Курорт Трускавець. Клімат, розташування, властивості мінвод.
Дебіт мінвод за добу в Трускавці складає 47,2 куб.м. Цієї кількості води вистачає на одночасне лікування 35 тисяч відпочиваючих. Щоденно курортники випивають на курорті до 20 000 літрів цілющої води.
Як відомо, Українські Карпати діляться на три основні, різні за кліматичними умовами, ландшафтні групи: Прикарпаття, Карпатський хребет і Закарпаття. А саме Прикарпаття є північною частиною Волинсько-Подільської височини, яка характеризується порівняно рівним рельєфом. До цієї ландшафтної групи входять райони аж трьох областей (Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької), які прилягають до Карпат.
Терени Дрогобичини розташовані в такій місцевості, де, здебільшого, західні й північно-західні вітри приносять вологість в повітрі і чимало атмосферних опадів.


Прикарпатське місто-курорт Трускавець розкинулося на просторах широкої мальовничої долини, яка буквально прилягає до гірської Орівської складки Східних Бескидів,

які є складовою частиною гряди Східних Карпат. В одній із книг про Українські Карпати та їх природу зазначено: "Найбільша зовнішня одиниця Складчатих Карпат - Скибова зона підрозділяється на наступні скиби: Берегову, Орівську та інші" Пасмо гір на південь від Трускавця називається Тихий Діл (800 м. н. м.), за яким розташувалося село Орів. У Сколівських Бескидах особливою популярністю користується вершина, яка називається гора Парашка (1268 м). Висота оздоровниці Трускавець над рівнем моря - 350-400 метрів. Трускавець, який займає улоговину з пологими схилами, з обох боків оточений пагорбами (Яцковою горою, Городищем, Кам'яним горбом та іншими), чия висота не перевищує позначки 800 метрів над рівнем моря. Ця улоговина поперерізувана гірськими потічками на горбки.
Крім того, оздоровницю звідусіль оточує густий хвойний ліс, а сама вона потопає в зелені садів. На віддалі 6 - 9 км на південь від "прикарпатської оздоровчої перлини" як ще називають в народі Трускавець, розташовані карпатські вершини Белеїв (775 метрів над рівнем моря), Бобовищє (878 м) та Цюхів (942 м). Через територію Трускавця протікають гірські потоки Вишниця (Вижниця) та Воротище.



Читайте також:

Ні морщинки на лиці - значить були в Трускавці

Курорти Східниця, Трускавець, лікування озокеритом

Радонові ванни на курортах Східниця, Трускавець

Мінеральні джерела курорту Трускавець. Опис, властивості

Цілющі джерела курортів Східниця, Трускавець

Cхiдниця. Властивості лікувальних мінеральних вод

Застосування розчину солі Барабара в домашніх умовах

Сіль "Барбара", аналог мінералу "Карловарська сіль"


Середньорічна температура на курорті Трускавець становить + 12,5°С по Цельсію.  

Влітку максимальна температура тепла досягає +36°, а взимку холод рідко понижується до позначки -20°С. Амплітуда добових коливань температури інколи досягає 15-20°С. Над цією місцевістю панують два потоки повітря: атлантичний, який підвищує температуру, і арктичний, який її понижує. Найтепліший місяць - липень (середня температура якого від +21° до +26°С), а найхолодніший - січень (-5-6°С). Безперечно, теплих днів на курорті Трускавець більше, ніж холодних.
Кількість опадів на рік в середньому складає від 700 до 880 міліметрів. Щорічно в Трускавці число днів з опадами становить 160-180. Досить висока вологість повітря пов'язана з активним випаровуванням поверхні землі навколишніх гір. Клімат м'який, теплий, вологий, помірно континентальний, без різких температурних коливань. Різкий, рвучкий і ураганний вітер у цій місцевості трапляється надто рідко, як правило, його середня швидкість складає 3-4 м/с. Щоправда, навесні муть вітри зі скорістю 20-25 м/с.


Число безхмарних днів у році у Трускавці коливається від 108 до 178, здебільшого, в останні два місяці літа та перший місяць осені.

Найбільше сонячних днів припадає на липень і жовтень, а дощових - на червень та листопад. Найтепліше в липні-серпні, а найхолодніше - в січні-лютому. Тут не буває спекотливих днів і не відчувається сильна задуха.


Курорт Трускавець по-своєму красивий в різні пори роки.

Навесні природа поволі пробуджується з глибого летаргійного сну під білосніжним зимовим покривалом, а тому немає бурхливого танення снігу, як це можна спостерігати за кілька кілометрів в напрямі карпатських вершин. Часто ще в березні тут настає стійка тепла погода. Тоді констатуємо ранню весну. Ось чому вже в квітні розквітає бузок, а також постають в усій своїй красі заморські розкішні троянди і тендітні магнолії. Влітку курорт Трускавець одягає смарагдові шати і перетворюється на "зелене море" просто неба, синього, незворушного і спокійного. Якщо піднятись на одну з найближчих вершин, то з висоти орла-беркута можна побачити чудову панораму Карпатських гір. У навколишніх лісах можна "полювати" за грибами, нарвати горіхів, поласувати суницями, малиною, чорницями (яфинами), ожиною.


