Основні методи бальнеологічного лікування у Карпатах

Мінеральні води Карпат  використовуються для питного лікування, купання в лікувальних ваннах, душах, а також для інгаляцій, полоскань та зрошувань.


Питне лікування мінеральними водами Карпат

Серед методів внутрішнього застосування питне лікування є найпоширенішим.
При вживанні мінеральної води Карпат відбувається подразнення рецепторів слизових оболонок верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ротової порожнини, шлунка, дванадцятипалої кишки).
Подразнення рецепторів шлунково-кишкового тракту викликає перш за все рефлекторні зміни шлункової секреції.
Численними експериментальними дослідженнями на тваринах та клінічними спостереженнями встановлено, що подразнення мінеральною водою Карпат рецепторів слизової шлунка, стимулює шлункову секрецію з виділенням великої кількості шлункового соку, який має велику перетравлюючу здатність. При подразненні рецепторів слизової оболонки дванадцятипалої кишки, спостерігається зворотній ефект – кількість шлункового соку, його кислотність і перетравлююча сила зменшується.
Встановлено, що вода курортів Східниця, Трускавець, випита за 1-1,5 години до їжі, досить швидко переходить у дванадцятипалу кишку і, подразнюючи її рецептори, гальмує шлункову секрецію. Якщо мінеральну воду випивати разом із їжею чи через 10-15 хвилин після їжі, то вона не встигає перейти у незміненому вигляді у дванадцятипалу кишку і надовго затримується у шлунку, подразнюючи вже його, стимулюючи тим самим шлункову секрецію.
Ці властивості мінеральної води курортів Східниця, Трускавець  враховуються при питному лікуванні захворювань шлунка, що супроводжується тим чи іншим порушенням шлункової секреції. При цьому час приймання води призначається в залежності від того, стимулюючого чи гальмівного ефекту необхідно досягти у хворого. Слід відзначити, що такі властивості притаманні мінеральній воді різного хімічного складу. Гідрокарбонатні натрієві води (лужні) Карпат добре розчиняють слиз, який в значних кількостях покриває слизову оболонку шлунка при деяких захворюваннях. А води, що містять у значних кількостях сульфатні іони, навпаки – сприяють накопиченню цього слизу і міцно зафіксовують його на слизовій оболонці.
Наприклад, відомо, що кальцій має протизапальну дію і тому води, що містять значні концентрації кальцію сприятливо впливають при запальних захворюваннях. Сульфат магнію викликає, так званий, бульбашковий рефлекс – виділення у дванадцятипалу кишку жовчі із жовчного міхура.
Таким чином хімічний склад мінеральної води значною мірою визначає її вплив на організм при питному лікуванні.
При питному лікуванні на курортах Східниця, Трускавець значення має також температура води. Пиття холодної води посилює перистальтику шлунково-кишкового тракту, а при підвищеній подразливості мускулатури шлунка, кишківника чи жовчних шляхів може призвести до спазму.
Тому, звичайно, призначають підігріту воду. Холодну воду призначають лише при необхідності посилення перистальтики кишківника.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Ванни з мінеральними водами Карпат

З бальнеологічних процедур, що впливають на шкіру, найбільш широке використовуються різного роду ванни.

В основі дії ванн лежить вплив води різної температури на численні нервові закінчення (рецептори), розміщені в шкірі.

В результаті подразнення шкірних терморецепторів відбуваються рефлекторні зміни в системі кровообігу, в інтенсивності процесів обміну речовин в організмі. При прийомі гарячих ванн посилюється кровопостачання шкіри і хронічних запальних вогнищ.

В результаті посилення кровообігу в шкірі в організм поступають з ванни значні кількості тепла, що веде до підвищення інтенсивності окислювальних процесів і, зокрема, до окислення патологічних продуктів, що утворюються в запальних вогнищах, їх виведення з організму, а також до прискорення відновних процесів в патологічних осередках. Поліпшення кровопостачання шкіри сприяє і поліпшенню її фізіологічних функцій, зокрема, функції імуногенезу.
При прийомі холодних ванн спершу відбувається швидке звуження шкірних судин, яке незабаром змінюється їх розширенням.

Під впливом холодних процедур відбувається підвищення тонусу нервової системи і тонусу м'язів.

