Фруктове літо. Поради курортної медицини Карпат.
Харчування - це одна з найбільш звичних і необхідних складових життя людини. Проте чи часто ми замислюємося про те, що ж ми їмо і як харчування впливає на наше здоров'я? В наш динамічний час люди, особливо жителі великих міст, стали набагато рідше контактувати з живою природою і використовувати для їжі природні біологічно активні речовини. Це призвело до значного зниження імунітету і підвищення захворюваності.
Фрукти - ось їжа, самою природою призначена для збереження і зміцнення здоров'я. Вони необхідні кожній людині в усі пори року. Багато біологічно активних речовин які присутні у фруктах - відсутні в інших групах продуктів. Фрукти, так само як і овочі служать людині головними, а часом і єдиними джерелами вітаміну С, вітамінів групи Р (биофлавоноидів) і джералами багатьох інших компонентів.


Читайте також:

Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат

Зелений чай. Лікувальні та корисні властивості. Курортна програма дієтичного харчування

Буряк червоний. Лікувальні та корисні властивості

Помідор. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів. Рецепт

Карпатський біойогурт. Лікувальні властивості звичайних продуктів

Фрукти містять структуровану воду, близьку за своєю будовою до “живої” води й до води яка знаходиться в організмі людини. Цінність фруктів багаторазово збільшується через значну кількість бета-каротину, який відіграє важливу роль у профілактиці раку товстої й прямої кишки, передміхурової залози, легенів. Виділяються фрукти ще й тим, що багаті харчовими волокнами та калієм, містять дуже мало жирів і натрію.
Більшість фруктів, надають яскраво виражений очисний і лужний ефект. Вони допомагають виводити з організму токсини, важкі метали, радіонукліди та позитивно регулюють діяльність травної системи, стимулюючи моторику травного тракту та підвищуючи здатність тіла абсорбувати корисні речовини. Фрукти також є фантастичним джерелом ензимів, натуральних цукрів і біохімічних речовин, що захищають клітини від руйнування.
Оскільки організм засвоює фрукти досить швидко (протягом 30 хвилин), їх краще їсти окремо від інших продуктів, що мають більш тривалий термін перетравлювання. Це запобіжить їх ферментуванню в травному тракті. Між основними прийомами їжі можна перекусити фруктами, а можна влаштувати собі виключно фруктовий сніданок.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
І свіжі фрукти і сухофрукти багаті поживними речовинами, але сухофрукти, крім того, є відмінним джерелом мінералів. Що стосується свіжих соків, то вони, поза сумнівом, дуже корисні, але перед вживанням, щоб знизити рівень цукрів, їх краще розводити невеликою кількістю води. У цьому випадку вам вдасться «вбити декількох зайців»: пом'якшити коливання рівня цукру в крові, знизити калорійність напою (натуральний сік більш насичений калоріями, ніж самі фрукти) і зменшити ризик виникнення карієсу. Карпатський виноград, наприклад, допомагає очищати кров, нектарини борються з вільними радикалами, а вишня сприяє зміцненню кісток.
Отже, їжте фрукти, і ви забудете, про такі прояви як втома, депресія та поганий настрій. Вони допоможуть вам збільшити життєву енергію і підвищити витривалість організму. Фрукти завжди повинні царювати на вашому обідньому столі зберігаючи і примножуючи Ваше здоров'я.
Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку у Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!