Лікування в Східниці. Відпочинок і лікування в наших Карпатах.
Є в гірській місцевості Львівської області невелике і далеко не кожному відоме село Східниця. Ця частина українських Карпат має гарну назву - Сколівські Бескиди. Мальовничий ландшафт цих місць чарує душу – схили пологих гір вкриті переважно хвойними лісами, повітря напоєне ароматами трав, кришталево чиста вода численних річок і струмочків, дзвінка тиша навколо..
У цих благословенних місцях природу споглядаєш годинами й не помічаєш, як приходить відчуття заспокоєння – здається, що час завмирає, а ти повністю зливаєшся з природою. Але справа в тому, що в Карпатах є безліч не менш чудових місць.
Східниця ж унікальна своїми мінеральними джерелами – на порівняно невеликій території міжгірської долини, в якій розкинулося село, кілька десятків природних джерел та свердловин різної за своїми лікувальними властивостями води.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Чому ж з року в рік їдуть люди на лікування в Східницю?

Перш за все заради місцевої «Нафтусі». Цією водою славен відомий всьому світу курорт Трускавець, але мало хто знає, що східницька «Нафтуся» по силі впливу на організм перевершує трускавецьку в рази. У народі можна почути таку фразу: "хочете добре погуляти - їдьте в Трускавець, хочете дійсно лікуватися - вам в Східницю"!
Не будемо заглиблюватися в медицину, а скажемо тільки, що мінеральна вода «Нафтуся» ніде у світі більше не зустрічається та дуже ефективно лікує хвороби нирок і сечовивідних шляхів, а також захворювання печінки та жовчовивідної системи.  
В Східниці є поліклініка, в якій можна отримати професійну консультацію лікаря щодо застосування води, є також безліч санаторіїв з різним рівнем комфорту – від економ-варіанту до елітного обслуговування, більшість людей приїжджає сюди займатися самолікуванням, і це нікого тут не дивує – знань та позитивного практичного досвіду в них чимало.


Читайте також:

Застосування розчину солі Барабара в домашніх умовах

Сіль "Барбара", аналог мінералу "Карловарська сіль"

Джерело срібної води. Цілюща сила Карпат

Природні термальні та радонові джерела Карпат

Медичні показання до застосування мінеральних вод курортів Східниці, Трускавця

Мінводи курортів Східниця, Трускавець. Як приймати

Курорт Трускавець. Мінводи. Методики лікування, рекреації

Курорт Трускавець. Клімат, розташування, властивості мінвод

Мінеральні лікувальні джерела курорту Трускавець

Курорт Східниця. Властивості лікувальних мінеральних вод

Лікувальні властивості мінеральної води Карпат


Для лікування в Східниці треба планувати не менше, ніж 24 – 28 днів.

Якщо Ви будете пити східницьку воду перший раз, якщо Ваші хвороби досить серйозні, то термін перебування повинен бути трохи більше, а починати впливати на організм краще мінімальною кількістю води. Львів'яни і ті, хто живе ближче, приїжджають в Східницю й на 10-12 днів, але регулярно і часто пару раз на рік.
Нормою на один прийом вважається 3-3,5 мл східницької води на один кілограм ваги, тобто при вазі в 60-70 кг потрібно пити по 180-250 г води за раз. Зазвичай дуже хворі люди починають з 50-100 г води, а відносно здорові дозволяють собі і 300-330 мл. води за один раз.


Найпопулярнішими і найбільш сильнодіючими в Східниці є два джерела «Нафтусі» - № 18с та № 3.

Перше з них розташоване недалеко від центру села за католицьким храмом і являє собою ущелину, біля якої дуже часто народ збирається в чергу – настільки хороша водичка.
Джерело це вважається «печінковим», воду з нього обов'язково підігрівають до 37-39 градусів і п'ють перед їжею за 1-1,5 години. А друге джерело являє собою лісове джерело в яру недалеко від в'їзду в село, його називають "нирковим", а воду п'ють в проміжках між їжею і обов'язково на ніч холодною (або трохи підігрівають до 18-20 градусів). А ще джерело № 3 дуже популярне у діабетиків, вода з нього знижує і нормалізує цукор в крові.


На жаль, цілющі властивості «Нафтусі» довго не зберігаються –

при контакті з повітрям відразу ж починаються руйнівні процеси її корисних властивостей. Тому всім, хто п'є цю воду, потрібно знати кілька нехитрих правил. Воду слід набирати тільки у скляну тару (найкращим чином підходить невелика скляна пляшка ємністю 330 мл), як кажуть, «під кришку», щоб в пляшці залишилося якомога менше повітря, закрити щільно кришкою і швиденько додому – нагріти до потрібної температури, найкраще нагріти в самій пляшці опустивши її в ємність з водою, нагрітою до потрібної температури. Біля джерел можна спостерігати й місцеву винахідливість: люди підігрівають воду в горнятках на сухому спирті і відразу ж п'ють її. Ви теж можете взяти участь в цьому, але не користуйтеся кухлем, а грійте воду прямо в пляшці над полум'ям – так корисніше. П'ють «Нафтусю» дрібними ковтками через соломинку, оскільки вважається, що вода руйнує зубну емаль.


