Кунжут – джерело здоров'я і довголіття. Рекомендації курортної медицини Карпат.
У захоплюючій східній казці дитинства «Алі-Баба і сорок розбійників» бідний Алі входить в печеру зі скарбами, промовляючи заклинання «Сезам, відкрийся», яке випадково почув. Найпоширеніша версія казки – французька (в перекладі знаменитого французького сходознавця Антуана Галлана), є і дуже гарний французький фільм з чудовим артистом Фернанделем, тому чарівне слово, яке відкриває шлях до багатства, яке закарбувалося в пам'яті ще в дитинстві, це «сезам» (по-французьки sesam означає «кунжут»), або «сімсім», що є арабською назвою маленького насіння. Сезам – назва кунжуту в більшості мовах Європи.
По суті, аналогія, з якою ми починаємо нашу розповідь про цю дивовижну рослину, аж ніяк не випадкова. Багатовіковий досвід, як і дослідження хімічного складу та фізіологічної дії кунжуту недвозначно доводять, що він є справжньою скарбницею безцінних для організму людини біологічно активних речовин. Очевидно, не випадковий факт, що невідомий автор казки вибрав саме сезам (кунжут) в якості ключового слова. У країнах Сходу тисячоліттями кунжут є одним з найцінніших рослин.


Читайте також:

Ягоди годжі – тібетське чудо. Надприродні цілющі властивості

Карпатський прополіс, унікальні цілющі властивості

Карпатське бджолине маточне молочко, унікальні цілющі властивості


Саме обґрунтоване припущення стверджує, що батьківщиною кунжуту (Sesamum indicum) є Африка, звідки він поширився по всьому світу. В наші дні його найбільшими виробниками є Індія, Китай, Миамар (Бірма) і Судан, на частку яких припадає 70 % світового врожаю, що становить 2,6 мільйона тонн. У світі в основному вирощуються два види кунжуту: білий і чорний. Безцінні якості кунжуту знайомі людині з незапам'ятних часів. Збережені зображення на Єгипетських гробницях свідчать про те, що на цих землях його клали в хліб ще за часів фараонів. Тисячоліттями до Різдва Христового в Китаї, спалюючи кунжутне масло, добували сажу, з якої виготовляли знамениту китайську туш. У стародавніх індійських легендах кунжут є символом здоров'я і безсмертя. У країнах Сходу він користується славою афродизіаку і засобу для зміцнення організму. Не випадково кунжут входив в недоторканний запас стародавніх грецьких воїнів.
Дрібне насіння містять справжній «букет корисних речовин: протеїни (близько 25 %), ліпіди (45-55 %), вуглеводи (16 %), вітаміни (A, Bi, В2, В3, В5, В6, В9, Е), фібри (3-4 %), фітостероли, лігнани, як і неймовірний набір цінних мінералів: калій, кальцій, магній, мідь, цинк, залізо, фосфор, селен, йод тощо. У складі протеїнів кунжуту виявлено вісімнадцять амінокислот, в тому числі всі вісім незамінних (валін, лейцин, ізолейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан і фенілаланін), як і ті, що є незамінними для дітей (аргінін і гістидин). Ліпіди кунжуту (кунжутне масло) є багатим джерелом корисних для організму людини ненасичених жирних кислот: олеїнової (ω-9) (41 %), лінолевої (ω-6) (40 %), арахідонової (ω-6) (1 %), альфа-ліноленової (ω-3) (0,5 %). Вміст насичених жирних кислот набагато нижче: пальмітинової 10 % і стеаринової 6 %.
Як відомо, вітаміни В-групи сприяють протіканню величезного числа життєво важливих процесів в організмі. Наприклад, ніацин (вітамін В3), вміст якого в кунжуті дуже високий (4,5 мг/100 г), разом з іншими вітамінами групи бере участь у виробництві енергії й у метаболізмі жирів, сприяє регуляції рівня холестерину та інсуліну в крові, як і зняттю почуття тривожності й гіперактивності. Кунжут-цінне джерело вітаміну В9, фолієвої кислоти – одного з найкорисніших для організму людини вітамінів, який сприяє розвитку спинного мозку, синтезу ДНК і сприятливо впливає на організм майбутніх матерів, особливо тих, хто схильний до анемії. Завдяки винятково високому вмісту кальцію (1,5 г/100 г) кунжут є особливо корисною їжею для превенції остеопорозу, раку товстої кишки й мігренозних нападів. Підтримування оптимального рівня кальцію особливо важливо, оскільки він бере участь в згортанні крові, в проведенні нервових імпульсів, в м'язових скороченнях, в будівництві кісток і зубів і ще в багатьох інших процесах.
Вміст магнію в кунжуті теж значний (350 мг / 100 г). Цей елемент виконує безліч функцій в людському організмі, найважливішим з яких є його участь у діяльності нервової й м'язової системах. Встановлено, що цей елемент є ефективним засобом проти втоми й стресу. Цинк, зміст якого приблизно 10 мг/100 г, – дуже цінний елемент, особливо для чоловіків літнього віку. Містяться в кунжуті й фітостероли (близько 400 мг/100 г) сприяють зниженню рівня холестерину в крові. Цей ефект, виявлений в 1953 році О. Полаком, лікар що відкрив новий шлях для превенції атеросклерозу та його наслідків – інфаркту та інсульту – активним включенням в раціон продуктів, що містять значну кількість фітостеролів.
Давно відомо, що кунжутна олія-найстабільніша з усіх рослинних олій. Її термін зберігання цілих 9 років. Було доведено, що це значною мірою обумовлюється особливими фенольними сполуками що містяться в кунжутному насінні, це так звані лигнани: сезамин, сезамолин, сезамол, сезаминол, які володіють потужною антиоксидантною дією. Існують багато доказів, що лігнани, виявлені Робертсоном в 1927 році, характеризуються антиканцерогенними, гепатопротекторними і стимулюючими центральну нервову систему діями. Їх високий вміст в кунжуті (29 мг/100 г), особливо сезамина і сезамолина, у поєднанні з переліченими вище біологічно активними компонентами, пояснює позитивний вплив останнього на людський організм, що стало відомо нашим предкам тисячоліття тому. Зовсім недавно було виявлено, що сезамін активізує процес кетогенезу – використання жирів у людському тілі для отримання енергії. Насправді це план» "Б" нашого організму для добування енергії в разі нестачі вуглеводів в їжі. По суті, дія сезаміну полягає в надзвичайному запуску цього процесу, що викликає зменшення кількості жирів в тілі й тілесної маси.

