Мінеральні джерела. Курорт Східниця. Властивості лікувальних мінеральних вод

Природним джерелам цілющої «Нафтусі» властиве особливе поєднання розчинених органічних речовин і мікроелементів, що зустрічається лише в Східницько-Трускавецькому районі Карпат. Досконале вивчення геологічної будови надр цього регіону дає підставу стверджувати: «Нафтуся» формується на глибині близько ста метрів. Поверхневі дощові води проникають у ці глибини і вимивають з навколишніх порід, переважно менілітових сланців, органічні речовини і насичуються сірководнем. Тут вони змішуються з багатими на мікроелементи глибинними водами Раточинського розлому. Поєднання в певних пропорціях органічних речовин і мікроелементів зумовлює феномен цілющої мінеральної води «Нафтуся». Геологи НАН України описали понад 500 джерел мінеральних вод Карпат. «Нафтуся» визнана найкращою.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту


…Східниця прокидається рано. Будь-якої пори року стежками-доріжками поспішають до джерел люди, аби напитися цілющої «Нафтусі». Ця водиця допомагає позбутися захворювань нирок, печінки, жовчного міхура, жовчовивідних шляхів, порушень обміну речовин, хронічних панкреатитів, анемій, хвороб
шлунково-кишкового тракту, вивести з організму радіонукліди (що особливо актуально для жителів Чорнобильської зони), очистити організм від шлаків. Лікувальна дія цієї мінеральної води значно перевершує вплив багатьох медикаментозних засобів і зберігається навіть, якщо розбавити воду у 200-250 разів!


Читайте також:

Застосування розчину солі Барабара в домашніх умовах

Сіль "Барбара", аналог мінералу "Карловарська сіль"

Джерело срібної води. Цілюща сила Карпат

Природні термальні та радонові джерела Карпат

Медичні показання до застосування мінеральних вод курортів Східниці, Трускавця

Мінводи курортів Східниця, Трускавець. Як приймати

Курорт Трускавець. Мінводи. Методики лікування, рекреації

Курорт Трускавець. Клімат, розташування, властивості мінвод

Мінеральні лікувальні джерела курорту Трускавець

Лікувальні властивості мінеральної води Карпат


Унікальною Східницю можна назвати ще й тому, що на одній порівняно невеликій території зосереджені різні види лікувальних вод: слабомінералізовані на зразок «Нафтусі» з розчиненими органічними речовинами в кількості 10—30 мг/л; слабо мінералізовані залізисті води зі вмістом заліза від 20 до 70 мг/л; унікальні лужні (содові) мінеральні води типу «Боржомі», яких, за винятком полянської групи, не має жоден курорт України. Є в Східниці ще один тип мінеральних вод — хлоридно-натрієві з підвищеним вмістом брому (мінералізація від 35-100 мг/л), які можуть використовуватися як внутрішньо, так і зовнішньо при функціональних розладах нервової системи та захворюваннях шкіри, але вони ще чекають на своє вивчення. Крім того, біля підніжжя однієї з гір, де смереки заступають зарослу вільхами і верболозом трясовину, знайдено великі поклади лікувальної грязі, висновки про доцільність медичного застосування якої зробили науковці курорту Мацеста з Грузії ще у 1976 році… А скільки тут ще невідкритого і нерозвіданого! Експлуатаційні запаси мінеральних вод типу «Нафтуся» на курорті Східниця, які були затверджені ще у 1975 році, становлять 64,6 кубометра на добу! Це в півтора разу перевищує запаси аналогічних вод курорту Трускавець.

 

А яка тут краса, яка природа!

До речі, Східниця має статус і курорту, і гірського населеного пункту, що взагалі є рідкісним в Україні. Розташоване селище в мальовничій долині, оточеній гірськими пасмами Карпат на висоті 600 метрів над рівнем моря. Вершини гір сягають близько тисячі метрів. Тут свій особливий мікроклімат, настояний на хвої смерекових і соснових борів, чар-зіллі безлічі лікарських рослин. Зима м'яка, з відлигами. Літо тепле, сонячні дні чергуються, як звичайно в Карпатах, з похмурими і дощовими. Повітря цієї гірської місцевості насичене легкими ефірними смолами, розріджене, з дещо пониженим вмістом кисню, що впливає на частоту і глибину дихання, стимулює кровотворні процеси. Омелян Стоцький - першовідкривач східницьких вод.

 

Цілющі води Східниці

Карта розташування мінеральних джерел в смт. Східниця

 

Джерело №1

Це гідрокарбонатно- натрієво-кальцієва вода.

Є в ній органічні речовини спиртових смол, гумусових ре­ човин, карбонових кислот, фуль вокислот, а також специфічні фі­зіологічні групи мікроорганізмів, які підсилюють лікувальну дію.

Слабомінералізована вода джерела №1 має сечогінну дію, сприяє механічному вимиванню і видаленню дрібних конкрементів (каменів), ниркового піску і про­ дуктів запальних процесів (лейко­цитів, слизу, гною).

