Курортна медицина Карпат рекомендує: петрушка, численні корисні та лікувальні властивості.
Їжте петрушку та усі її складові якомога частіше, ця проста на перший погляд трава-еліксир довголіття, її лікувальні та корисні властивості практично не обмежені. Петрушка та усі її складові присутні, практично у всіх блюдах карпатської національної кухні.
Петрушка з незапам'ятних часів використовується як збудник апетиту, петрушка прекрасний косметичний та лікарський засіб при багатьох захворюваннях. Рослина була популярною ще у  Стародавній Греції та у Стародавньому Римі, у країнах Сходу.  
У Стародавній Греції та Римі петрушку довгий час вирощували як декоративну рослину. Зелень петрушки використовувалася для плетіння вінків, що прикрашали житло, для складання букетів. Пізніше, з Греції та Риму петрушка поширилася у якості кулінарного, лікувального та оздоровчого засобу по всьому світу.
Петрушка-дворічна трав'яниста рослина, належить до сімейства зонтичних. Може досягати півметра у висоту. Коренеплід білий, за формою нагадує моркву. У перший рік петрушка утворює розетку листя, на другий рік виростають квіткові стебла. Дрібні квітки зібрані в парасольку. Цвіте петрушка в Карпатах з липня по вересень.
Які корисні речовини містить петрушка?
Петрушка - джерело безлічі корисних речовин. У всіх частинах рослини - коренеплоді, стеблах, листках та насінні – міститься ефірна олія. В коренях є білки, вуглеводи, аскорбінова та нікотинова кислоти, вітамін В2.
У листі містяться каротин, вітаміни С і Е, а також вітаміни групи В, фолієва кислота, солі калію, магнію, заліза, інулін, флавоноїди, глікозиди. Велика кількість калію в петрушці робить її цінною при хворобах серцево-судинної системи і при порушеннях сечовипускання, а також при цукровому діабеті, Корінь петрушки володіє потужними властивостями природного афродизіаку.


Читайте також:

Фруктове літо. Поради курортної медицини Карпат

Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат

Зелений чай. Лікувальні та корисні властивості. Курортна програма дієтичного харчування

Буряк червоний. Лікувальні та корисні властивості

Помідор. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів. Рецепт

Абрикос. Корисні й лікувальні властивості звичайних фруктів

Карпатський біойогурт. Лікувальні властивості звичайних продуктів

Базилік. Корисні та лікувальні властивості звичайних продуктів


Заготівля лікарської сировини у Карпатах.

Лікарською сировиною служать трава, коріння та плоди петрушки. Свіжу зелень використовують в Карпатах цілий рік, листя для сушіння заготовляють у серпні, насіння – в серпні – вересні, коріння або навесні (у рослин другого року життя), або в серпні – вересні. Петрушку як лікарську сировину можна використовувати як у свіжому, так і в сушеному вигляді. Так само в будь-якому вигляді її можна використовувати й в кулінарії.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Лікарські властивості карпатської петрушки.

Петрушка – це справжнє джерело корисних речовин й мінералів. У зелені петрушки містяться вітаміни B1, B2, PP, E, а також солі магнію, заліза, кальцію. Вітаміну C в петрушці набагато більше, ніж у багатьох овочах та фруктах. Так, в 100 грамах її зелені містяться майже дводобові норми вітаміну C (за цим показником вона в 4 рази перевищує лимон) і дводобова норма провітаміну A (за вмістом цього вітаміну вона не поступається моркві). Петрушка має вітрогінну, знеболюючу та протизапальну дію, а також підвищує тонус гладенької мускулатури матки, кишківника та сечового міхура.


У народній медицині Карпат петрушку використовують

для збудження апетиту і поліпшення травлення. Насіння вживають як потогінний і сечогінний засіб при водянці, набряках серцевого походження, каменях в нирках і сечовому міхурі, жовчокам'яній хворобі.
Насіння у Карпатах приймають при менструальних порушеннях, запаленні передміхурової залози. Крім того, петрушка стимулює імунітет, покращує травлення, підвищує згортання крові та потенцію, зменшує пітливість, освіжає подих, знеболює місця укусів комах. Усі складові петрушки широко використовується в косметології. Адже здавна відомо, що петрушка добре знімає набряклість і почервоніння шкіри, освітлює й тонізує її. Використовують петрушку у Карпатах і для позбавлення від запалень та вугрів, а також для догляду за ніжною шкірою навколо очей. А ще петрушка відома у Карпатах своїм омолоджуючим ефектом.


Показання до застосування та споживанняпетрушки.

