Правила безпечного відпочинку на річці, озері в Карпатах.
Пам'ятка з безпечної поведінки туристів в Карпатах на водних акваторіях, на відпочинку біля води, купанні в річці, озері. Водойми приваблюють завжди, особливо влітку. Крім задоволення і прохолоди, чисті води карпатських гірських річок і озер дуже корисні й енергетично насичені. Уміння добре плавати - одна з найважливіших гарантій безпечного відпочинку на воді в Карпатах, але пам'ятайте, що навіть хороший плавець має дотримуватися правил поведінки на воді.
Найкраще купатися в спеціально обладнаних місцях: пляжах, басейнах, купальнях; обов'язково попередньо пройти медичний огляд і ознайомитися з правилами внутрішнього розпорядку баз відпочинку і місць для купання.


У карпатських походах місце для купання потрібно вибирати там, де є прозора вода,

рівне піщане або гравійне дно, невелика глибина (до 2 м), немає сильної течії (до 0,5 м/сек). Починати купатися рекомендується в сонячну безвітряну погоду при температурі води не нижче
18 °С, повітря 22 °С.
У гірській річці слід перебувати не більше 10-15 хвилин, після перерви не менше цього ж часу, купання можна повторити.
У гірських карпатських річках рекомендуємо купатися після 12:00, вода в цей час досить прогрівається. Плавати краще паралельно лінії берега і не запливати занадто далеко. Плисти треба проти течії, інакше потім буде важко повертатися. Пам'ятайте, що біля берегів карпатських річок течія слабша, ніж на середині річки. Плисти від берега до середини річки, озера - небезпечно вже тому, що можна не розрахувати свої сили, втомитися, може статися судома, може закрутитися голова. Крім того, в карпатських річках, озерах часто зустрічаються небезпечні вири, підводні дуже холодні джерела.


Правила поведінки при появі судом м'язів.

Оскільки температура води в карпатських річках, на різних глибинах різна, випадки появи судом м'язів при купанні в гірських водоймах дуже часті. При локальному охолодженні м'язів у воді можуть з'явитися судоми, які зводять руку, а частіше ногу або обидві ноги. При судомах треба негайно вийти з води. Якщо немає такої можливості, то необхідно діяти наступним чином:
1. Змінити стиль плавання - наприклад плисти на спині.
2. При відчутті стягування пальців руки, треба швидко, з силою стиснути кисть руки в кулак, зробити різке відкидання руки - рух рукою в зовнішню сторону, розтиснути кулак.
3. При судомі литкового м'яза необхідно при згинанні двома руками обхопити стопу постраждалої ноги й з силою підтягнути стопу до себе.
4. При судомах м'язів стегна необхідно обхопити рукою ногу із зовнішнього боку нижче гомілки у щиколотки й, зігнувши її в коліні, потягнути рукою з силою назад до спини.
5. Вколоти зведений судомою м'яз будь-яким гострим підручним предметом (шпилькою, голкою і тощо). Рекомендуємо людям, часто схильним до судом, спеціально прикріплювати до плавок аварійну шпильку.
6. Втомлений плавець має пам'ятати, що найкращим способом для відпочинку на воді є положення лежачи на спині.
Потрапивши у швидку течію, не слід боротися з нею, необхідно, не порушуючи ритму дихання, плисти за течією під невеликим кутом до берега.
Опинившись у вирі, не слід піддаватися страху, втрачати почуття самовладання. Необхідно набрати якомога більше повітря в легені, зануритися в воду і, зробивши сильний ривок в сторону за течією, спливти на поверхню.
Заплутавшись в річкових водоростях, не робіть різких рухів і ривків. Необхідно лягти на спину, прагнучи м'якими, спокійними рухами виплисти в ту сторону, звідки припливли. Якщо все-таки не вдається звільнитися від рослин, то, звільнивши руки, потрібно підняти ноги й постаратися обережно звільнитися від рослин за допомогою рук.


Звертайте особливу увагу на заборонні таблички по берегах карпатських річок, озер.

Не поспішайте кидатися в воду річки, озера, ставка, якщо на березі не обладнаний пляж або хоча б місце для купання. Багато карпатських водойм мають обривисті та слизькі береги, а вода може виявитися глибокою, і з дуже сильною течією.  Якщо вибране вами місце для купання не обладнане, спочатку обережно і ретельно вивчіть берег, дно, течію, місця підходу і виходу з води.


