Лікувальні мінеральні води Карпат.  Карпатські гідромінеральні-бальнеологічні ресурси.
Трускавецька "Нафтуся" застосовується для лікувального пиття при захворюваннях нирок, печінки, жовчних шляхів, порушенні обміну речовин і проявляє дуже високу бальнеологічну активність саме для цих захворювань. Інші типи мінеральних вод курорту Трускавець вживаються в основному для ванн. Трускавець за кількістю санаторно-курортних установ є найбільшим в регіоні, а також одним з найбільш популярних бальнеологічних курортів України.


Слабомінералізовані води з високим вмістом органічних речовин типу "Нафтуся" є також в районі курорту Східниця,

розташованого у 20 км на південний захід від Трускавця. Експлуатаційні запаси мінеральних вод цього родовища майже у 2 рази більше трускавецьких і складають 82,7 м3/добу, в тому числі за категоріями, А + В − 64,6 м3/добу. За своїм лікувальним ефектом ці води ідентичні трускавецьким.
Запаси лікувальних розсолів Моршинського родовища Львівської обл. становлять 79 м3/добу, у тому числі за категоріями А + В − 69 м3 / добу. Вони об'єднують наступні типи: хлоридні натрієві з мінералізацією 250-350 г/л (запаси 30 м3/добу за категоріями А + В) і з мінералізацією 313-330 г/л (запаси за категорією в − 17 м3/добу); сульфатно-хлоридні магнієво-натрієві з мінералізацією 180-260 г/л (запаси 2 м3/добу за категорією В) і з мінералізацією 134 г/л (запаси 10 м3/добу); сульфатні натрієві з мінералізацією 100-220 г/л (запаси 20 м3/добу).
Для бальнеологічного використання рекомендовані хлоридні натрієві розсоли. Інші їх типи призначені для лікувально-питного використання при різних захворюваннях органів травлення й обміну речовин. Розвивається на гідромінеральній базі Моршинського родовища курорт по ефективності лікування входить в число найкращих в нашій країні.
Шість з 12 родовищ регіону, за якими затверджені експлуатаційні запаси лікувальних мінеральних вод, розташовані в Закарпатській області.


П'ять з них мають вуглекислими водами типу "Боржомі".

Запаси Ново-Полянського родовища вуглекислих (вміст CO2 досягає 2,0 г/л) гідрокарбонатних натрієвих вод з мінералізацією 10-11 г/л і вмістом борної кислоти до 120 мг/л затверджені в 1964 р в обсязі 303 м3/добу (в тому числі за категоріями А + В − 188 м3/добу). Аналогічного типу є води в Полянському (запаси 535м3/добу, в тому числі за категоріями, а + в − 329 м3/добу) і Голубинському (запаси 342 м3/добу, в тому числі за категоріями, а + в − 286 м3/добу) родовищах. Всі вони є близькими аналогами "Боржомі", цінні в терапевтичному відношенні й застосовуються як для питного лікування при захворюваннях органів травлення, печінки та жовчних шляхів, так і для ванн (в основному при лікуванні захворювань серцево-судинної системи).
Вельми оригінальне Соймінске родовище вуглекислих хлоридно-гідрокарбонатних кальцієво-натрієвих вод (мінералізація 6,5−7,8 г/л, вміст CO2 1,7−2,5 г/л і борної кислоти 70 мг/л, запас по категорії в − 590 м3/добу, а по категорії C1 − 153 м3/добу).
У Келечинському родовищі є вуглекислі гідрокарбонатні кальцієво-натрієві води слабкої мінералізації, що містять понад 2 г/л CO2, понад 50 мг/л заліза, а також кобальт, нікель, марганець. Експлуатаційні запаси родовища - 501 м3/добу, в тому числі по категорії В − 207 м3 / добу. Ці води можуть застосовуватися для питного лікування і ванн при захворюваннях органів травлення і серцево-судинної системи, а також при недокрів'ї та гінекологічних захворюваннях.
Широкий профіль лікувального використання високоефективних вуглекислих миш'якових гідрокарбонатно-хлоридних натрієвих і кальцієво-натрієвих вод Квасівського родовища. Їх експлуатаційні запаси затверджені в 1971 р.в обсязі 422 м3/добу (в тому числі 342 м3/добу по категорії в), мінералізація − 2,7−5,8 г/л, вміст CO2 − 1,8 г/л, миш'яку − від 2 до 25 мг/л і борної кислоти − 100− 250 мг/л. на базі вод цього родовища здійснюється лікування захворювань органів руху та опорного апарату, периферичної нервової системи, щитоподібної залози, серцево-судинних і гінекологічних захворювань.
Невеликими запасами (90 м3/добу) сульфідних вод в Закарпатті володіє тільки Синяцьке родовище. Вони використовуються місцевим санаторієм для ванн.


