Як вижити в екстремальних умовах. Фізіологія і психологія поведінки в екстремальних ситуаціях.
Виживання в екстремальних умовах (бойові дії, аварії, катастрофи) життя в умовах автономного існування. Також правила виживання в різних екстремальних умовах, з якими стикаються туристи, мандрівники під час походів в суворих природних умовах Карпат.
Життя людини завжди було пов'язане з небезпеками. Не випадково наші далекі предки, роблячи перші кроки на шляху еволюції, вчилися використовувати камінь не тільки як знаряддя праці, а і як зброю. Боротьба за існування змушувала людей чіплятися за життя, пристосовуватися до будь-яких негараздів, сміливо йти назустріч небезпекам. Людина завжди мала здатність адаптуватися в природному середовищі, мобілізуючи всі свої фізичні й психічні можливості.
Сприятливий результат виживання в екстремальних умовах багато в чому залежить від психофізіологічних якостей людини: волі, рішучості, зібраності, винахідливості, фізичної підготовленості, витривалості. Основа успіху в боротьбі з силами природи-вміння людини виживати.


Перед людьми, які опинилися в умовах автономного існування, наприклад якщо туристи заблукали в горах Карпат, з перших же хвилин виникає ряд невідкладних завдань:

1. Подолання стресового стану, викликаного ситуацією, що склалася.
2. Надання першої медичної допомоги постраждалим (надання самодопомоги).
3.  Захист від несприятливого впливу факторів навколишнього середовища Карпат (сховатися від холоду, спеки і вітру, захистити організм від переохолодження або перегріву в залежності від місцевості і погодних умов).
4. Забезпечення водою (встановити денну норму витрати води з урахуванням кількості води, необхідної для приготування їжі; створити недоторканний запас води; вжити заходів для знаходження джерел води).
5. Забезпечення їжею (встановити добову норму харчування, виходячи з наявних запасів продовольства; по можливості урізноманітнити харчовий раціон з урахуванням місцевих природних джерел).
До цієї ж групи можна віднести так звані стресори виживання, які надають найбільш несприятливого впливу на організм людини, серйозно впливають на тривалість гранично допустимих термінів автономного існування. До них відносяться: фізичний біль, холод, спека, спрага, голод, перевтома, самотність, страх.
Фізичний біль
нормальна фізіологічна реакція організму, що виконує захисну функцію. Людина, позбавлена больової чутливості, не може своєчасно усунути страхітливий фактор. Але, з іншого боку, біль, завдаючи страждання, дратує, відволікає людину, а сильна і безперервний біль негативно впливає на її поведінку. Разом з тим людина в змозі справлятися навіть з дуже сильними больовими відчуттями, долати їх. Зосередившись на вирішенні важливого завдання, вона здатна забути про біль.


