Як знайти питну воду в лісах, горах Карпат. Поради туристам.
В поході Карпатами бувають ситуації, при яких скінчилася вода, а відкритих і знайомих її джерел немає. В цьому випадку необхідно якомога швидше зайнятися пошуком чистих природних джерел.


Однак при пошуку джерела в Карпатах необхідно пам'ятати:

Вода накопичується завжди в низинах. Якщо ви знайшли яр з вологим дном, то в ньому буде легко докопатися до води або знайти готове джерело. Однак таку воду потрібно обов'язково прокип'ятити. У кам'янистих берегів карпатських річок, в горах воду можна відшукати в тих місцях, де скелі виходять з води. На цій межі можна виявити чисті питні джерела.
У гірських районах Карпат питну воду доцільно шукати не на схилах, а біля підошви, оскільки гора своєю вагою тисне на грунт, і обов'язково буде видавлювати на поверхню грунтові води. Як правило, ці води виходять на поверхню в місцях пухкого грунту, або на вапняних (крейдяних) ділянках.
Слід також звернути увагу на джерела над якими вже попрацювала людина. Наприклад врізані в схил гори відрізки труб з яких тече вода, дерев'яні корита в які стікає джерельна вода. Облаштовані таким чином джерела в горах як правило чисті й питні. Також варто звертати увагу на температуру води в джерелі, чим нижче температура води, тим вона чистіше. У чистих питних джерелах, в горах Карпат, температура води навіть в спекотний літній день не піднімається вище 5-8°С.
У посушливих районах Карпат воду найлегше знайти там, де в зимово-весняний період протікала вода або накопичувалася волога, тобто в річищах обмілілих річок.
Шукати джерельну воду потрібно в тих місцях, де росте соковита і зелена трава, збираються птахи або помітний зволожений грунт, є чіткі сліди людей, тварин, птахів.
Бажано пам'ятати, що птахи злітаються до джерела води рано вранці, або ввечері. Кращим індикатором є бджоли, оскільки вони не відлітають від вулика далі 3 км, а недалеко від вуликів має бути чиста питна вода. Якщо ви побачили бджіл, значить, в цьому місці треба уважно шукати воду.


Читайте також:

Йдемо у похід Карпатами, як правильно зібрати рюкзак

Як не заблукати у Карпатах, як виміряти відстань до гір, предметів, споруд

Пам'ятка туриста. Основи безпечного відпочинку в горах, лісах Карпат
Правила безпечного відпочинку на річці, озері у Карпатах
Рибалка у Карпатах для новачків, інструкція

Йдемо в похід Карпатами. Наші рекомендації новачкам

Дика рибалка у Карпатах. Наші поради новачкам і не тільки

Як не заблукати в лісах Карпат. Правила орієнтування

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Похід або прогулянка Карпатами, орієнтування на місцевості, сигнали SOS


Застереження:

якщо ви знайшли в горах Карпат джерело води на місцевості, навколо якого немає рослинності, слідів тварин, птахів, людей то таку воду краще не пити. Джерело яке викликало сумнів можна перевірити на якість води старим козацьким способом: набрати кухоль води і плюнути в неї. Якщо слина розійдеться і розчиниться, то таку воду можна пити. Якщо слина залишиться плавати на поверхні, таку воду пити не можна.


Одвічна проблема завзятого туриста в Карпатах: мокре взуття. Порада з сушіння взуття.

Промочене шкіряне взуття (крім кедів) не слід сушити біля гарячого багаття: від перегріву шкіра зсихається і тріскається. Краще набити сире або мокре взуття на ніч вологопоглинаючою м'якою речовиною (сухою травою, мохом), сухий карпатський мох містить антибактеріальні компоненти, тобто він не тільки повністю видалить вологу, але й адсорбує неприємні запахи та дезінфікує взуття. Якщо такої можливості немає можна наразі поміняти мокрі шкарпетки на товсті й сухі. Устілки на ніч треба вийняти з взуття й укласти в суху траву, сіно або мох.
Залиті водою гумові чоботи важко висушити навіть в гарну погоду. Один зі способів сушіння - відвернути халяви й направити розтруби чобіт на сонці, також ефективно висушити сирі чоботи просто на ногах, можна обмотавши ступні ніг сухими товстими онучами. І взагалі частіше беріть з собою в походи в гори Карпат, відрізки товстої сухої тканини що добре адсорбує воду, наприклад старі рушники. Вироби з синтетичних тканин краще сушити на вітрі, при сушінні таких тканин біля багаття вони можуть прогоріти від іскор, розплавитися або навіть спалахнути.