Ці процедури мають тонізуючу дію, ведуть до тренування механізмів терморегуляції організму.
Ванни так званих індиферентних температур (температур, близьких до температури шкіри) не мають подразливої дії на терморецептори шкіри, не викликають пов'язаного з цим перерозподілу крові в організмі, а отже, не створюють підвищених вимог серцево-судинній системі.

Вони знижують підвищену збудливість нервової системи, викликають гальмування в корі головного мозку.

Тому такі ванни широко використовуються при лікуванні гіпертонічної хвороби, при схильності до судинних і м'язових спазмів, при дискінезіях (розладах рухової функції) внутрішніх органів, при гіперстенічних формах неврозів.


При користуванні різними мінеральними ваннами охарактеризовані вище закономірності впливу ванн, залежні від їх температури, повністю зберігаються. Проте в їх дії виділяється цілий ряд особливостей, обумовлених їх фізико-хімічним складом і властивостями.

В деяких мінеральних ваннах, що містять фізіологічно активні компоненти, ці особливості вельми істотні, але вони ніколи не знімають основної реакції організму на температуру ванни.
В даний час не можна вважати остаточно з'ясованим питання про те, проникають, чи ні через нерухому шкіру у внутрішнє середовище організму різні речовини, що містяться в мінеральних ваннах. Якщо можна визнавати точно доведеним, що розчинені у воді гази (вуглекислота, сірководень, радон і ін.) проникають в організм при прийомі відповідних ванн і спричиняють там властиву їм дію, то відносно мінеральних речовин (різних солей), що містяться в лікувальних водах, дотепер не одержано переконливих доказів їх проникнення в організм через непошкоджену шкіру. Більшість бальнеологів на даний час заперечує таку можливість. Є підстави припускати, що через непошкоджену шкіру можуть проникати в організм в мінімальних кількостях деякі органічні речовини, що містяться в мінеральних водах.
Хоча під час прийому мінеральних ванн розчинені в них солі і не проникають всередину організму, вони подразнюють нервові закінчення, закладені в шкірі; шкіра одержує при цьому не тільки температурні, але й хімічні подразнення.

Тому мінеральні ванни звичайно діють активніше, ніж прісні ванни тієї ж температури, і причому тим активніше, чим вища мінералізація води.

Крім того, під час прийому мінеральної ванни деяка частина розчинених в ній солей адсорбується шкірою, утворюючи на ній так званий "сольовий плащ", який спричиняє подразнення шкіри після виходу хворого з ванни. При дуже високій мінералізації води (солянки) це подразнення таке значне, що може викликати патологічні зміни шкіри.

 


Читайте також:

Курорт Моршин. Бальнеолікування

Застосування розчину солі Барабара в домашніх умовах

Сіль "Барбара", аналог мінералу "Карловарська сіль"

Джерело срібної води. Цілюща сила Карпат

Природні термальні та радонові джерела Карпат

Медичні показання до застосування мінеральних вод курортів Східниці, Трускавця

Мінводи курортів Східниця, Трускавець. Як приймати

Курорт Трускавець. Мінводи. Методики лікування, рекреації

Курорт Трускавець. Клімат, розташування, властивості мінвод

Мінеральні лікувальні джерела курорту Трускавець

Курорт Східниця. Властивості лікувальних мінеральних вод

Лікувальні властивості мінеральної води Карпат

Карпатська мінеральна вода для дітей

При використанні таких вод їх або розводять прісною водою, або призначають після ванни прісний душ.
Деякі мінеральні води володіють різко вираженою лужною реакцією. Особливістю дії ванн з такої води є їх пом'якшувальна на шкіру дія, що особливо важливо при деяких шкірних захворюваннях. Навпаки, води з кислою реакцією, діють на шкіру і слизисті оболонки "дубильним" чином, знижуючи інтенсивність запальних процесів в них. Тому кислі води з успіхом використовуються для вагінальних зрошень.
Найвираженішими особливостями відрізняється дія ванн з мінеральних вод Карпат, що містять значні кількості розчинених газів (вуглекислота, азот, метан) або хоча б порівняльно невеликі кількості особливо активних в біологічному відношенні газів – сірководню і радону. На тілі приймаючого ванну, що містить велику кількість газу, осідають численні дрібні пухирці цього газу, що створює своєрідні умови для шкіри. Як відомо, індиферентна температура води і газів різна – у води вона близька до температури шкіри (34-35°С), а у газів дорівнює приблизно 20-23°С. При прийомі такої газової ванни рецептори шкіри сприймають різко різні подразнення залежно від того, чи прилягає до даної ділянки шкіри вода, чи пухирець газу. При прийомі таких ванн постійно відбувається рух пухирців газу – одні з них відриваються від шкіри і до цієї ділянки знов прилягає вода, а на інших ділянках пухирці утворюються знов. При тепловому подразненні в газових ваннах відбувається своєрідна гімнастика судин шкіри і, як наслідок, їхнє тренування. Тому газові і, в першу чергу, вуглекислі ванни з успіхом застосовуються у випадках, коли необхідне тренування нервово-судинного апарату.


