Ваша безпека в горах Карпат.
Будь який вид діяльності є потенційно небезпечним. Свою специфіку мають і небезпеки в Карпатах. Приємно пройтися лісом, чи вкритими шовковистими травами схилами полонин в сонячний літній день, та ще й добре второваною стежкою. Під час такої прогулянки залишається уникати надмірного навантаження, перегріву і отримувати задоволення від активного відпочинку. Але погода в умовах високогір'я мінлива, Карпати за короткий проміжок часу можуть стати непривітними і небезпечними для людини. Потрібно бути готовим до чого завгодно: зливи, граду, шаленого вітру, навіть снігу серед спекотного літа.
Якщо збираються хмари, або чути перший віддалений гуркіт грому, потрібно швидко спускатися в долину, до межі лісу. Буває, що гроза застає на відкритій місцевості. В такому випадку слід укритися у видолинку, присівши на землю, подалі від власних рюкзаків, в яких, як правило, є металічні предмети, відключити мобільні телефони.



Відстань до епіцентру грози у Карпатах можна визначити за проміжком часу між блискавкою і громом з урахуванням швидкості звуку в повітрі,

яка складає біля 330 м/с (тобто, за 3 секунди звук проходить відстань близько 1 км). В лісі не можна ховатися під найвищими деревами або поблизу дерев, раніше уражених блискавкою.

 

Гроза у Карпатах може супроводжуватися шквальним вітром, зливою, градом.

Про силу низхідних потоків повітря, що формуються під час грози, дають представлення ділянки поваленого лісу. Столітні дерева ламаються як сірники, створюючи ділянки непрохідних буреломів на значних площах. В якості прикладу масштабного буревію можна навести стихійне лихо в словацьких Карпатах в листопаді 2004 року, коли було повалено 11 тис. гектарів лісу.
В погану погоду легко заблукати і вийти в умовах обмеженої видимості на урвисті схили.

 

При погіршенні погоди найкраще зійти вниз знайомою стежкою, скориставшись такою перевагою подорожування в Карпатах,

як близьке розташування населених пунктів. Дійсно, Карпати щільно заселені і відстань до найближчого села рідко перевищує 10 - 1 5 км. Недоцільно влаштовувати нічліг високо в горах, звідки важко спуститися вниз у екстрених випадках.
Небезпечними є кам'яні потоки і розсипи, які в дощову погоду стають слизькими і підступними. Зламати чи вивихнути в них ногу з важким рюкзаком на плечах так же легко, як втратити орієнтацію в цьому кам'яному хаосі, порослому зеленим мохом, різнокольоровими лишайниками. Великі площі, особливо в Горганах, займають зарості сосни гірської. Майже непрохідне криволісся тягнеться на десятки кілометрів і при відсутності стежки може забрати багато сил, привести до травмування. Тому з таких заростів потрібно чим скоріше вибиратися, спускаючись вертикально вниз, до межі звичайного лісу.

 

Читайте також, корисна інформація для шанувальників походів Карпатами:

Пам'ятка туриста. Основи безпечного відпочинку в горах, лісах Карпат
Правила безпечного відпочинку на річці, озері у Карпатах
Рибалка у Карпатах для новачків, інструкція

Йдемо в похід Карпатами. Наші рекомендації новачкам

Дика рибалка у Карпатах. Наші поради новачкам і не тільки

Як не заблукати в лісах Карпат. Правила орієнтування

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Похід в Карпати. Харчування в поході


Потрібно ретельно продумати маршрут походу в Карпати і намагатися не заходити туди, де рідко ступає нога туриста.

Там мало шансів дочекатись допомоги від когось і є ризик попасти в поставлений браконьєром капкан, зустріти ведмедя чи дикого кабана.
Доволі ризиковано і тому забороняється ходити в гори Карпат одному. Це одне з основних правил, недотримання якого часто приводить до трагічних наслідків. В поході завжди потрібно мати карту чи схему, компас, бажано, приймач GPS. Якщо помітили, що йдете не туди, потрібно вернутися і почати маршрут знову. Якщо заблукали в лісі, слід виходити до води і шукати дорогу: як правило, понад потічком проходить стежка. Руслом річки краще не ходити, оскільки воно захаращене буреломом, слизьким, порослим мохом камінням. Найбезпечніше користуватися маркованими туристичними маршрутами, застосовуючи принцип „ні кроку без стежки". В цьому випадку турист береже і себе, і навколишню природу. Слід зробити однозначний висновок, що безпека в горах Карпат визначається, насамперед, людським фактором, потім природним.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Гори Карпат карають за легковажні, непродумані вчинки, тому до походів слід ретельно готуватися,

а саме: вибирати посильний маршрут, підготувати належне спорядження, продумати харчовий раціон, підібрати належний час (пора року, погодні умови), набути необхідного досвіду орієнтування на місцевості, проходження технічно складних ділянок, дотримуватися вимог безпечної поведінки в горах. Інформації про сучасне спорядження, склад аптечки і порядок надання першої медичної допомоги достатньо у нашій категорії “Активний відпочинок у Карпатах”, а досвід набирається поступово. Тому спершу слід планувати нескладні маршрути, користуватися послугами досвідчених інструкторів.


Перед виходом на пішохідний маршрут Карпат рекомендуємо зареєструватися у відповідному регіональному відділенні карпатської служби пошуку та рятування туристів в горах.

Така реєстрація безкоштовна, не передбачає жодних обмежень, дозволяє отримати корисні рекомендації стосовно маршруту і підвищує рівень безпеки у разі небажаних випадків. Регіональні відділення рятувальної служби є у Львові, Ужгороді, Яремчі, Ворохті, Верховині, Рахові та багатьох інших населених пунктах регіону. їх координати та телефони екстреного виклику можна дізнатися також на контрольно-пропускних пунктах заповідників, з інформаційних щитів, а зареєструватися можна, навіть, по інтернету. Образно кажучи, гори Карпат люблять відважних і обережних, краще перестрахуватися ніж потрапити в екстремальну ситуацію.