Ця вода досліджувалась у Східниці однією з перших. Науковці Львівського медичного ін ституту, Одеського науково-дос лідного інституту курортології та фізіотерапії і місцеві лікарі вживати цю воду при таких захворюваннях: сечокам'яній хворобі, хронічних пієлонефритах, хронічних пієлоциститах нетуберкульозного походження, літогенних діатезах (сечокислий, оксалатурія, фосфатурія, ксантинурія). а також при недугах жовчовидільної системи.

А щоб вода давала кращий ефект, радимо більше ходити. Великий вчений Амбоджик говорив колись так: "Тіло без руху нагадує застійну воду, яка пліснявіє, псується та гниє". Така сентенція якнайкраще служить при лікуванні мінеральною водою: тільки під час руху скорочуються литкові м'язи. Вони працюють як вторинні насоси, завдяки яким поліпшується кровообіг усього організму. Це означає, що зменшується навантаження на серце, збільшується доступ кисню, поліпшується живлення клітин.

 

Джерело №3

 

За хімічним складом це слабомінералізована, слабокисла гідрокарбонатно- кальцієва вода із запахом сірководню та підвищеним вмістом цінних мікроелементів — міді, цинку, йоду, брому, фтору, кобальту, слідів срібла, марганцю.

У цій воді містяться в розчиненому вигляді органічні речовини, як і в мінеральній воді з джерела № 1, які є головним лікувальним фактором.

"Нафтуся" з джерела №3 лікує ті ж захворювання, які ми перелічили, подаючи короткий опис лікувальних властивостей води з джерела № 1.

Східницькі води переважають мінеральні води інших курортів, що не відносяться до типу "Нафтусі", у лікуванні урологічних хворих і своєю дією у великій кількості виводять надлишкові солі з організму (при захворюваннях з порушенням обміну речовин) та запобігають ростові і утворенню камінців (конкрементів) в організмі.

Вода має сечогінну та протизапальну дію, поліпшує циркуляцію крові в організмі та уродинаміку, при зниженій функції сприяє відновленню нормальної роботи нирок.

Перші прояви поліпшення самопочуття — у збудженні апетиту. Значно підвищується функціональна спроможність нирок. Крім того, зникають болі при урологічних захворюваннях. Хворий не відчуває загального ослаблення - воно зникає, надійно поступаючись бадьорості та зростанню енергії.

 

Джерело №4

 

Сьогодні, на жаль, воно щезло, бо ніхто років з двадцять не займався і не займається його впорядкуванням. А саме цілющою мінеральною водою з цього джерела Омелян Стоцький доводив науковцям ефективність лікування захворювань нирок і печінки.

 

Джерело № 8,9,10.

 

Тепер вони стікають разом у бювет. Ці води слаболужні (рН -7,1), слабомінералізовані, гідрокарбонатно-кальцієві, з підвищеним вмістом кремнієвої кислоти (від 28 до 37 мг/л), двовалентним залізом (1-2 мг/л), марганцем (0,08 мг/л) та слідами срібла.

Вода, яку п'ють у бюветі, багата на важливі лікувальні органічні речовини, у ній є ефіри, амінові сполуки (від 3,8 до 6,2 мг/л) та характерні специфічні фізіологічні групи мікроорганізмів.

Води цих джерел допомагають збільшенню утворення жовчі та виведенню її кислот. При цьому зменшується рівень холестерину.

Тому води рекомендуються при захворюваннях печінки та жовчних шляхів (хронічні холецистити, жовчокам'яна хвороба, хронічні гепатити), а також при патології сечовивідних шляхів, нирок (сечокам'яна хвороба, хронічний пієлонефрит). Під дією цих вод посилюється сечовидільна функція нирок, підвищується діурез (виділення сечі), а також фільтраційна функція нирок.

 

Джерело № 13,15

 

Особливістю східницьких залізистих вод є наявність в них заліза як у формі двовалентного катіону, так і комплексів з органічними речовинами.

Зокрема, частка залізоорганічних комплексів становить 36,6% у воді джерела № 13 і 62,3% — у воді джерела №15.

Експериментально встановлено, що східницькі залізисті води гармонійно відновлюють кістково-мозкове кровотворення, вміст гемоглобіну і клітинність периферійної крові, концентрацію заліза сироватки і гістологічну будову слизової дванадцятипалої кишки при постгеморагічній та пострадіаційній анеміях, чим докорінно відрізняються від фармакологічних препаратів заліза, які відновлюють, перш за все, вміст гемоглобіну — ключову ланку обміну заліза.

Ці води особливо допомагають у виведенні з організму радіонуклідів, бо відомо, що препарати заліза попереджають поглинання радіонуклідів тканиною кісток та виводять їх через шлунково-кишковий тракт і нирки.

