Загадки замку Паланок. Паланок непереможний бастіон Карпат, стародавній мукачівський замок.
Паланок, що зберігся з XI ст., приховує безліч загадок. Здіймаючись над містом на 68-метровому колишньому вулкані, форпост як магніт притягує мандрівників. На початку XIX ст. саме тут зберігали від наполеонівських військ святу корону Австрійської Імперії. Одні йдуть сюди, щоб задумати бажання. Інші - аби почути розповіді про підвальних примар, які залишилися ще з часів існування тут в’язниці. Треті хочуть довідатися побільше про легендарний землетрус, коли всі предмети експозиції тутешнього музею обрали собі нові місця, а золотий ключ однієї з господинь замку якимсь дивом вискочив із ящика, що був під сигналізацією, і опинився біля портрета своєї пані.


Диво-палець.

 

Отже, почнемо із «найтуристичнішої» таємниці. Кажуть, дива творить палець колишнього власника Федора Корятовича, чия бронзова статуя стоїть у замку лише з 90-х років XX ст. Це при ньому в 1390-х роках викопали рів, оточивши укріплення дубовим частоколом - паланком. Вважається, що коли потриматися за його пальчик або потерти, то бажання ваше неодмінно здійсниться. Який саме палець терти - ви здогадаєтеся відразу. Його відполірували до блиску тисячі відвідувачів. До речі, вони намагаються ще й підкупити князя, обсипаючи його пригорщами дрібних монет.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Корятович і справді був незвичайним князем. За легендою, він заснував на правому березі Латориці православний монастир - на нього напала велика змія, але він урятувався, помолившись святому Миколаю. Місце для обителі йому вказав сам ангел, з’явившись над річкою. Тож Корятович справді мав сильний зв’язок із небесами.


Колодязь у центр землі.

Так і не вдалося розкрити таємницю тутешнього найглибшого 85-метрового колодязя. Його було вирубано в скелястій горі й, кажуть, він мав потайний вихід до річки. Мовляв, навіть експеримент проводили: кидали в колодязь качку і знаходили її потім на березі річки. Як дізнавалися, правда, що це та сама качка, переказ не говорить. Одначе місцеві жителі дивувалися гідротехнічному диву й без качки, приписуючи авторство створення «колодязя до самого центру землі» дияволові.


Читайте також:

Карпати. Мукачівський замок. Екскурсії по Західній Україні

Львів. Високий Замок. Візитка Львова - історія, легенди

Містичний замок Бран – родовий маєток графа Влада Цепеша (Дракула)

Замок Шернборна. Екскурсії по Західній Україні

Львів. Підгорецький Замок, привид. Історія, сучасність, легенди

Середньовічний замок Сент-Міклош. Екскурсії по Західній Україні

Львів. Жовква. Жовківський замок. Екскурсії по Західній Україні

Львів. Підгірці. Підгорецький замок

«Кілька років поспіль довбали скелю підлеглі князя, пробили, здавалося, гору наскрізь, але води в колодязі не було. Князя Корятовича це дуже стурбувало, бо під час облоги замку без води довго не витримаєш. Тоді він пообіцяв мішок золота тому, хто продовбає скелю до води. Не минуло й хвилини після сказаного, як перед князем з’явився маленький смаглявий чоловічок. Одержавши підтвердження, що отримає мішок золота, він стрибнув у колодязь. Там раптом усе закрутилося, зашуміло, повалилися камені, в повітрі запахло сіркою. Незабаром над краєм колодязя з’явився чоловічок, який заявив, що на дні є вода. Він зник на три дні, наказавши доти приготувати золото. А Корятович задумався - мішка золота в нього, кажуть, не було. Однак його хитрий блазень вирішив обдурити чорта, бо всі розуміли, що тільки він міг так швидко пробити скелю і знайти воду. Порадив блазень князеві в маленький мішок покласти кілька золотих монет і віддати бісові, адже угоди не було, яким має бути мішок. Чорт сильно розсердився, одержавши таку «плату», вилаявся й стрибнув знову в колодязь. Довго він там бушував, і нині часом на дні колодязя чути шум. Це лається чорт, однак виходити звідти не насмілюється, йому соромно, що дозволив людям так хитро себе обдурити...».
Про незвичайне місце замку люблять розповідати й таку історію: мовляв, Паланок стояв колись на правому березі річки Латориці, але нечиста сила жартома перенесла його разом із горою на лівий берег, який до цього був рівниною.


Амазонка Паланка.

Володіла колись замком і жінка-воїн. Ілона Зріні, втративши через ворогів-австрійців свого чоловіка князя Ференца І Ракоці, а потім - і другого чоловіка, стала на захист укріплення в боротьбі проти них і, не проливши ні сльозинки, керувала опором, вражаючи сучасників. «Ніхто не побачить моїх сліз. Вони всі перетворилися на вогонь і метал!», - казала вона.
Ця унікальна жінка була навдивовижу освічена. Знала близько десяти іноземних мов, а крім того, математику, юриспруденцію й навіть балістику. Через два роки після смерті чоловіка в Мукачевому з’явився повстанець молодий граф Імре Текелі. Весілля 25-річного Імре і 39-річної Ілони було 219 більше ніж пишним. Гості з’їли 10 відгодованих волів, 36 телят, 20 свиней, 80 овець, вісім центнерів риби, чотирьох оленів, 10 козуль, шість диких кабанів, дві лані, 200 центнерів борошна, 50 центнерів меду й цукру, випили 130 бочок червоного й 150 бочок білого вина, 40 бочок пива й 25 бочок польської горілки. До фатальної облоги замку вони прожили разом майже три роки. Але Текелі виступив проти австрійського імператора Леопольда І, і його ув’язнили. А Паланок незабаром взяли в облогу австрійці.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Незважаючи на відважний опір, що тривав кілька років, замок усе-таки пав. Тоді І лона вийшла до ворогів з мечем, захищаючи своїх маленьких сина й дочку. Вражені австрійці відмовилися піднімати на неї руку, намагалися домовитися, пропонуючи жити собі спокійно, забувши про реванш, але Зріні відмовилася навіть брати від переможців хліб. Одні кажуть, що вона загинула від голоду через два тижні після битви, інші - що красуню навіки запроторили в монастир. Насправді від ув’язнення її врятував турецький султан, і вона до кінця днів прожила в Туреччині разом зі звільненим із в’язниці чоловіком.
А місцеві жителі розповідають, що відважна Ілона, яка стала національною героїнею Угорщини, й сьогодні з’являється час від часу у своєму колишньому будинку, де вона стільки пережила. І це -найдобріша примара, яку тільки можна уявити. Пам’ятник їй та її синові стоїть на оглядовому майданчику. Кажуть, деякі туристи відчувають справжнє тепло поруч зі статуєю.
За часів совдепу  у 1940-х роках Мукачеве відвідав «шеф» українських комуністів Микита Хрущов. Побачивши красень-замок, він захоплено запитав, що це таке. І почув у відповідь: «В’язниця». Хрущов був шокований і наказав із такого видного місця похмурий заклад забрати. Її відразу ліквідували, віддавши хороми під сільгоспшколи. И лише через багато років і безліч реставрацій замок став музеєм. А Хрущов після тієї поїздки став популяризатором у політичних колах такого західноукраїнського напою, як кава...