Карпатська чорниця. Цілюща ягода Карпат. Хімічний склад, лікувальні властивості.
Карпатська чорниця – це природний комплекс  вітамінів, мікроелементів і біологічно активних речовин. Природна лісова аптека Карпат, для лікування і профілактики безлічі захворювань.
Чорниця, черниця, борівка, у Карпатах - афина і яфина, чагарникова рослина з родини бруслинних, кущик до 0,5 м висоти з синьочорними їстівними ягодами; росте по лісах утворюючи живе надґрунтове вкриття. Цвіте у Карпатах у травні -червні. Плід - куляста чорна ягода, достигає у червні - липні.
М'якоть спілої карпатської ягоди - червонувато-фіолетова, кисло-солодка, дещо в'язка на смак та сильно бруднить губи та зуби при її споживанні. Латинська видова назва myrtillus походить від слова myrtus - «мирта», через схожість рослини з маленькою миртою.


Читайте також:

Карпатська суниця, численні цілющі властивості, рецепти

Карпатська суниця - корисні та лікувальні властивості

Ягідний календар Карпат. Сезон збору ягід у Карпатах

Ожина в Карпатах. Сезон збору, лікувальні властивості

Карпатська журавлина, цілющі і корисні властивості

УВАГА-ОТРУТА! У Карпатах сезон дозрівання отруйних ягід!

Грибний календар Карпат. Гриби Карпат, де шукати, коли шукати

Карпатські гриби. Опис, фото. Їстівні, умовно їстівні, отрута

Сезон грибів у Карпатах. Хімічний склад грибів, корисні властивості

Карпатський волоський горіх, цілющі властивості, нескладні рецепти лікувальних настоянок

Карпатський буковий горіх. Сезон збору. Лікувальні та корисні властивості

Лісовий горіх Карпат. Лікувальні властивості, нескладні цілющі рецепти


Карпатську чорницю використовують в харчовій промисловості

(для виробництва сиропів, соків, морсів, варення, джемів, наповнювачів, харчових барвників). У Карпатах з ягід чорниці роблять вино, яке має прекрасні смакові якості, високі лікувально-дієтичні властивості та гарний колір.
Чорниця відноситься до дуже добрих медоносів, що дає багато нектару. Карпатський чорничний мед дуже ароматний, приємного смаку, червонуватого кольору.


Плоди карпатської чорниці звичайної містять

вуглеводи (глюкозу, сахарозу, фруктозу, пектини), органічні кислоти (лимонну, молочну, яблучну, янтарну, щавелеву), вітаміни (А, В, С, РР), флавоноїди (гіперин, кверцетин, астрагалін), антоціани (дельфінідин, мальвідин, ідаїн, міртилін), феноли, мінеральні речовини макро- та мікроелементи (залізо, манган, селен, кобальт, мідь, золото, срібло, цинк). Плоди чорниці містять багато дубильних речовин, рутину.


Застосовують карпатську чорницю

при проносах, кровотечах, анемії, гастриті, гепатиті, набряках, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, ревматизмі, псоріазі, цукровому діабеті, лейкозі, ангіні, бронхіті, циститі, уретриті, шлункових і кишкових коліках, захворюваннях ока (кератит, іридоцикліт).
У зв'язку з тим, що карпатська чорниця містить багато заліза, її доцільно призначати при анемії. Залізо чорниці краще засвоюється порівняно з лікарськими препаратами, оскільки в ягодах рослини його супутниками є аскорбінова кислота та інші корисні для організму сполуки. Вживання ягід чорниці покращує кровообіг у сітчатці ока, загострює нічний зір.
Листя чорниці звичайної мають протидіабетичні властивості завдяки наявності в ньому глікозидів (міртилін та неоміртилін).


Карпатська чорниця росте у карпатських хвойних і мішаних лісах на галявинах.

