Що таке п'яний мед? Отруйний, або “п'яний” мед Карпат.
В історичному оповіданні про відступ грецьких воїнів з Малої Азії, давньогрецький полководець і письменник Ксенофонт Афінський детально зупиняється на епізоді, коли воїни, що поїли в Колхіді меду, захворіли: «бджолиних вуликів там було надзвичайно багато, і всі солдати, які їли стільниковий мед, втрачали свідомість, захворіли на блювоту і пронос; жоден з них не міг триматися на ногах. Ті, що з'їли багато, - були як божевільні - а кілька людей, здавалося, були при смерті. На наступний день виявилося, що ніхто не помер і хворі прийшли в себе в ту саму годину, в якій знепритомніли напередодні, а на другій і третій день вони піднялися, але відчували себе, як після прийому ліків». У 1877 році отруйний мед був виявлений в долині Батумі, недалеко від тих місць, де стався описаний випадок. Бджолярі цих районів були змушені використовувати тільки віск, оскільки вживання в їжу меду викликало запаморочення, сп'яніння, і блювоту.


Читайте також:

Карпатське бджолине маточне молочко, унікальні цілющі властивості

Чарівний мед Карпат, карпатське маточне молочко

Цілющий карпатський прополіс-еліксир життя

Склад і лікувальні властивості карпатського прополісу

Цілющі рецепти з карпатського прополісу

Карпатський мед - солодкий шлях до здоров'я та довголіття

Способи застосування карпатського прополісу

Справжній карпатський мед - чи фальсифікат?

Медовий масаж в Карпатах. Унікальні лікувальні властивості

Карпатська цілюща аптека на крилах бджоли


Зрозуміло, що карпатський п'яний мед потрапити на прилавки магазинів не може, але в Карпатах траплялися отруєння у туристів, які знаходили в горах вулики й мед диких карпатських бджіл.
Отруйні властивості карпатського меду приписувалися великій кількості зростаючого в цих місцях рододендрона, в нектарі якого був виявлений глюкозид андромедотоксин. Марк Ліциній Красс - давньоримський полководець і політичний діяч в оповіданні народження людини писав: “а в дуплах старих буків і лип можна знайти п'яний мед, який в давнину ледь не погубив солдатів Помпея Великого, п'яною солодкістю своєю звалив з ніг цілий легіон залізних римлян; бджоли роблять його з квітів лавра та азалії”.
Можна було б навести ще багато прикладів, які переконливо доводять, що разом з нектаром отруйних рослин бджоли переносять отруйні речовини в мед. Встановлено, наприклад, що карпатський мед, зібраний бджолами з квітів азалії, аконіту, андромеди й деяких інших рослин, має отруйні властивості. Причому самі бджоли щорічно харчуються цим отруйним медом без будь-якої шкоди для себе.
В Карпатах отруйний мед називають також п'яним медом, оскільки у людини, що з'їла його, з'являються запаморочення, нудота, судоми, і вона нагадує п'яного.  У стародавніх карпатських травниках згадуються також випадки, коли мед з нектару таких отруйних рослин, як блекота, наперстянка, олеандр, болиголов та інші, виявлявся зовсім нешкідливим для людей.