різнокольорові яйця і ховає їх, що б отримати їх треба знайти.
Вперше Пасхальний заєць і сама ця традиція згадуються в трактаті німецького ботаніка і фізика Георга Франка фон Франкенау De ovis paschalibus ("про великодні яйця"), який був опублікований в 1682 році.
У XVIII столітті звичай пошуку яєць, залишених пасхальним кроликом, німецькі переселенці привезли в Північну Америку. Там зайця замінили на кролика (Еaster Bunny), а небіблійна назва Пасхи так і збереглася німецькою (нім. Ostern) та англійською (англ. Easter) мовами на честь язичницької богині.
Великодній кролик, якого в Німеччині називають "Великодній заєць" — Остерхазе (Osterhase), був і залишається одним з улюблених дитячих героїв. Аналогічно Санта-Клаусу він оцінює поведінку дітей напередодні свята. Слухняним дітям заєць дарує яйця, цукерки, часто іграшки. Персонаж, характерний саме для католицької Пасхи, став популярний в Західній Європі та багатьох інших країнах.  У Середньовіччі вважали, що заєць не тільки розносить великодні яйця, а й несе їх, як курка в затишних місцях. Згодом ця легенда переросла в сучасну гру в Європі — «полювання на пасхального зайця», коли діти відправляються на пошуки заповітних яєць і знаходячи їх в самих різних місцях в межах будинку і саду (звичайно, там де вони були заздалегідь приховані батьками).


Пасхальний Агнець

Вважається універсальним великоднім символом як для католиків, так і для православних. Про приготування Агнця йдеться ще в Старому Завіті. Перед виходом з Єгипту Бог наказав юдеям покрити косяки дверей кров'ю ягняти, щоб уникнути десятої за рахунком єгипетської кари - кари смертю всіх первістків. В ту ж ніч слід було засмажити ягнятко і з'їсти його в колі сім'ї, а все, що залишиться, спалити на багатті до настання світанку.
Пасхальне ягня стало прообразом Христа, що жертвує собою заради людства, — «Агнця Божого». Сьогодні цей образ є одним з найпоширеніших великодніх символів, а ягня готується для святкового столу в багатьох країнах Європи. Ну, а статуетка із зображенням заповітної тварини — неодмінний елемент сучасного пасхального декору.