Карпатський білий гриб. Де шукати, зовнішній вигляд, корисні властивості.
Власне білий карпатський гриб називається білим не випадково, бо трубчастий шар нижньої поверхні капелюшка у цих грибів білий і залишається таким же після сушіння і теплової обробки. У інших видів грибів цього сімейства трубчастий шар після сушіння чорніє.
Гриб цей зустрічається по всім Карпатам і недарма має багато місцевих назв:
боровик, беловик, корівка, жатник, ведмежатник, толкач та інші.
Білий гриб, мабуть, найбільший і найцінніший з усіх карпатських грибів. У Карпатах він використовується в їжу свіжим (вареним, смаженим), сушеним і маринованим, солоним, запеченим, та в пирогах, у варениках, а також у вигляді порошку та екстракту.
Карпатський білий гриб багатий вітамінами -
вітамін А (у вигляді каротину), В1, С і особливо багато вітаміну Д. Крім того, в ньому знайдені антибіотики, які смертельні для паличок, що викликають кишкові розлади. Є дані Західних дослідних лабораторій, що білий гриб містить і протипухлинні речовини.
Білі гриби - багатство наших карпатських лісів.
Не випадково у грибника найважливішим показником успіху є кількість білих грибів, зібраних ним протягом дня.
Капелюшок білого гриба в діаметрі досягає 8-20, а іноді 27 см. Спочатку він напівкруглий, але в процесі старіння стає опуклою і навіть плоскою. Зустрічаються, у Карпатах, правда досить рідко зрілі екземпляри, у яких краї капелюха бувають трохи загорнуті догори.
Читайте також:
Карпатські гриби – цілюще рослинне м'ясо
Карпатський білий гриб. Де шукати, коли шукати
Підосиковик (козар). Їстівні гриби Карпат
Грибний календар Карпат. Гриби Карпат, де шукати, коли шукати
Сезон грибів у Карпатах. Опис основних видів карпатських грибів
Сезон грибів у Карпатах. Хімічний склад грибів, корисні властивості
Забарвлення капелюхів у карпатських білих грибів найрізноманітніше -
від майже білого до темно-бурого. Це залежить від віку гриба, сезону та складу, характеру лісу. Капелюшки карпатських білих грибів, що ростуть в березових, грабових і дубових лісах, мають брудно-біле або світло-буре з червоним відтінком забарвлення, у карпатських ялинових лісах – блідо-рожеве або червонувато-буре забарвлення. Як правило у молодих грибів забарвлення світліше, у старих - темніше. Верхня сторона капелюшка у білих карпатських грибів, що ростуть влітку, світліше, ніж у більш пізніх, наприклад осінніх. У білих карпатських грибів, що ростуть в укритті, на стабільно затінених ділянках лісу, капелюшки світлі, а у молодих грибів, що ростуть у мохах, під густим молодим ялівцем, під листям, - навіть чисто білі або рожево-білі.
Трубчастий шар нижньої поверхні капелюшка гриба дрібнопористий, у молодих білий, у старших світло-жовтий. Відомо, що молоді капелюшки білих грибів набагато більш поживні, ніж ніжки.
Ніжка карпатського білого гриба коротка, товста, щільна.
Біля землі куляста, угору трохи витягнута, біла або світло-бура, з білим сітчастим малюнком у верхній частині, який може поширюватися і на всю ніжку. Карпатські білі гриби, що ростуть у низьких ділянках карпатського лісу, при відсутності дощів, а також у високих мохах, частіше мають довгу та рівну ніжку, без всяких потовщень.
Зростає білий гриб у сухих карпатських негустих березових гаях і соснових борах, дубових і смерекових лісах з другої половини червня до жовтня, часто до листопада.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту |
У сприятливі роки білі гриби у Карпатах можна збирати з травня до листопада або до першого снігу. Найбільше білих грибів у Карпатах буває у середині липня та з другої половини серпня до середини вересня. Поодинці ростуть білі гриби рідко, частіше групами. Відшукавши білий гриб, не поспішайте йти, роздивіться уважно, не полінуйтеся обійти навколо берізки, заглянути під ялинкову гілку, тоді кошик наповниться швидше.
З білим грибом має деяку схожість неїстівний карпатський жовчний гриб, який відрізняється від білого брудно-рожевим низом капелюха, темним сітчастим малюнком на ніжці.