Курорт Східниця. Карта курорту і місця розташування лікувальних мінеральних джерел

В околицях Східниці і в самому селі є й інші джерела «Нафтусі»:

№ 1 знаходиться в лісі недалеко від джерела №3, а №1с (свердловина) зручна тим, що розташований прямо в селі, там же в селі виведені в бювет джерела 8,9 та 10.
На протилежному боці села за околицею в лісі можна знайти джерела № 5 та № 25,26. Здійснюючи прогулянки в околицях села завжди можна виявити недалеко від власного місцезнаходження цілющу воду. А гуляти треба багато, тому що саме завдяки руху печінка і нирки починають активно працювати і виводити шлаки, камені і пісок з організму.
Місцеві навколишні ліси ваблять до себе ягодами та грибами. Червень починається з карпатської чорниці, потім поспіває малина, а до кінця літа в серпні все чорним-чорно від ожини, ну а грибний сезон триває з літа і до пізньої осені. Взагалі в Східниці добре в будь-який час року, дуже красиво тут сніжною зимою, але на лікування краще все-таки приїжджати або навесні, або влітку в довгий світловий день – Східниця рано прокидається і пізно засинає, зі світанку і до темряви на джерелах можна зустріти людей.

 

Всі п'ють, п'ють, п'ють -  власне таке лікування в Східниці...

А ще просто спілкуються між собою. Тут дуже велика ймовірність нових знайомств, корисного обміну досвідом, щирих бесід і просто приємного проведення часу.


Крім "Нафтусі" є в Східниці й інша корисна водичка. Легендарне джерело № 2с-вода содова, за хімічним складом це - аналог грузинської лікувальної мінеральної води "Боржомі".

Корисна ця вода тим людям, які мають підвищену кислотність і страждають печією. Є в Східниці також й залізисті води-джерел № 13 і № 15. Цю воду обов'язково потрібно пити у поєднанні з «Нафтусею» тим, хто має знижену кислотність. П'ють цю воду також люди, які страждають анемією, а ще залізна вода добре виводить з організму радіонукліди. Є ще в Східниці йодобромісті води, гліцеринові води. Про все в одні статті й не розповісти..
Чим ще зайнятися в Східниці, якщо гуляти по лісових стежках між смерек (так на місцевому говіркою називають величні ялини) раптом стане нудно?


Можна познайомитись з курортом Східниця, що має давню історію.

Чого варта лише назва центральної вулиці Золота баня! Візьміть велосипед напрокат і зробите велопрогулянку в сусіднє село Новий Кропивник (3 км) до гірської річки Стрий. Взимку в цьому селі працює гірськолижний спуск. А ще можете прогулятися в трохи далі розташоване село Урич (7 км) і побачити там залишки стародавньої наскальної фортеці Тустань. Можна самостійно познайомитися з прилеглими містечками Бориславом і Дрогобичем. Можна з'їздити й в Трускавець-побачити знаменитий курорт, а заодно і порівняйте східницьку природну водичку з водою в трускавецьких бюветах. Відстані невеликі – до Борислава 5 км, до Дрогобича – 10 км, до Трускавця – 20 км. Працює в Східниці й туристичне бюро – можна вибрати будь-яку екскурсію по Західній Україні.


Як дістатися до Східниці?

Найкраще доїхати до Львова або до Трускавця поїздом (у Львові є аеропорт), а потім автобусом в Східницю. У Львові автобуси відправляються в Східницю від залізничного вокзалу (відстань 120 км), у зворотному напрямку з автостанції в смт. Східниця або з Трускавця. Ну а якщо ви любите подорожувати й у вас достатньо вільного часу, то тоді можна їхати з Трускавця до Східниці автобусами з пересадкою в Бориславі – спочатку з Трускавця Борислав, а потів з Борислава в Східницю.


Де можна оселитися в Східниці?

В Східниці багато приватних хостелів, пансіонатів, готелів. Практично в кожній садибі господар здає кімнати в оренду. Ціни помірні, якість житла відмінна. Якщо Ви збираєтеся в основному відвідувати певні джерела, то й житло слід шукати недалеко від цих джерел, а це район ринку, до речі, не забудьте скуштувати молочні продукти у місцевих бабусь!
Ковбаска домашня тут теж відмінна, якщо в міру, ви ж лікуватися начебто приїхали, ринок з продуктами села – в районі аптеки по вул. Т. Шевченка, район санаторію «Стожари». Дуже багато хорошого житла нещодавно побудували над джерелом №18 на горі, але, на жаль, звідти далеченько ходити до інших джерел. І, нарешті, останнє. Загляніть в невеликий сквер біля центрального бювету там пам'ятник Омеляну Стоцькому, першопрохідцю курорту Східниця. Це саме він присвятив своє життя пошуку навколо Східниці мінеральних джерел, він вірив в їх цілющу силу і домігся визнання Східниці курортом.