Відновлення лейко і лімфопозу при зовнішньому і внутрішньому опро­ міненні під впливом Східницьких залізистих вод дозволяє припустити засвоєння залізоорганічних сполук

лімфоцитами при трансформації в повноцінні плазматичні клітини. Одночасно відновлюється гемоглобін і нормалізується енергетичний та пластичний обмін в організмі.

Східницькі залізисті води активують виведення радіоактивного цезію з організму.

Отже, показання для застосування слабомінералізованих залізистих вод (джерел №№ 15, 13) такі: залізодефіцитні анемії, хронічні гастрити з нормальною та пониженою секреторною функцією, алкогольні захворювання печінки, хронічні ентерити та коліти, хронічний пієлонефриту фазі ремісії, хронічний циститу фазі ремісії, хронічні інтоксикації різноманітної етіології (втому числі радіонуклідами та солями важких металів), хронічна променева хвороба (працівники АЕС, експериментальних ядерних установок, рентген-діагностичних кабінетів).

Аналогів східницьких джерел залізистих вод в Україні більше немає.

 

Джерело № 25,26

 

За своїм хімічним складом це слабомінералізовані, гідрокарбонатно- сульфатно-кальцієво-магнієві води.

Специфічність вод джерел №25 та №26 полягає втому, що в них є органічні речовини у кількості від 8,4 до 12,6 мг/л, карбонових кислот — 2,86 мг/л, фульвокислот - 0,57-0,60 мг/л, бітумів - 1,7-2,1 мг/л.

Води цих джерел мають всі характерні групи мікроорганізмів для вод типу "Нафтуся".

Комплексне дослідження вод джерел №25 та №26 проведено Українським НДІ медичної реабілітації та курортології у 1995 році на кошти лікувально-оздоровчої бази "Зелений бір".

Розроблено методику вживання цих слабомінералізованих вод, визначено їх бальнеологічну цінність.

Воду джерела №25 рекомендують приймати при хронічних пієлонефритах, хронічних циститах, хронічних гепатитах, холангітах, холециститах, після операцій на нирках та після хвороби Боткіна.

Слабомінералізовану воду джерела №26 рекомендують вживати при сечокам'яній хворобі, літогенних діатезах, хронічних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів, хронічних холангітах, холециститах, гепатитах неспецифічної етіології, а також після хвороби Боткіна.

 

Свердловина № 1”С”

 

Це слабомінералізована вода з підвищеним вмістом органічних речовин, подібна за складом до "Нафтусі" № 1 у Трускавці. Але, завдяки дещо більшому вмісту гідрокарбонатних іонів порівняно з трускавецькою водою, вона має яскраво виражену біологічну лікувальну дію.

Цю воду вчені і лікарі рекомендують пити при захворюваннях печінки та сечовивідних шляхів, при панкреатитах.

При захворюванні на цукровий діабет вода зі свердловини №1 "С" до­ помагає зменшити окислення організму і накопичити лужні резерви, сприяє таким пацієнтам отримати виражений антикетогенний ефект завдяки підви­ щеному вмісту марганцю.

 

Свердловина № 18”С”

 

Лише на глибині 100 метрів відкрилася ця лікувальна "Нафтуся". Вона холодна, слабомінералізована (0,25 г/л), слаболужна, гідрокарбонатно-сульфатно-натрієва, зі слабким запахом сірководню.

Вода з підвищеною кількістю мікроелементів: кремнієвої кислоти — 39 мг/л, двовалентного заліза — 1 мг/л, кобальту — 0,002 мг/л, а також біологічно активних лікувальних органічних речовин та мікроорганізмів, характерних для "Нафтусі".

Цю воду рекомендовано хворим для стимулювання жовчоутворювальної функції печінки та нирок.

Систематичне вживання води збільшує вироблення жовчі, стимулює синтез холаїнів у печінці, зменшує концентрацію холестерину в жовчі. Стимулюється також регенерація тканин печінки, посилюється водовидільна функція нирок, зменшується запальний процес нирок.

 

Свердловина №2”С”

 

Знайти цю воду неважко — всього кілька хвилин ходьби від центру селища, від Народного дому "Просвіти".

Вода витікає з глибини 100 метрів. Середньої мінералізації, содова, лужна, гідрокарбонатно-натрієва, з підвищеним вмістом мікроелементів: кремнієвої кислоти — 35 мг/л, брому — 0,5 мг/л, йоду — 0,5 мг/л; органічних речовин — 13 мг/л.

Ця содова вода призначена для лікування захворювань шлунка, кишківника та дванадцятипалої кишки (виразка, хронічні гастрити з підвищеною і нормальною кислотністю, гастродуоденіти).

Рекомендується вживати підігрітою до температури 35-45 градусів при вираженому больовому синдромі.

Гідрокарбонатні мінеральні води є природними антацидами і забезпечують зниження кислотності шлункового соку. Внаслідок нейтралізації соляної кислоти зменшується безпосередній подразнюючий вплив шлункового вмісту на слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки. Як приймати воду: до їди чи після, теплою чи холодною, в якій кількості — все це залежить від індивідуального призначення, важкості захворювання.