Природні пам'ятки Карпат. Піп Іван Мармароський
Піп Іван є однією з небагатьох гір в Українських Карпатах, яку протягом цілого року вкриває снігова ковдра. Навесні гора набуває просто казкового вигляду завдяки неймовірній кількості рідкісних трав і квітів, що вкривають її.
Гора Піп Іван Мармароський - найвища точка гірського карпатського масиву Мармароси. Розташована на кордоні з Румунією, гора Піп Іван Мармароський неначе стоїть на сторожі, мовчки охороняючи кордон від непроханих гостей. Ця гора відносно мало освоєна туристами, проте з кожним роком їх кількість збільшується, незважаючи на те, що на проходження цією територією необхідний спеціальний дозвіл прикордонних служб. Крім того, необхідна ще перепустка адміністрації заповідника, оскільки Мармароський масив належить Карпатському біосферному заповіднику.
Висота чотириголової гори дорівнює 1936 метрам над рівнем моря. За формою гора нагадує піраміду, а на самісінькій її верхівці встановлений чотиригранний бетонний стовп. Сама ж верхівка зазвичай оповита легкими хмарами. Схили вершини з північно-східного боку є дуже крутими, подекуди практично вертикальними. Східні й західні схили, по яких проходить кордон, пологіші.
Тому їх і використовують для підйому на гору Піп Іван Мармароський і спуску з неї. Південні схили, що належать Румунії, пологі, мають доволі м'які обриси. Це пояснюється тим, що під час гірського зледеніння льодовик, що лежав на Попі Івані Мармароському, на південних схилах був значно тоншим, ніж на північних. Цим же й пояснюються стрімкі прірви з українського боку цієї вершини — сповзаючи, льодовик захоплював із собою частини скель, утворюючи урвища, цирки й кари.
Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
Багато рослин належать до рідкісних або зникаючих видів, а тому підлягають охороні й занесені до Червоної книги України.
З цією ж метою й заборонено випас худоби на багатьох полонинах цієї місцевості.
Особливої краси найвища точка Мармаросів набуває навесні-влітку, коли всі квіти розпускаються і тішать око насиченим багатством кольорів.
Що стосується тварин, то в околицях Попа Івана Мармароського водяться дикі звірі - дикі кабани, вовки, ведмеді, олені й козулі, а тому подорожнім слід бути обережними. Крім того, у Мармаросах можна побачити сокола-сапсана, що полюбляє жити поряд із скелястими урвищами.
На сьогодні туристи використовують три основні шляхи виходу на цю вершину: із сіл Богдан та Ділове Рахівського району або з вершини Стіг. Оптимальним вважається маршрут із села Ділове вздовж потоку Білий — незважаючи на те що він є трохи довшим, аніж із Богдану.
З висоти гори Піп Іван Мармароський можна побачити в хорошу погоду Чорногору із найвищими Говерлою та Петросом і навіть Румунію.
Поряд на північному сході стоїть Петрос Мармароський висотою 1780 метрів, трохи ближче — гора Берлебашка (що означає «відтята голова») заввишки 1731 метр, названа так через велику кількість страчених на ній гуцулів. Між Попом Іваном Мармароським та цими вершинами лежать мальовничі полонини - Лисича та Квасна, на яких пастухи часто випасають отари овець.
Читайте також:
Пам'ятки Карпат. Обсерваторія “Білий Слон” на горі “Піп Іван”
Природні пам'ятки Карпат. Чорногора
Природні пам'ятки Карпат. Гора Шпиці
Природні пам'ятки Карпат. Гора Піп Іван Чорногорський