Карпатська притча - життєва мудрість гір.
Українська народна творчість є невід'ємною складовою національної культури. Вона є носієм потужного заряду духовної енергії й здатна передавати загальнолюдські та національні цінності від покоління до покоління, збагачувати внутрішній світ людини, акумулювати морально-етичний потенціал.
Протягом усієї людської історії легенди та притчі в Карпатах відігравали важливу навчальну та розвиваючу роль на всіх рівнях, від сакрального до буденного. Вони містять в собі мудрість століть, яка вчить нас знаходити розв'язання проблем, розвиває мислення, інтуїцію та уяву.
Одні карпатські притчі несуть натхнення, інші спонукають сміятися, треті – замислитися. Вони відкривають нові життєві орієнтири, ненав'язливо пропонуючи шляхи майбутніх змін і особистісного зростання.
У кожної людини своя картина світу з відповідними уявленнями, принципами, цінностями, соціальними установками й життєвою філософією.
Карпатські притчі, як і інші подібні історії, володіють важливою фундаментальною якістю: в них містяться важливі поради або повчальні повідомлення щодо будь-якої специфічної проблеми.
Читаючи або слухаючи карпатську притчу, людина відчуває певні емоції, пов'язані з ідентифікацією персонажів даної історії з людьми або подіями, безпосередньо їй знайомими. І якщо який-небудь сюжет нагадує людині аналогічний випадок з  її власного життя, розповідь стає для неї більш значущою, з'являється особливий інтерес до того, як завершиться ця історія. Вона набуває для людини особистого сенсу і стає частиною її досвіду. 
Якщо пізніше людина стикається з ситуацією, асоціативно і логічно схожою з ситуацією в одній з відомих їй історій, то досвід і розуміння можуть виявитися корисними. У будь-якому випадку з притч людина витягує рівно стільки сенсу, скільки вкладає в них сама. 
Карпатські притчі потрібно читати не поспішаючи, так само як п'ють хороше карпатське вино. Історії, як і вино, мають «післясмак».
Якщо якась карпатська притча "зачепилася" за ваш внутрішній світ, а ви це відчуєте, то обов'язково перервіть читання. Закрийте сторінку нашого сайту і поживіть з цим досвідом якийсь час, можливо хвилину, годину або день. Нехай розуміння пропишеться у вашій картині світу. Не заважайте цьому процесу читанням інших історій. Буде добре, якщо ви перекажете вподобану вам притчу кому-небудь. В цьому випадку вона точно стане вашою!


Короткі карпатські притчі:

Дочка якось спитала у мами, як відрізнити справжнє кохання від підробки.
- Це дуже просто, - відповіла мама. Відповідь на запитання чому: «...бо люблю!» — це справжнє кохання, відповідь: «Люблю, бо…» - це підробка.


В карпатського мольфара спитали:
«Сонце таке тепле і гарне, але чому ми не завжди цінуємо його і не завжди звертаємо на нього увагу?»
Карпатський мольфар відповів: «Сонце світить нам щодня. Але тільки взимку, коли воно зникає за хмарами надовго, ми починаємо його цінувати».


Читайте також:

Притча карпатських мольфарів "Відлуння"

Карпатська притча "Справжній рай"

Карпатська притча "Будь щасливий!"

Притча карпатських мольфарів "Любов і щастя завжди поруч "

Карпатська притча “Твій хрест”