Карпатська калина. Цілюща ягода Карпат
Карпатська калина відноситься до цінних плодово-ягідних лікарських рослин. І цінність ця визначається тим унікальним, складом корисних речовин, який присутній практично у всіх частинах цієї лікарської рослини.
Перш за все, потрібно сказати, звичайно, про ягоди калини. У них міститься до 32% інвертного цукру, дубильні речовини, пектин, глікозиди амигдалін і вибурнін. Глікозид вибурнін, зокрема, проявляє спазмолітичну дію, зупиняє поширення інфекцій, підвищує тонус матки.


Крім того, в ягодах калини виявлені такі необхідні нашому організму мікроелементи:

як залізо, кальцій, фосфор, марганець, цинк - все в ідеально збалансованому природою поєднанні, коли кожен з них максимально засвоюється. Ягоди карпатської калини багаті органічними кислотами та вітамінами. Це, в першу чергу, аскорбінова кислота, за кількістю якої калина обігнала навіть цитрусові, її в 1,5 раза більше, ніж, наприклад, в лимонах, мандаринах або апельсинах. Це також вітаміни А та Е, необхідні для нормального функціонування всіх систем організму, а особливо репродуктивної функції.
А це вітамін К, який відіграє велику роль в процесі згортання крові, попереджає внутрішні кровотечі. Цей вітамін у необхідних для нашого організму кількостях синтезується кишковими бактеріями, тому екзогенний авітаміноз, пов'язаний з недоліком його надходження з їжею, у здорової людини навряд чи можливий.
Але,ситуація з нестачею вітаміну К легко може виникнути при дисбактеріозі, особливо в результаті прийому антибіотиків. Крім того, в ягодах калини виявлений вітамін В9, або фолієва кислота. Це вітамін, який, як кажуть фахівці, потрібен нашому організму «з голови до ніг». Він бере участь в кровотворенні, відповідає за якість нашої крові, регулює жировий і вуглеводний обмін.

 

Присутні в ягодах карпатської калини пектини допомагають зв'язувати й виводити з організму важкі метали та радіонукліди.

Зібрані ягоди в Карпатах розтирають, а потім віджимають з них лікарський сік. Можна використовувати їх протягом усього року - для тривалого зберігання їх потрібно просто заморозити або висушити.
Завдяки своєму складу ягоди калини мають виражений сечогінний ефект, підсилюють перистальтику кишківника, проявляючи м'який проносний ефект і нормалізує роботу кишківника. Вони також допомагають нормалізувати обмін речовин і активувати очисні функції печінки. Ягоди калини підсилюють потужність серцевих скорочень, надають загальнозміцнювальну і заспокійливу дію. Саме тому так корисні морси зі свіжих або свіжозаморожених ягід калини, її сік або настої сухих ягід, які в Карпатах п'ють як чай, щоб очистити та зміцнити організм.


Читайте також:

Карпатська журавлина. Унікальні корисні й лікувальні властивості

Карпатська ожина сиза. Цілющі властивості

Карпатська аронія (горобина чорноплідна). Хімічний склад, лікувальні властивості

Карпатський астрагал, легендарна трава довголіття та безсмертя

Карпатські горіхи й насіння корисні та лікувальні властивості


У насінні карпатської калини міститься близько 20% жирної олії.

У корі калини виявлені наступні речовини: глікозид вибурнін, смоли, крохмаль, флобафен, фітостерини, мурашина, оцтова, каприлова й ізовалеріанова кислоти, багато дубильних речовин, пектинові речовини, тритерпенові сапоніни, каротин, марганець, флавоноїди. Вибурнін, як уже зазначалося, впливає на судини, а що містяться в корі калини ірідоїди надають виражену кровоспинну дію.
Кора калини має потужний кровоспинний ефект, має в'яжучу і протизапальну дію, підвищує тонус мускулатури матки. Водночас настій кори калини є потужним седативним (заспокійливим) і гіпотензивним засобом.
Смола калини багата органічними кислотами: героїновою, пальмітиновою, лінолевою, валеріановою, капроновою, мурашиною, оцтовою та іншими. У коренях калини містяться астрагалін, пеонозид, стерини, ефірна олія. Найчастіше в лікувальних цілях в Карпатах використовують ствольну кору калини та кору гілок, ягоди й квітки.

 

Кору калини заготовляють в Карпатах квітні-травні,

її знімають з бічних гілок, для чого на гілках роблять кільцеві надрізи через 20-25 см, які потім з'єднують поздовжніми надрізами та після чого кору відокремлюють. Зібрану кору розкладають в один шар в тіні й сушать на відкритому повітрі під навісом або в сушарках при температурі 50-60 °С. Суха кора калини являє собою плоскі або трубчасті жолобоподібні шматочки, які можна зберігати до 4 років.
Ягоди калини збирають в суху погоду, в період повної зрілості, зрізуючи грона разом з плодоніжками. Сушать на повітрі, підвішуючи зв'язки грон, або в печах і в сушарках при температурі 60 - 80 °С після сушіння плодоніжки відокремлюють.
Квітки в Карпатах збирають в період цвітіння, сушать на повітрі, в притіненому місці. Можна сушити, збираючи суцвіття в невеликі пучки та підвішуючи їх в сухому місці, наприклад, на горищі заміському будинку. При зборі квіток можна заготовити також цілком молоді квітучі верхівки калини з листочками - з них в Карпатах також готують цілющі настої й відвари.