Читайте також:

Небезпека в Карпатах. Небезпека в горах і запобіжні заходи

Похід в Карпати. Як себе вести в екстремальних ситуаціях

Правила поведінки туристів під час мандрівки у Карпатах

Ваша безпека в горах Карпат

Похід або прогулянка Карпатами, орієнтування на місцевості, сигнали SOS

Як не заблукати у Карпатах, як виміряти відстань до гір, предметів, споруд

Йдемо у похід Карпатами, як правильно зібрати рюкзак

Гроза в Карпатах, правила поведінки

Пам'ятка туриста. Гроза в горах Карпат


Пам'ятайте! У Карпатах не можна купатися біля крутих, обривистих і зарослих рослинністю берегів.

Тут схили дна можуть виявитися дуже засміченим корінням і рослинністю. Іноді піщане дно буває хитким, що небезпечно для тих людей що не вміють плавати.


У гірські річки Карпат завжди краще заходити не поодинці, а удвох - утрьох.

Адже навіть у досвідченого плавця трапляються судоми, часом течія виявляється більш потужною, ніж здавалося з берега, з дна карпатської річки, озера часто може бити крижаний природне джерело яке практично на 100% стане причиною миттєвих судом м'язів.


Ніколи не беріть до води скляну тару. Гострі уламки у воді, траві та піску завдають жахливих травм.

Щоб ви не робили на березі карпатської річки, залиште місце відпочинку чистим: сміття заберіть в пакет - його можна викинути в найближчу урну або контейнер. Бережіть природу і вчіть цьому своїх дітей. Для тих, хто не вміє плавати й погано плаваючих, велику небезпеку становлять різні надувні плавзасоби: камери, пояси, гумові матраци тощо, їх дуже часто швидко забирає течією річки.


Категорично заборонено! Заходити у води карпатських водойм у стані алкогольного сп'яніння!

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина:


Перш за все, дати собі секунду на роздуми. Чи немає поруч рятувального засобу, ним може виявитися все, що збільшить плавучість людини й, що ви в змозі до неї докинути, чи немає поруч човна? Чи можна покликати когось ще на допомогу?
Наближаючись до потопаючого, намагайтеся заспокоїти та підбадьорити знесиленого плавця. Якщо це вдалося, і він може контролювати свої дії, плавець має триматися за плечі рятувальника.
Підпливши до потопаючого, треба пірнути під нього і, взявши ззаду за волосся, або попід пах правої руки транспортувати його до берега. Витягнувши на берег, огляньте потерпілого. Спочатку потрібно очистити рот і ніс, повернувши голову людини на бік. Потім покладіть його животом на своє коліно (голову звісити обличчям вниз) і, сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Все це треба робити швидко, також швидко покладіть потерпілого на спину, розстебніть йому все і почніть робити штучне дихання. Добре, якщо допомогу надають двоє, один робить штучне дихання, інший – непрямий масаж серця, не зупиняйте заходів з реанімації до прибуття швидкої допомоги.


Якщо ви відпочиваєте біля річки, в Карпатах, разом з дитиною:

* зверніть увагу, що дно водойми має бути чистим і неглибоким, без корчів, водоростей і мулу;
* перевірте, чи немає на березі битого скла, гострих каменів та інших небезпечних предметів;
* розташовуйтеся з дитиною в тіні дерев, уникаючи прямих сонячних променів;
* одягніть на дитину головний убір;
* не допускайте ситуацій, коли дитина знаходиться біля водойм (річка, озеро) одна;
* спостерігайте за дитиною, коли вона грає на березі, не випускайте її з виду;
* входьте в воду з дитиною поступово, різке занурення може спровокувати збій серцевого ритму і судоми;
* не дозволяйте дитині пірнати з огорож, або берегів;
* припиняйте пустощі дітей на воді;
* не допускайте переохолодження дитини, чергуйте гру на березі з купанням.
* поясніть дитині, що її безпека залежить від неї, тому вона має бути обережною і має дотримуватися правил поведінки на воді;
* попередьте, що плавати можна тільки в спеціально обладнаних місцях, недалеко від берега;
* поясніть дитині, що не варто хвалитися перед друзями вмінням плавати та влаштовувати змагання;
* поясніть дитині, що в карпатських гірських річках не можна плавати на дошках, надувних матрацах, автомобільних камерах і інших предметах;
* розкажіть про небезпеку ігор на воді: не можна хапати за ноги, топити, подавати помилкові, жартівливі сигнали про допомогу;
Розкажіть дитині, що якщо трапилось нещастя, необхідно відразу кликати на допомогу дорослих і телефонувати за єдиним телефоном 101 - служба порятунку МНС України.