Центр стародавнього Львова. Визначні місця, які варто відвідати.
Львів (Lemberg). Пам'ятки центру міста. Історичний центр Львова - це найстаріша частина міста - музею, яка відображає його розвиток та свідчить про його культурне, архітектурне, соціальне та політичне минуле.


Так званий - центральний «салон» Львова,

який виник в кінці XVIII ст. після демонтажу фортифікаційних споруд. Його перша назва - Нижні Вали. На новоутвореній вулиці з'явилися перші львівські готелі, кав'ярні, банки, фотоательє. З 20-х років XIX ст. після розбивки скверу на місці  річища замурованої під землю львівської річки Полтви, вулиця стала улюбленим місцем прогулянок львів'ян.

 

Львів. Театр опери та балету ім. С. Крушельницької

побудований в 1895-1900 рр. за проектом директора художньо-промислової школи, архітектора Горгольовського. Фронтон будівлі увінчує скульптурна композиція роботи відомого скульптора П. Вийтовича: алегоричні фігури Слави з пальмовою гілкою (в центрі), Генія драми і комедії (ліворуч), Генія музики (праворуч).
Чотириярусний зал львівського театру опери та балету вміщує 1000 глядачів; інтер'єр театру пишно декорований. У роботі над оформленням театру брали участь кращі скульптори і художники тієї пори: П. Війтович, Т. Баронч, Ю. Белговский, С. Дембицький, П. Гарасимович, Т. Попель.
Під час демонстрації прем'єр театральну сцену закриває парадна завіса «Парнас», яка розписана Р. Семирадским. На підмостках сцени львівської Опери виступали знамениті оперні співаки С. Крушельницька, М. Менцинський, А. Дідур.


Читайте також:
Львів. Аптека – музей “Під чорним орлом”

Місто-музей Львів. Пам'ятки, музеї, визначні місця

Історія гасової лампи Австрійського lemberga (Lviv)

“Золота Підкова” Львівщини


Львів. Національний музей.

був створений у 1905 р. на основі власної колекції ікон митрополита Андрія Шептицького і називався він тоді «Церковний музей». Урочисте відкриття Національного музею відбулося в 1913 р., а його директором на довгі роки став мистецтвознавець Іларіон Свєнціцький. Сьогодні унікальна колекція ікон Національного музею налічує 4000 одиниць, в ній є найцінніше зібрання рукописів та стародруків. В будівлі старого Художньо-Промислового музею на просп. Свободи-20 розміщена експозиція древнеукраїнського мистецтва та мистецтва ХIХ-поч. XX ст. В музейній будівлі на вул. Драгоманова - 42 розміщена експозиція українського народного та сучасного мистецтва. Музей працює щодня, крім п'ятниці.


Львів. Львівський музей етнографії та художнього промислу НАН України

(просп. Свободи, 15) зберігає близько 85000 пам'яток культури, побуту та пам'яток українського народного мистецтва. Тут можна оглянути унікальні зібрання народної іграшки, меблів, годинників, художнього металу, художнього скла та промислової кераміки, плакатів. Музей працює щоденно, крім понеділка та вівторка, з 10 до 17 год. У його історичних музейних залах регулярно проходять виставки та презентації.


Львів. Пам'ятник Тарасу Шевченку (роботи скульпторів В. і А. Сухорських)

встановлений у 1992-1995 рр. на проспекті Свободи. Зліва від бронзової фігури Т. Шевченка височіє «Хвиля національного відродження» -12-метрова стела з символічними рельєфами.


Львів. Фонтан з фігурою Діви Марії. У 1841 р.

під час замуровування під землю річки Полтви, в центрі площі, утвореної після знесення фортифікаційних споруд, з'явилося джерело. На цьому місці був побудований колодязь з тесаного каменю. У 1862 р. на кошти дружини галицького намісника Владислава Бадені - Северини Петевской над колодязем була встановлена біла мармурова фігура Діви Марії різця мюнхенського скульптора Гауттмана з постаментом з теребовельського мармуру. Тоді ж площа стала називатися Марійською. У зв'язку зі спорудженням пам'ятника А. Міцкевичу (1904) було вирішено перенести статую Матері Божої на місце, спочатку призначене для пам'ятника.


Львів. Пам'ятник А. Міцкевичу

був встановлений в 1904 р. на площі, названій його іменем. Скульптор, творець  - А. Попель. Колону з міланського мармуру виготовила австрійська майстерня Шимзера. Бронзові фігури відлиті у Відні, фундамент і всі залізобетонні роботи виконала Львівська фірма Захарієвича та Соснівського. Церемонія відкриття цього пам'ятника була настільки урочиста  що була зафіксована на кіноплівці.


Львів. Готель «Жорж»

(пл. Адама Міцкевича, 1) австрійського Lemberga збудовано в 1900 р. за проектом віденських архітекторів
Р. Гельмера та Ф. Фельнера на місці старого готелю Жоржа Гоффмана (1793 р.). На фасаді будівлі - рельєфне зображення св. Юрія (Георгія)-Змії-борця роботи А. Попеля.

Стародавній проспект Шевченка вперше згадується у міських документах Львова ще у  1569 р. як вул. Гарбарська (гарбар - шкіряних справ майстер). До кінця XIX ст. по центру проспекту текла Полтва, а коли її замурували, на її місці утворилася красива алея, засаджена італійськими тополями. Найулюбленіше місце відпочинку львів'ян та гостей Західної столиці України і сьогодні.


Львів. Гранд-клуб «Софія»

(просп. Шевченка, 10) стоїть на місці старої лазні св. Анни, побудованої в 1812 р. В лазні використовувалася цілюща вода з природніх джерел стародавнього Львова.


Львів. Пам'ятник М. Грушевському

видатному українському історику, першому президенту України -виготовлений з бронзи та граніту в 1991-1994 рр. за проектом скульпторів Д. Крвавича та М. Посікіри. Пам'ятник встановлено в кінці просп. Шевченка.