Фізичні, біологічні, фармакологічні властивості карпатського прополісу. Рекомендації курортної медицини Карпат.
10 вітамінів (А, Е, групи в), 17 амінокислот, цинк і магній, безліч інших мікроелементів, його потужні антибактеріальні, протизапальні, імуномодулюючі, знеболюючі властивості пояснюють ефективність застосування прополісу в розвинених країнах світу в якості ефективного натурального засобу.


Фізичні властивості карпатського прополісу.

Прополіс буро-зелена або коричнева клейка аморфна речовина. У бджолиному вулику прополіс має жовтий або червонувато-коричневий колір, іноді зустрічається у вигляді коричнево зеленої клейкої маси. Старий карпатський прополіс, змішаний з воском, має темний колір. При тривалому зберіганні він твердне і робиться крихким. При кімнатній температурі прополіс знаходиться у твердому стані, при температурі 36°С набуває м'яку консистенцію.
Температура плавлення його зазвичай в межах 66-80°С; температура краплеутворення: 62-118°С на холоді прополіс перетворюється у тверду, крихку речовину, в теплі стає м'яким, пластичним і дуже клейким. Розчинність прополісу у воді незначна: 1-3%, причому це відбувається тільки при нагріванні. Прополіс розчиняється в спирті, ефірі, суміші хлороформу та ацетону, скипидарі, оцтової кислоти й деяких інших розчинниках (в жирних оліях, поліетиленгліколі). Розчинність його в спирті становить 60-70% в залежності від температури.
Карпатський прополіс часто розрізняють і за якістю. Так, м'який прополіс вважається більш високої якості, більш цілющий ніж твердий. Твердий прополіс містить багато домішок (віск та ін.).  


Хімічний склад карпатського прополісу.

Хімічний склад прополісу надзвичайно складний і остаточно не вивчений. Він залежить від видових і расових особливостей бджіл, рослинності навколо пасіки, грунту, природно-кліматичних умов і пори року.
До складу карпатського прополісу входять смолисті речовини (50 - 55%), ефірні олії (8-10%), віск (близько 30%), пилок і механічні домішки (5%), біологічно активні речовини, мікроелементи, вітаміни. Прополіс часто зустрічається в нечистому вигляді, оскільки для замазування щілин бджоли іноді використовують і віск. Визначити якість карпатського прополісу можна по зануренню в воду, при зануренні в воду прополіс тоне, на відміну від бджолиного воску.
У вивчених пробах карпатського прополісу були виявлені хімічні елементи, що входять до складу як теплокровних тварин, так і рослинних організмів. Це кисень, вуглець, водень, кальцій, фосфор, азот, сірка, натрій, хлор, магній, залізо, марганець, кобальт, мідь, молібден, цинк, фтор, алюміній, олово, кремній, миш'як, селен, титан, хром, нікель, барій, цирконій, сурма. Кількісний вміст хімічних елементів залежить не тільки від зональних особливостей, але має пряме відношення до рослин, з яких прополіс зібраний.  


Біологічні властивості карпатського прополісу.

Зафіксовані та доведені наукою потужні антимікробні властивості прополісу відомі з 1906 р. Однак всеосяжні наукові дослідження в цьому напрямку почали проводитися в другій половині XX ст. приводом послужили роздуми про те, як можуть стільки особин (до 60 000 бджіл) перебувати на такій малій площі й не являти собою вогнище поширення бактерій. Дійсно, у вулику містяться продукти, які можуть бути живильним середовищем для мікроорганізмів, до того ж бджоли підтримують постійну температуру, оптимальну для розвитку значної кількості видів бактерій, дріжджів, грибків та ін.
Ці явища, вчені пояснюють тільки потужною антимікробною дією саме прополісу. На думку вчених, основним фактором, що сприяє підтримці оптимальних умов у вулику, є цілеспрямоване використання бджолами прополісу, що володіє неймовірно потужними бактеріостатичними й бактерицидними властивостями.  
Встановлено, що домішки прополісу містяться у всіх продуктах бджільництва. Осередки стільників, в яких розвивається розплід, також покриті шаром прополісу, що захищає личинки від патогенних мікробів.  Експериментально підтверджено, що прополіс не тільки оберігає бджіл від хвороб, але і сприяє муміфікації, абсолютному знезараженню бджіл і продуктів їх життєдіяльності.
Вчені США використовуючи при наукових дослідженнях 74 мікробних штами, однозначно довели наявність дуже ефективних антимікробних властивостей прополісу. Також були проведені наступні досліди: шматочки м'яса різної величини (від 2 г до 20 г) покривали прополісом і витримували протягом різних проміжків часу при кімнатній температурі (16-18 °С) і температурі (36-37 °С). Завдяки потужній антимікробній властивості прополісу, розвиток гнильної мікрофлори не вчені не зафіксували. 