Світлолюбна рослина. Цвіте у квітні травні, плоди достигають у червні, липні. Чорниця належить до рослин з більш-менш стабільною врожайністю. Зовсім неврожайні роки трапляються раз за 5-7 років. Урожайність її коливається від 120 до 1200 кг/га, в окремі роки досягає 1600 кг (в перерахунку на 100 % покриття).

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

 

На врожайність чорниці у Каратах впливають різні фактори:

тип лісорослинних умов, повнота і вік деревостану, метеорологічні умови вегетаційного періоду, наявність або відсутність запилювачів. Так, при відсутності запилювачів утворюються ягоди в 1,7 рази легші, ніж на ділянках, де були завезені бджоли.
Харчова, медоносна, лікарська, фарбувальна рослина Карпат. Ягоди чорниці у Карпатах вживають свіжими, перетертими з цукром, у суміші з молоком і вершками. Вони є сировиною для різних галузей харчової і кондитерської промисловостей. З чорниць готують соки, морси, екстракти, сиропи, джеми, варення, компоти, мармелад.


У карпатському фруктово-ягідному виноробстві з чорниці готують вино,

яке має високі смакові й дієтичні властивості, а також наливки і настойки. Сік чорниці використовують для підфарбовування плодових вин і як харчовий барвник.


Хімічний склад і лікувальні властивості карпатської чорниці.

До складу карпатських ягід чорниці входять цукри (до б %), лимонна, яблучна, молочна, янтарна, щавлева, хінна кислоти (1-1,2%), глюкозид гліконін і барвник міртилін, дубильні й пектинові речовини, мінеральні солі, вітаміни А, С, В1, В2, РР. Пектини надають кондитерським виробам з чорниці високої якості, а в свіжому вигляді сприяють виведенню з організму людини шкідливих радіоактивних сполук.
Чорниця - добрий весняно-літній медонос, що дає переважно підтримуючий взяток. За один день бджоли збирають до 2,5 кг меду на вулик, медопродуктивність від 30 до 80 кг з 1 га. Мед прозорий, ароматний, мас лікувальні й дієтичні властивості.
У науковій медицині використовують ягоди і листки чорниці -Fructus et Folium Myrtilli. Висушені ягоди застосовують як в'яжучий засіб при гострих і хронічних проносах, особливо у дітей; листки, що містять глікозид поліміртилін, використовують як засіб при лікуванні початкових форм цукрового діабету.


У карпатській народній медицині сухі плоди чорниці вживають

як в'яжучий засіб у вигляді чаїв, компотів, киселів при лікуванні різних хвороб кишково-шлункового тракту. Сироп з ягід вживають при запаленні печінки, при недокрів'ї, зниженій кислотності шлункового соку. Рослину використовують при маткових кровотечах, водянці, жовчнокам'яній хворобі, недокрів'ї, цукровому діабеті. Є вказівки, що ягоди запобігають розвитку силікозу, поліпшують зір. Антоціани, що містяться в плодах, використовують для виготовлення препаратів, що застосовуються Для профілактики променевої хвороби.
Сік і ягоди чорниці мають бактерицидні властивості, кислоти ягід поліпшують процеси травлення і запобігають відкладанню в порожнині суглобів солей щавлевої кислоти. Велике значення ягоди чорниці мають в нормалізації процесів обміну речовин, лікуванні подагри і ревматизму запаленні слизових оболонок носоглотки. Плоди застосовують для забарвлення тканин у синій колір.


Збір і зберігання карпатської чорниці.

Збирають плоди без плодоніжок вручну або з допомогою спеціальних совків. Зібрані плоди сушать на відкритому повітрі, у сушарках або печах при температурі, не вищій 50-60°, розстилаючи тонким шаром на папері, тканині або решетах. Сухі ягоди пакують в полотняні мішечки зберігають у сухих, прохолодних приміщеннях. Строк зберігання - два роки. Листки збирають вручну в період цвітіння, сушать у тіні або на горищах.