Ймовірно, ця властивість кунжуту була відома ще в глибоку давнину. Існують відомості, що в Вавилоні жінки використовували його для підтримки стрункої та привабливої фігури й в сучасній медицині його використовують для схуднення. 
Перемелюванням насіння кунжуту отримують продукт кашоподібної консистенції, відомий як тахіна, яка є основним компонентом у багатьох азіатських, сьогодні вже і західних стравах. Його виготовляють з неочищеного і очищеного насіння кунжуту. Тахіна з неочищеного насіння більш темна і гіркувата, але в ній більшою мірою зберігаються корисні нутрієнти. Зазвичай пропонована у західній торговій мережі тахина є сумішшю двох видів. Вміст кальцію в тахині виключно високий (приблизно 800 мг/100 г), тобто майже в п'ять разів вище, ніж в коров'ячому молоці! Основна частина тахіни направляється на виробництво різних видів халви, що є виключно популярним кондитерським виробом на Близькому Сході й в арабському світі. Кунжутна тахіна – визнаний еліксир для шлунково-кишкового тракту. Дві-три столові ложки вранці натщесерце чудовий засіб для профілактики гастриту і виразки.
Приблизно 65 % світового врожаю кунжуту направляється на виробництво кунжутної олії. Олія що видобувається холодним пресуванням містить значну частину корисних речовин кунжутного насіння. Однак воно не годиться для смаження, а тільки для заправки салатів, приготування дресингів тощо. Температура димоутворення рафінованого кунжутного масла 230°С, але через високий вміст поліненасичених жирних кислот воно теж не підходить для смаження.


Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

У народній медицині Карпат кунжутне масло використовують при простудних захворюваннях, в якості болезаспокійливого, понижуючого температуру, загальнозміцнюючого  засобу. Для цієї мети його нагрівають і втирають в груди хворого. Кунжутну олію в Карпатах також використовують при лікувальних масажах як відмінний засіб для щоденного догляду за шкірою обличчя і тіла, оскільки воно має унікальну омолоджуючу, зволожуючу, пом'якшувальну та дію що активно живить епідерміс. Воно є чудовим УФ-фільтром, через що дуже часто входить до складу сонцезахисних кремів. У країнах Сходу, особливо в Китаї, використання кунжутного масла в кулінарії має багатовікові традиції. На жаль, нам його безцінні якості не дуже знайомі. Ми сподіваємося, що ця стаття в якійсь мірі заповнить цю прогалину.


Як приготувати вдома кунжутне молочко-еліксир здоров'я і довголіття.

Кунжутне «молоко» карпатський рецепт:
У блендер положить 100 г насіння кунжуту, 200 г води й ложку карпатського меду, потім перемелюють до отримання гомогенної білої суміші. При бажанні можна додати й один банан. Виходить еліксир, який за своїми лікувально-поживними якостями не має собі рівних.
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку у Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!