Фармакологічні властивості карпатського прополісу.

На думку багатьох вчених, флавоноїдні сполуки, що входять до складу прополісу, надають стимулюючий вплив безпосередньо на імунологічні захисні фактори людського організму. Прополіс має властивість стимулювати як неспецифічні, так і специфічні фактори імунітету людини. Прополіс очищає клітинні мембрани, видаляє холестерол, нормалізує дихання клітин, пригнічує патологічні клітини, не породжує мітотичних і хромосомних аномалій, відновлює уражену тканину.
Прополіс бере участь в регуляції ендокринної системи. Встановлено безпосередній вплив прополісу на систему кори надниркових залоз - гіпофізу, що сприяло виділенню кортикостероїдів і пригнічувало активність вилочкової й панкреатичної залоз.  


Для карпатського прополісу властива потужна антиоксидантна дія

що дуже важливо в онкології. Він не токсичний, не володіє канцерогенними властивостями, пригнічує ріст ракових клітин. Так, відомий випадок одужання хворого від раку шлунка, який приймав великі дози прополісу (5-15гр. 2-3 рази на день протягом 6 місяців). Встановлено, що прополіс проявляє себе як аналог Ессенціале(гепатотропний препарат розроблений для захисту і підтримки печінки). Прополіс, як гепатопротектор, покращує співвідношення альбумінів і глобулінів, зменшує явища некрозу. Гепатопротектори - це збірна назва лікарських засобів. Так називають цілу групу медикаментів, які захищають печінку від шкідливого впливу і відновлюють її функції.
Карпатський прополіс стимулює регенерацію тканин, збільшуючи зростання фібробластів, що веде до пом'якшення рубців після опіків, поліпшення формування кісткової мозолі після перелому кісток. Прополіс нешкідливий, проте цей препарат, як і інші лікарські засоби, можна застосовувати тільки у встановлених дозах при певних захворюваннях, що обумовлено його фармакологічними властивостями.  


Читайте також:

Карпатський прополіс, бальзам довголіття

Карпатський прополіс, унікальні цілющі властивості

Карпатський прополіс-чарівне царство здоров'я і довголіття

Способи застосування карпатського прополісу

Цілющі рецепти з карпатського прополісу

Карпатське бджолине маточне молочко, унікальні цілющі властивості


Вплив на регенерацію

В США при експериментальних дослідженнях на тваринах було встановлено, що прополіс робить цілющий вплив на регенерацію тканин, сприяє швидкій епітелізації та загоєнню ранових поверхонь.
При термічних опіках уражені ділянки у тварин при застосуванні екстракту прополісу залишалися більш м'якими, загоєння наступало без утворення рубців і нагноєння в 1,5-2 рази швидше, ніж при лікуванні присипками сульфамідів і антибіотиків.
Добре виражений лікувальний ефект спостерігався при лікуванні прополісною маззю тварин з інфікованими ранами. Мазь наносили після попередньої обробки рани й без неї, з накладенням пов'язки й без пов'язки, прополісна мазь сприяла відторгненню некротизованої тканини, відділенню гнійних та інших виділень, проявляла антимікробну дію, знімала больові відчуття, стимулювала зростання грануляцій і епітелізацій уражених місць.
На думку багатьох вчених, регенеруючу дію на сполучну тканину надають всі речовини групи флавоноїдів, до яких відноситься й активна фракція прополісу - галантин. Вплив на захисні фактори організму, при застосуванні прополісу багато дослідників звертають увагу на його стимулюючий вплив на підвищення стійкості до захворювань. При цьому зазначалося, що прополіс впливає на активність макрофагів і сприяє швидкому зникненню мікробів із запального вогнища. Він стимулює процеси фагоцитозу, збільшуючи загальну стійкість організму. Препаратам прополісу властива швидка потужна протизапальна дія. Препарати на основі прополісу знешкоджувально діють на токсини.  Антітоксичний ефект прополісу можна використовувати при лікуванні захворювань, що супроводжуються інтоксикацією організму (туберкульоз, дифтерія, скарлатина). Прополіс підвищує стійкість організму, утворює своєрідний бар'єр до радіаційного опромінення.
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку у Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!


УВАГА!
БЕЗКОНТРОЛЬНЕ ЗАСТОСУВАННЯ БУДЬ-ЯКИХ ЛІКІВ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЗДОРОВ'Я!
Не зловживайте будь-якими засобами лікування, у тому числі засобами й рецептами народної медицини.
Попри простоту і натуральне походження компонентів рецептури народної медицини, вони теж небезпечні у разі безконтрольного вживання, застосування!
Завжди пам'ятайте про необхідність консультацій з профільним лікарем, перед початком і в процесі процедури лікування!