Холод
знижує фізичну активність і працездатність. Холодовий стресор впливає на психіку людини. Ціпеніють не тільки м'язи, але і мозок, атрофується воля, без якої боротьба приречена на поразку. Тому в районах з низькими температурами, наприклад в зимових Карпатах, першочергове завдання-захист від холоду (обладнання укриття, розведення вогню).
Спека
Висока температура, особливо пряма сонячна радіація, викликає в організмі людини значні зміни, причому іноді за короткий час. Перегрів організму порушує функцію органів і систем, послаблює фізичну і психічну діяльність. Особливо небезпечно вплив високих температур при нестачі питної води, оскільки в цьому випадку, поряд з перегрівом, розвивається зневоднення організму. Обладнання укриття та обмеження фізичної активності значною мірою полегшують становище людей, що знаходяться в умовах літньої спеки в Карпатах.
Спрага
є нормальним сигналом на брак води в організмі. Неможливість задовольнити її через нестачу або відсутність води стає серйозною перешкодою діяльності людини в екстремальних природних умовах Карпат. Якщо не контролювати спрагу, вона може сильно послабити здатність людини виживати в несприятливих умовах. Важливо в умовах нестачі води раціонально використовувати наявні запаси, пити економно, вживати заходів до пошуку природних карпатських джерел води та поповнення її запасів.
Голод
сукупність відчуттів, пов'язаних з потребою організму в їжі. Його можна розглядати як типову, але дещо уповільнену реакцію організму на стрес. Відомо, що людина може обходитися без їжі протягом тривалого часу, зберігаючи працездатність. Однак багатоденне голодування, особливо при нестачі води, послаблює організм, знижує його стійкість до впливу холоду і болю. Почуття голоду зникає під час фізичного навантаження; при хвилюванні й небезпеки організм притупляє ці почуття, оскільки вони заважають тверезо оцінити ситуацію. В автономних умовах джерелом їжі може стати зовнішнє середовище - дикі карпатські тварини, птахи, риба, дикорослі їстівні рослини, гриби, ягоди.
Перевтома
стан людського організму, що виникає в результаті тривалого (а іноді й короткочасного) фізичного або психічного напруження. Притупляє волю, робить людину поступливою власним слабкостям. Навіть помірна втома здатна послабити людину, оскільки послідовно зменшує її здатність до аналізу подій, оцінки реальних обставин. Уникнути перевтоми та швидко відновити сили дозволяє правильний розподіл фізичних навантажень і своєчасний відпочинок.


Читайте також:

Йдемо у похід Карпатами, як правильно зібрати рюкзак

Як не заблукати у Карпатах, як виміряти відстань до гір, предметів, споруд

Пам'ятка туриста. Основи безпечного відпочинку в горах, лісах Карпат
Правила безпечного відпочинку на річці, озері у Карпатах
Рибалка у Карпатах для новачків, інструкція

Йдемо в похід Карпатами. Наші рекомендації новачкам

Дика рибалка у Карпатах. Наші поради новачкам і не тільки

Як не заблукати в лісах Карпат. Правила орієнтування

Що робити, якщо ти заблукав у лісах Карпат

Похід в Карпати. Перша медична допомога

Похід або прогулянка Карпатами, орієнтування на місцевості, сигнали SOS


Самотність
надає сильного впливу на психіку людини. У багатьох випадках самотність викликає у людини страшне емоційне напруження, аж до галюцинацій. Діючи в автономних умовах, перебуваючи у важкій життєвій ситуації, людина тривалий час може існувати наодинці, в темряві, тиші, замкнутому просторі, часом в нерухомому стані. Весь цей час її помисли можуть бути зайняті думками про порятунок, надіями, очікуваннями. Саме тоді на людину навалюються нестерпні туга і самотність, які поступово заволодівають її свідомістю. Кращий засіб від самотності -регулярно розмовляти (при необхідності - з самим собою), будувати плани на майбутнє, згадувати найбільш приємні моменти життя, читати вірші, співати, вголос планувати свої дії. Активне фізичне навантаження, роботи з благоустрою табору, житла, цілеспрямоване проведення часу не залишать місця почуттю самотності.
Страх
одна з форм емоційної реакції на небезпеку і найбільш серйозний ворог для людей, які опинилася в умовах автономного існування. Страх-почуття цілком природне і навіть необхідне, це інстинктивна реакція на загрозу життю. В умовах боротьби за виживання страх накладає відбиток на поведінку людини й на ймовірність сприятливого результату. У стані страху людина втрачає здатність контролювати свої дії, приймати правильні рішення. Водночас страх, керований який пригнічується, може стати стимулятором діяльності людини, змушуючи швидше і краще міркувати, активніше діяти, надає додаткової сили. Реакція людини на страх залежить не стільки від обставин, в якій вона опинилася, скільки від її вольових якостей, підготовленості і організованості, правильної оцінки ситуації, впевненості в собі та своєму спорядженні. Навички автономного виживання. Як вижити в екстремальних ситуаціях, в зоні бойових дій, якщо ви заблукали в горах Карпат – в наступних статтях, підписуйтесь на новини нашого сайту.

 

Корисні навички виживання в умовах дикої природи: