Карпатська ромашка, численні цілющі властивості.
Ромашка є улюбленою польовою квіткою нашого народу, без якої в давнину не обходився ні один букет, вінок, про ромашку складено багато красивих народних пісень. Народи Карпат часто називають ромашку - рум'янкою, можливо тому, що рослина має сильний приємний запах, що нагадує запах стиглих рум'яних яблук.


Ромашка карпатська лікарська або аптечна здавна застосовувалася в медичних та профілактичних цілях.

Лікувальні властивості ромашки відомі давно: квітки ромашки, приготовлені з них чаї та відварі дуже цілющі.
У Карпатах росте багато видів ромашки, один з них — ромашка аптечна є лікарською рослиною і являє собою невисоку однорічну трав'янисту рослину з гіллястим товстим стеблом та дрібними квітками, що розпускається на протязі всього літа.
Важко точно встановити, коли ромашка стала використовуватися як лікарський засіб. У всякому разі опис цієї рослини ми можемо знайти вже у знаменитій енциклопедії з природничих наук, складеної відомим давньоримським лікарем Плінієм Старшим.
Застосування ромашки надзвичайно різноманітно. У народній медицині Карпат найбільш часто використовують настій або відвар з квіток (одну столову ложку сухих квіткових кошиків заварюють склянкою окропу і настоюють чотири години), який широко вживають при мігрені, підвищеній збудливості, безсонні, при катарах шлунка, малярії, зубному болі, запаленні печінки, при маткових кровотечах, судомах. Нерідко при золотусі, дитячій екземі, подагрі, суглобовому ревматизмі призначають ромашкові ванни, для чого 50-200 грамів тонко подрібнених і добре висушених надземних частин ромашки настоюють на відрі окропу. Такі ванни допомагають й при підвищеній пітливості.


У квітках карпатської ромашки міститься до п'яти відсотків ефірної олії, що має дезінфікуючу, потогінну та жовчогінну дії.

Встановлено, що це масло збуджує діяльність центральної нервової системи, частішає ритм серця, розширює судини головного мозку. До складу ефірної олії ромашки входить речовина - азулен який має виразний  протиалергійний ефект, а глікозид апіїн знімає спазми гладкої мускулатури, усуває спазми кишківника.
В останні роки в квітках ромашки виявлено також велику кількість органічних кислот, вітаміни, мікроелементи, гіркі речовини, слиз, флавоноїди, цукри, білки та інші біологічно активні сполуки. У Карпатах ромашка часто застосовується в комбінації з іншими рослинами, наприклад з плодами фенхелю, коренями алтеї  та лакриці, листям м'яти, деревію, травою полину, кореневищем валеріани.


У США та країнах Європи  заведено подавати чай з ромашки з цукром та вершками.

Випита на ніч склянка такого чаю викликає міцний, спокійний сон. Ромашку у Карпатах використовують і як відмінний засіб, що поліпшує апетит і сприяє засвоєнню поживних речовин.
Особливо великою пошаною користується ромашка у парфумерів та косметологів. Настій ромашки входить практично в усі живильні і вітамінізовані креми, його рекомендують для обмивання обличчя з метою підвищення тонусу шкіри (200 грамів квіток на 1 літр води), а також для зменшення подразнення шкіри під час та після гоління. В цьому випадку для компресів-примочок після гоління в склянці окропу заварюють на 10 - 15 хвилин одну чайну ложку сухих подрібнених квіток карпатської ромашки. Втомлені та почервонілі повіки корисно промивати вранці та перед сном настоєм ромашки, а для очищення обличчя від пилу, бруду та поту в ромашковий настій можна додати трохи спирту і гліцерину.


Читайте також:

Карпатська суниця, численні цілющі властивості, рецепти

Карпатська суниця - корисні та лікувальні властивості
Карпатські цілющі напої з меду. 23 простих стародавніх рецепти

Карпатські лікувальні трав'яні чаї. Заспокійливі та живлющі рецепти

Карпатський виноград, масло, кислоти - лікувальні властивості

Якщо чотири столові ложки сухих суцвіть ромашки прокип'ятити п'ять хвилин в півтора літрах води й в готовому відварі сполоснути після миття  волосся, вони стануть м'якими та блискучими, отримають красивий золотистий відблиск.
Для того щоб по можливості більш повно зберегти неповторний ансамбль біологічно активних речовин ромашки, у Карпатах сировину збирають тільки в сухі сонячні дні та сушать як можна швидше, розсипавши тонким шаром на вільному повітрі в затінку або в сушарках при температурі не вище 35 градусів.