У народній медицині Карпат дуже поширене використання петрушки:
- як діуретичного засобу при ниркових та серцево-судинних захворюваннях, що супроводжуються набряками;
- при сечокам'яній хворобі, циститах, уретритах;
- при оксалатних солях та каменях – свіжа зелень дозволяє м'яко розчинити ці відкладення і вивести з організму;
- при маткових кровотечах, при деяких порушеннях менструального циклу, болісних менструаціях;
- при запаленні передміхурової залози;
- в якості спазмолітика;
- як вітрогінний засіб;
- при астенічних станах;
- при розладі травлення і сечовипускання у дітей, здутті живота і диспепсіях;
- як жарознижуючий і потогінний;
- при хронічних гастритах зі зниженою секреторною функцією шлунка;
- для збудження апетиту, поліпшення травлення;
- як профілактичний засіб для збереження зору.
А ще петрушка усуває неприємний запах з рота, діє на порожнину рота бактерицидно, саме тому рекомендується при запальних процесах ясен, язика та слизової оболонки рота.
У народній медицині Карпат вважається, що товчене насіння петрушки, якщо їх втирати в шкіру, випадання волосся пов'язане з нестачею вітамінів в організмі, а міцний відвар коренів петрушки в суміші з соком лимона-традиційний косметичний засіб, що дозволяє позбутися веснянок та пігментованих плям шкіри. Відвар з кореня петрушки у вигляді примочок допомагає при укусах комах (комарів, ос і бджіл).

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Протипоказання для вживання петрушки.

Петрушка і виготовлені з неї препарати дратують паренхіму нирок, тому при нефриті вони протипоказані. Сік петрушки надає дуже сильний вплив на організм, тому його не варто вживати в чистому вигляді. Сік петрушки найкраще використовувати в суміші з морквяним.
Важливо пам'ятати, що петрушка може бути небезпечна для жінок, схильних до викиднів. Вагітним петрушка взагалі протипоказана, оскільки стимулює мускулатуру матки і може викликати передчасні пологи! Так що жінкам, які очікують дитину, петрушку можна використовувати тільки зовнішньо, в косметичних цілях.


Як приготувати лікарський засіб. Простий рецепт карпатської народної медицини.

Для лікування різних захворювань петрушку використовують в складі різних зборів, а також в чистому вигляді. У Карпатах застосовується порошок з насіння петрушки, з якого готують настої, відвари, а також свіжу або сушену зелень та корінь.


Карпатські цілющі напої. Загальнозміцнюючі, мінерально-вітамінні рецепти.

Карпатський настій з петрушки:
1 ч. л. насіння петрушки, 2 склянки окропу. Залити, дати настоятися 2-3 ч. приймати по 0,5 склянки 3 рази на день. Такий настій надасть сечогінну дію.
Карпатський відвар з петрушки:
4 ч. л. насіння петрушки, склянка окропу. Відвар кип'ятять 15 хв, остуджують, проціджують і приймають по 1 ст. л. 4-6 разів на день. Доза для дитини повинна бути зменшена відповідно до віку.
Карпатський настій з трави петрушки:
4 ч. л. свіжої або сушеної зелені петрушки, склянка окропу. Настояти 4-6 год в закритому емальованому посуді. Процідити, приймати по 1 ст. л. 4 рази на день до їди.
Карпатський настій, приготований холодним способом:
1 ч. л. насіння настоюють в 1 л. холодної кип'яченої води протягом 8-12 ч. настій п'ють по 0,5 склянки 4-6 разів на день. Такий настій надає вітрогінну дію і регулює діяльність шлунково-кишкового тракту.
Карпатський настій з коренів петрушки (для чоловіків):
4 ч. л. свіжих або сухих коренів петрушки настоюють 8-12 ч в 0,25 склянки окропу в закритому емальованому посуді, проціджують. Приймають по 1 ст. л. 4 рази на день за півгодини до їжі.
Карпатський відвар з коренів петрушки для зовнішнього застосування, косметичний, омолоджуючий:
4 ст. л. свіжих або сухих коренів петрушки, склянка окропу. Відвар кип'ятять 15-20 хв, остуджують, проціджують. Протирають шкіру обличчя при веснянках, пігментних плямах. При захворюванні – віті ліго змішати такий відвар з лимонним соком в пропорції 10:1.
Лікарським препаратом також служіть свіжий сік з листя петрушки - його застосовують як жарознижуючий засіб, приймають по 1-2 ч. л. 3 рази на день. Добре додавати сік петрушки в інші соки - морквяний, сік селери. Від укусів комарів, бджіл та ос допомагають свіжі розтерті листя петрушки, прикладені до місця укусу.