Цілюща бальнеологія. Популярні бальнеологічні центри Європи.
Ще стародавні римляни зрозуміли цілющу силу мінеральних вод і ввели в моду відвідування численних курортів (Баден-Баден, Дакс, Екс-ле-Бен, Бат, Віші), але сучасний туризм на бальнеологічних курортах Європи отримав свій розвиток тільки в XIX ст. Мова йде про аристократичний відпочинок, який зародився в Бат (Bath) в Англії, де влітку збиралося придворне панство, щоб вести світське життя. З того часу переваги теплих мінеральних вод стали приводом для туристів «виїхати на води» при відвідуванні якихось країн і регіонів.
Багато європейських громад перетворювалися на "Курорти для задоволення", там обладнувалися казино, будувалися палаци, театри, майданчики для гольфу, іподроми в неокласичному стилі за прикладом Бата.



Читайте також:

Чехія. Угорщина. Румунія. Німеччина. Бальнеологічні курорти Європи

Австрія, Словенія, Болгарія, Польща. Бальнеологічні курорти Європи

Сербія, Франція, Італія, Литва, Греція. Бальнеологічні курорти Європи

Лікування глав держав, монархів помітно збільшувало значущість деяких курортів. Так, Віші (Vichy), Пломб'єр (Plombieres) користувалися популярністю у Наполеона III, Баден-Баден (Baden-Baden) перетворився в місце зустрічей коронованих осіб і політичних діячів. Збільшилася кількість проведених тут зустрічей на вищому рівні. Крім того, експансія колоніальних імперій призвела до розвитку бальнеологічних курортів, що спеціалізуються на лікуванні тропічних хвороб (Віші). Протягом усього XIX ст. і першої половини XX ст. вважалося "хорошим тоном" поїхати "прийняти ванни" в Марієнбад, Баден-Баден, Монтекатіні, Абано, Віші.
Після Другої світової війни втрата колоній і прогрес в галузі медицини призвели до того, що курорти, особливо французькі, розгубили частину своєї клієнтури. Німецькі та італійські курорти, навпаки, набули статус лідерів завдяки швидкій модернізації.
Європа є регіоном номер один у сфері бальнеології й об'єднує 9/10 всіх курортів з мінеральними водами. Вони сконцентровані, головним чином, в гірських районах з вулканічною активністю і в регіонах, що характеризуються тектонічними розривами.
Це сланцевий Масив Ренан, Шварцвальд в Альпах, Вогези, Центральний Французький масив, Піренеї, Хайленд в Шотландії й Апенніни. Франція, де зареєстровано 1200 мінеральних джерел і 150 курортів, володіє сильними традиціями в області бальнеотерапії, однак цей вид відпочинку, дарма що він створив 68 000 робочих місць і приносить дохід у 5 млрд франків, охоплює лише 1% населення, або 655 000 курортників.

Читайте також: Україна-Європа-Світ
Пізнавальна рубрика для активних, самостійних та допитливих туристів. Мальовничі, цікаві, загадкові місця які варто відвідати українському туристу. Маршрути, пам'ятки, загадки, секрети, реліквії, таємниці в нашій новій рубриці: Україна - Європа – Світ

Попри всі зусилля, французька бальнеологія ще далека від результатів, яких досягли в цій галузі німці та італійці.
Німеччина, де в Альпах налічується 300 бальнеологічних курортів, 60 з яких розташовані в землі Баден-Вюртемберг (Баден-Баден), є одним зі світових лідерів в області бальнеології. Бальнеотерапія охоплює 3% населення, що становить приблизно 1,8 млн курортників. Однак після рішення, прийнятого Службою соціального забезпечення у 1989 р., про припинення відшкодування витрат на розміщення, кількість відпочиваючих на водах скоротилося майже наполовину. На противагу французьким курортам німецькі більш сучасні, мають хорошу анімаційну програму, орієнтовані на "відновлення форми". Вони користуються популярністю клієнтури зі Швейцарії, Франції та Австрії. Італія, де 150 бальнеологічних курортів знаходяться в районі Альп і Апеннін, щорічно відбираючи від 1,5 до 2 млн італійських та іноземних курортників, вважається ще одним великим представником бальнеологічного лікування.
Її дуже сучасні курорти облаштовані приміщеннями для прийняття ванн прямо в структурі готельних комплексів, що позбавляє курортників тривалих і утомливих переміщень. Три основних курорти - Montecatini Terme, Abano Terme-Montegrotto й Ischia - беруть стільки курортників, скільки всі французькі бальнеологічні курорти разом узяті.
В інших європейських країнах бальнеотерапія відіграє лише другорядну роль. Навіть Великобританія, що знаходилася у самих витоків сучасної бальнеотерапії й біля витоків гідротерапії XIX ст., володіє досить слабким потенціалом в цій області. Єдині великі курорти - Бат і Харрогіт (Harrogate). Схожа ситуація і в Бельгії, де інтернаціональну клієнтуру приймають лише курорти Спа (Spa) і Шофонтейн (Chaudfontaine).

У середземноморських країнах Європи бальнеологія в більшості випадків залишається другорядним видом діяльності. 92 іспанських курорти, обладнані скромно, приймають всього 80 000 курортників в рік. Португалія, навпаки, має великий потенціал. Європейські субвенції дозволили удосконалити деякі курорти, такі, наприклад, як Калдаш-да-Райнья (Caldas da Rainha).