У Чернівецькій області затвердженими запасами лікувальних мінеральних вод володіє Брусницьке родовище.

За складом це гідрокарбонатно-хлоридні натрієві води з мінералізацією до 5,6 г/л, вмістом сірководню до 290 мг/л, присутністю борної (до 50 мг/л) і кремнієвої (до 40 мг/л) кислот і запасами 152 м3/добу.
Ці води застосовуються для ванн. Крім родовищ з експлуатаційними запасами лікувальних мінеральних вод в регіоні є ряд перспективних для затвердження і подальшого рекреаційного використання водопунктів. Це мінеральні води з високим вмістом органічних речовин в м. Борислав Львівської обл., селах Селятин та Малий Дихтинець Чернівецької обл., Шешори Івано-Франківської обл.; родовища сульфідних вод у селах Коршів Івано-Франківської та Щербинці Чернівецької областей, Неліпинське, Свалявське, Рахівське, Драгівське, Чорноголівське, Ужоцьке, Білинське та Тарасівське родовища вуглекислих мінеральних вод типу "Боржомі", а також хлоридних натрієвих вуглекислих вод у селах: Верхній Бистрий та Кваси Закарпатської обл.; коршівське родовище йодобромних вод в Івано-Франківській обл. 
Лікувальні грязі. Ресурсами грязелікування (пелоїдотерапії) в Карпатах володіє в основному Моршинське родовище у Львівській обл. його торф'яні грязі високомінералізовані, мають велику питому вагу (1,4 г/см3), містять багато органічних речовин, а також оцтову, масляну і мурашину кислоти. Їх геологічні запаси - 239 тис.м3. Використовуються для грязелікування в невеликій кількості також неорганічні грязі та торф'яні в селах Костинці та Черешеньки Чернівецької обл., але їх запаси не вивчені.



Читайте також:

Застосування розчину солі Барабара в домашніх умовах

Сіль "Барбара", аналог мінералу "Карловарська сіль"

Джерело срібної води. Цілюща сила Карпат

Природні термальні та радонові джерела Карпат

Медичні показання до застосування мінеральних вод курортів Східниці, Трускавця

Мінводи курортів Східниця, Трускавець. Як приймати

Курорт Трускавець. Мінводи. Методики лікування, рекреації

Курорт Трускавець. Клімат, розташування, властивості мінвод

Мінеральні лікувальні джерела курорту Трускавець

Курорт Східниця. Властивості лікувальних мінеральних вод

Лікувальні властивості мінеральної води Карпат


Озокерит, міста Борислав. Львівської області. Специфікою санаторно-курортного лікування в Карпатах є можливість широкого застосування озокериту. Щорічно Бориславським озокеритно-восковим рудоуправлінням виробляється понад 700 т цього лікувального матеріалу. Запасів руд Бориславського родовища достатньо для столітнього періоду його експлуатації. Поклади озокериту є також в Івано-Франківській обл., але вони ще недостатньо вивчені.
Озокерит має низьку теплопровідність і має велику теплоємність. При переході з розплавленого у твердий стан звільняє велику кількість теплоти, яка цілюще впливає на лікування ряду захворювань. Можливість багаторазового використання навіть при малій його кількості дозволяє забезпечити лікувальними процедурами багатьох пацієнтів. Озокерит транспортабельний і використовується не тільки санаторно-курортними закладами регіону, а й вивозиться за його межі, реалізується через аптечну мережу.
Найбільшими можливостями розвитку санаторно-курортного лікування в регіоні володіють курорти Трускавець, Моршин та курорт Східниця у Львівській обл., Свалявський, Міжгірський, Хустський, Рахівський та Ужгородський райони Закарпаття. Призначені для питного лікування розсоли Моршинського родовища створюють можливість для лікування тут величезної кількості людей. Природноресурсний базис розвитку курорту практично необмежений. Зараз тут щорічно лікується близько 100 тис.осіб. У перспективі, враховуючи соціально-економічні можливості, кількість осіб що лікуються в Моршині можна збільшити більш ніж у 2 рази.