Осінь в Трускавці, тепла і суха, переодягає навколишні дерева в багрянець,

 

ніжить поля, пагорби і гори останніми теплими сонячними променями. Похолодання настає з початком листопада або, як ще кажуть, падолиста. Справжня зима триває з другої половини грудня до кінця лютого. У цей період Біла Фея розмальовує своїми неповторними взорами навколишні лісисті схили, які, немов коштовний браслет зап'ястя, стискають у своїх обіймах трускавецьку багатоярусну долину. Товщина снігового покривала коливається в межах 0,3-0,65 метра. Отож, є всі умови для катання на лижах і прогулянок по мальовничих околицях міста-курорту. Під час відлиги падає мокрий сніг або дощ.
Геологічна зона підкарпатської оздоровниці характеризується відкладеннями в земних надрах родовищ нафти, покладів солі, озокериту, сірки, гіпсу, горючих сланців тощо. Джерела унікальної мінеральної води формуються в місцях розломів земної кори. "Нафтуся" утворюється порівняно неглибоко від наземної поверхні (30-50 метрів) зеленого схилу курортної балки. Опади, проникаючи вглиб землі, інтенсивно фільтруються і щедро насичуються органічними речовинами із порід, які містять в собі нафту, озокерит, бітуми, солі, газ, і, як наслідок, дощова вода змінює свій фізико-хімічний склад, істотно мінералізується і збагачується новими біологічно активними речовинами нафтового походження, а саме: фенолом, масними кислотами, гумусом, летким вуглеводнем, що робить її специфічною на смак (з присмаком нафти), запах (слабо пахне сірководнем, має гасоподібний вияв або,(як тут зараз кажуть, "з душком тухлих яєць", а колись казали - "смердяча нафтуся") і цілющою, як бальзам, за впливом на людський організм. Вчені також дотримуються думки, що мінеральні солі, які є в цій дивовижній воді в пропорції 0,7 г/л, вступають в хімічну реакцію з важкими кислотами ненасиченого нафтового пласту, що, властиво, надає цій воді її цілющу властивість.


У науково-популярному виданні "Курортополіс Трускавець", підготовленому місцевим валеологічним інноваційним центром, зазначено:

"Вчені XX ст. доклали зусиль для вивчення органічних сполук як основних біологічно активних речовин, що забезпечують лікувальний ефект «Нафтусі». Вони виділили дві великі групи органічних сполук: по-перше, водорозчинні речовини, що утворюються в «Нафтусі» в період фільтрації порід; по-друге, органічні сполуки, як продукт життєдіяльності мікроорганізмів, наявних в породі родовищ. Українські вчені, мікробіологи Христина Максимович і Світлана Ніколенко встановили, що мікроорганізми, які населяють породу родовищ Трускавця, використовуючи її органічні сполуки для підтримки своєї життєдіяльності, виділяють при цьому нові біологічно активні речовини, якими й збагачується "Нафтуся". Це вже природна біотехнологія. Цікаво, що сірководень, який надає "Нафтусі" специфічного запаху, теж має мікробне походження. Група сульфатредукуючих мікроорганізмів перетравлює неорганічний іон сульфата, виділяючи при цьому газ сірководню. Якщо коротко, то можна охарактеризувати "Нафтусю" як багатокомпонентну систему, що складається з багатьох органічних і неорганічних компонентів, які виконують функцію адаптогенів, що створюють високу резистентність організму, а це означає менше хворіб, більша протяжність життя.

 

Про те, що "Нафтуся" - цілюща вода, переконалися мільйони тих, хто побував у Трускавці.

Дебіт мінвод за добу в Трускавці складає 47,2 куб.м. Цієї кількості води вистачає на одночасне лікування 35 тисяч хворих і навіть більше. Щоденно курортники випивають на курорті до 20 000 літрів цілющої води.
Вже не одну сотню і навіть тисячу літ п'ють цю дивовижну воду люди, що, звісно, породжує цілком слушне запитання: "А як надовго вистачить запасів цієї води?" Як на нашу думку, цієї води вистачить надовго, тому що її запаси поповнюються атмосферними опадами, а на брак дощу трускавецька земля ніколи не потерпала. Підземні надра, через які мінералізується "небесна вода", залишаються в статичному стані, що вселяє оптимізм і надію на тисячу років вперед. Однак все це може катастрофічно змінитися за умови нерозумного господарського втручання людини в "святая святих" цього "райського куточка" на землі. В жодному разі не можна порушувати тут існуючий баланс природних складових, а також недооцінювати роль санітарної зони та дотримання правил забудови в місті-курорті. Працівники контрольно-наглядової станції за режимом функціонування трускавецьких джерел час від часу фіксують деякі неістотні зміни в складі тутешньої води, але вони, як правило, не впливають на її бальнеологічні властивості.