Маленькі емоції - великі капітани нашого життя.
У 1970-х відомий американський психолог і прототип головного героя в американському серіалі «Обмани мене» Пол Екман розробив концепцію шести найпоширеніших емоцій які суттєво впливають на наше життя. До них він відніс щастя, смуток, страх, огиду, злість і здивування.


Щастя.

Цю емоцію люди намагаються випробувати найчастіше. Щастя - це ментальний стан, який визначається відчуттям радості, задоволення, добробуту тощо. Дослідження щастя збільшилися в другій половині ХХ століття, багато в чому завдяки появі такої галузі як «позитивна психологія». Її заснував американський психолог Мартін Селігман.
На початку своєї кар'єри він працював з пацієнтами-песимістами і допомагав їм змінити погляд на світ. Незабаром він зрозумів недолік психології того часу: існувало безліч досліджень на тему того, як лікувати ментальні захворювання, травми та інші психологічні проблеми. Але ніхто не задавався питанням, що робити зі здоровими людьми і як допомогти їм бути щасливішими. На противагу "вивченій безпорадності" він придумав "вивчений оптимізм»" - спосіб змусити мозок сприймати життя з позитивної сторони. Щастя визначається посмішкою, розслабленою манерою поведінки й піднесеним тоном. Воно також: збільшує тривалість життя; знижує ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань; покращує якість сну; допомагає боротися із зайвою вагою.


Смуток.

Це ментальний стан визначається відчуттям розчарування, печалі, безвиході та зневіри. Смуток може вести до набору або втрати ваги, проблем з серцем і тиском, збільшення гормонів стресу і розвитку депресії. Психотерапія горювання - окремий напрямок в психології, яке був розроблений спеціально для того, щоб допомогти людям впоратися з важкими подіями в житті, в тому числі пов'язаними з втратою члена сім'ї, друга або вихованця. Крім декількох видів терапії, з сумом допомагають впоратися навіть невеликі зміни в житті: необхідно дотримуватися розпорядку дня; бути фізично активним кожен день: буде корисна навіть півгодинна прогулянка; харчуватися потрібно правильно; уникати алкоголю або скорочувати його вживання; проводити час з сім'єю і друзями; додавати в повсякденне життя речі, що приносять просту моментальну радість.


Читайте також:

Як зберегти спокій в неспокійному світі

Наші мотиви успіху. Психотерапія в Карпатах

Шанс для поганої людини. Психотерапія в Карпатах

Карпатська позитивна психотерапія. Як навчитися жити та бути щасливим

Карпатська притча: «сильне бажання, точна мета і велика потреба»

Правильне харчування - потужне джерело чоловічої сили

Канцерогени в смаженому. Точка утворення небезпечних сполук


Страх.

Ця сильна емоція відіграє важливу роль у виживанні всіх живих істот, в тому числі й людини. Коли ми стикаємося з тим, що мозок сприймає як загрозу, в надниркових залозах починає вироблятися адреналін. Вони випускають його в кров, що стимулює нервову систему. Це, своєю чергою, призводить до так званої реакції «бий або біжи». Всі функції організму мобілізуються для усунення потенційної небезпеки: або через зіткнення з нею, або через втечу від неї. У страху очі великі: чого і чому ми боїмося. Деякі люди люблять експериментувати зі страхом Для того, щоб навмисно викликати сплеск адреналіну в крові. Наприклад, до них відносяться банджі - джампери, альпіністи, професійні спортсмени тощо, у них цей гормон с часом формує залежність. При цьому постійно підтримувати організм в стані «бий або біжи» шкідливо. Це може привести до хронічного стресу, який зашкодить ментальному і фізичному здоров'ю.  Наслідки можуть включати: проблеми з травленням; головні болі та мігрень; скутість м'язів; безсоння; набір зайвої ваги; розвиток тривожності й депресії; постійний високий тиск; серцево-судинні захворювання; інсульт та інфаркт.


Огида.

Ця емоція проявляється у відповідь на неприємну істоту, неприємний запах, смак, колір, пейзаж, людину тощо. Дослідники вважають, що ця емоція розвинулася у людей в ході еволюції для захисту від небезпечної їжі - коли щось неприємно пахне або виглядає, ми відчуваємо саме огиду. Таким чином мозок сигналізує організму, що ця річ або блюдо не підходять для людини. Крім того, емоція дуже важлива в контексті захисту від хвороб, оскільки сприяє гігієні. Доктор Вел Кертіс, вчена і співробітниця Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, писала: «нам огидно навіть думати про контакт с людьми, субстанціями,  тваринами, комахами які розносять інфекцію. Самообмеження подібного роду автоматичні й інтуїтивні, тому про них даремно не думають, як про передові технології людського захисту від хвороб».


Злість.

Злість - також сильна емоція, яка з'являється у відповідь на подразники. Коли людина злиться, в її тілі відбувається ряд біологічних процесів. Вони можуть включати в себе: підняття тиску; посилену напругу в м'язах; сплеск гормонів стресу (адреналіну і норадреналіну); навіть збільшення температури тіла.
Злість може виражатися вербально (люди переходять на крик і взаємні образи) і невербально (насуплені брови, стислі в кулак долоні). Це може привести до бійки і нанесення каліцтв - як собі, так і іншим. Злість має значні наслідки для здоров'я оскільки: збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань; збільшує ризик інсульту; послаблює роботу імунної системи; підсилює тривожність; може вести до депресії; шкодить легким; може скорочувати тривалість життя.


Здивування.

Ця емоція одна з найбільш швидкоплинних. Вона виникає у відповідь на щось несподіване і також може викликати реакцію «бий або біжи». Подив може бути позитивним (приємний сюрприз), нейтральним (виграш в матчі команди, на яку ніхто не ставив) і негативним (несподіване звільнення). Емоція веде до формування когнітивного спотворення, яке називається «упередженість». Це явище, коли люди надають більшого значення інформації, яка привертає їхню увагу, паралельно ігноруються «нудні» факти. Саме тому багато людей бояться літати (адже вони бачили по телевізору жахливі кадри автокатастроф), але абсолютно спокійно їздять на машині (ризик загинути в ДТП в тисячі разів більше, ніж розбитися на літаку - але це більш буденне явище і воно привертає куди менше уваги). Наші інші емоції.
Звичайно, ми відчуваємо більше, ніж ці шість емоцій. В інших роботах Пол Екман розширив список. Однак він продовжує наполягати на тому, що тільки щастя, смуток, страх, відраза, злість і здивування відчувають всі люди незалежно від будь-яких зовнішніх і внутрішніх факторів. Переоцінити значення саме цих емоцій практично неможливо, оскільки вони включені у всю нашу діяльність, вони впливають на те, як ми відчуваємо і сприймаємо себе й оточення, вони активно впливають навіть на наші думки й життя.