Вуглекислота, проникаючи в шкіру, викликає загальне розширення судин, так що гімнастика судин, що відбувається у вуглекислій ванні, не створює підвищених вимог до роботи серця, чим і пояснюється широке їх вживання при багатьох захворюваннях серцево-судинної системи. Крім того, вуглекислота, що поступає в організм через шкіру, викликає підвищення концентрації її в тканинах; це викликає рефлекторне підвищення дихальної функції, що також корисне при дихальних захворюваннях. Сірководневі ванни сприяють різкому розширенню шкірних судин (реакція почервоніння), що значно полегшує роботу серця. Дія сірководню різко покращує функції шкіри і перебіг регенеративних у ній процесів, живить її. Ці карпатські ванни сприятливо впливають на процеси обміну речовин, посилюють виведення з організму продуктів розпаду білків і нормалізують жировий обмін, а також посилюють процеси імуногенезу. В результаті посилення обміну речовин стимулюється виведення з організму різних токсичних продуктів, як тих, що утворюються в організмі, так і тих, що надходять ззовні. Сірководневі ванни є дуже цінними при лікуванні низки захворювань серцево-судинної системи, пов'язаних із порушеннями обміну речовин, при хронічних запальних та обмінних захворюваннях кісток, суглобів, м'язів та периферійних нервових закінчень, при хронічних професійних отруєннях, при шкірних та інших захворюваннях.
Радіоактивні радонові ванни Карпат діють випромінюванням як на поверхню шкіри, так і на внутрішні органи.

Радонові ванни Карпат застосовують як знеболюючий засіб, при захворюваннях суглобів, гіпертонічній хворобі, неврозах із серцево-судинними проявами.


Купання з додаванням мінеральних вод Карпат

Купання в басейнах з додаванням карпатської мінеральної води має, в основному, вплив аналогічний відповідним ваннам, але є і деякі особливості. При купаннях в басейнах нижні кінцівки і тазова частина зазнають більшого тиску, ніж грудна клітка, і це сприяє кращому відтоку крові, що є суттєвим при запальних процесах у цих частинах тіла. Наприклад, при купаннях у радонових водах на тілі осідає значно більша кількість продуктів розпаду радону, ніж при прийманні ванни.


Полоскання і зрошування мінеральними водами Карпат

При цих процедурах механічному і відповідно хімічному впливові мінеральної води піддаються ті чи інші слизові оболонки. Застосовуються різноманітні види полоскання та зрошування ротової порожнини, горла, кишківника. Досить ефективними є гінекологічні зрошування.

 

Інгаляції мінеральними водами курортів Карпат

Суть цього методу полягає у вдиханні повітря, насиченого дрібнорозпорошеною водою.

При цьому мізерні крапельки води проникають глибоко у дихальні шляхи. Розпорошення води апаратами для інгаляцій призводить до утворення мікроскопічних заряджених частинок, так званих, аеронів.
Осідаючи на поверхні слизових оболонок дихальних шляхів, аерони їх зволожують і сприяють розсмоктуванню слизу на слизових оболонках (особливо при інгаляціях лужними водами), а також подразнюють численні рецептори цих оболонок. Інгаляції мають не тільки місцеву

дію на слизові оболонки дихальних шляхів, але й різносторонній загальний вплив.
Інгаляції використовуються, головним чином, при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

В останні роки інгаляції почали застосовувати і для загального впливу на організм, при лікуванні хворих гіпертонічною хворобою, бронхіальною астмою, силікозом та іншими захворюваннями.


Щиро бажаємо Вам міцного здоров'я і казкового відпочинку в Карпатах!
Пам'ятайте! – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!