Карпатські скелі й печери. Кам'яні пам'ятки Карпат.
Екскурсії Західною Україною. Торкніться долонею стародавніх стін. Прислухайтеся, про що мовчать стародавні карпатські камені. Відчуйте, як сходяться у вічність і тлін німі свідки бурхливої історії карпатських гір.
Унаслідок вивітрювання, руйнування твердих порід на поверхні землі на території Карпат природа створила немало мальовничих скель, що привертають увагу своїми химерними формами і здавна збуджували народну уяву. Про них виникали легенди, перекази.


Писаний Камінь.

Ця група велетенських брил ямненського пісковика знаходиться на однойменній горі на висоті 1221 м н.р.м. на території с. Ясенова Горішнього Верховинського району. Найбільша плита розташована похило, має довжину до 15 м і ширину до 3 м. Висота понад 10 м. Народна легенда каже, що це - гробниця царя велетів - далеких предків гуцулів. Назву скелі одержали від карбів (петрогліфів), які здавна були на її поверхні ( хрести, ромби, схематичні людські фігурки, лунки). Найдавніші «написи» походять з часів Київської Русі. Сучасні туристи дуже пошкодили багато з них, «увічнюючи» свої імена на поверхні Писаного Каменя.


Читайте також:
Храмові місця сили Карпат. Пістинь, Рогатин та Манява
Місця Сили Карпат. Карпатська енергетика
Тринадцять найпотужніших Місць Сили в горах Карпат

Екскурсії по Західній Україні. Місця сили Карпат. Легендарні скелі Довбуша

Місця сили Карпат. Писаний Камінь

Природні пам'ятки Карпат. Піп Іван Мармароський

Природні пам'ятки Карпат. Гора Говерла

Природні пам'ятки Карпат. Гора Піп Іван Чорногорський

Гора Шпиці


Сокільський.

На хребті Сокільському (939 м), що тягнеться від р. Рибниці до р. Черемошу, по узбіччях здіймаються 25 скельних утворень висотою від декількох до 25-30 м. Деякі з них нагадують замкові вежі, церковні шпилі (звідси назва Церковці), з глибокими отворами. На поверхні видно сліди морських хвиль, молюсків. Найбільші скелі - Кашицький Камінь, Лесівський Камінь, Вателеївка, Семенків Камінь, Бобельга.


Голова Довбуша.

Ця химерна скеля височить в урочищі Терношори на межі с. Яворова і с. Снідавки Косівського району і являє собою вертикальний стовпоподібний камінь, на тонкій вершині якого лежить велика овальна брила, від якої й походить назва скелі. У Терношорах є ще інша скеля висотою до 30 м, що простягається в напрямку північ-південь майже на 50 м.


Камінь Довбуша.

Велетенський Камінь височить праворуч біля дороги з Яремча до Ворохти. За легендою, Олекса Довбуш зарубав у цей камінь свій срібний топір. Скелі з такою ж назвою є й у с. Космачі на присілку Завоєли.

Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Довбушанка.

Таку назву має одна з вершин масиву Синиці (1186 м н.р.м.), що здіймається над правим берегом Чорного Черемошу неподалік с. Криворівні Верховинського району. На вершині - хаотичне нагромадження велетенських скельних брил, поміж якими глибокі ущелини, зарослі мохом отвори, завалені печери. За народним повір'ям, тут є хвіртка на «той» світ. Перекази твердять, що на Довбушанці в Синицях опришки ховали свої скарби.


Протяте Каміння.

Група дуже мальовничих скель під цією назвою розташована в Путильсько-му районі на території Розтоківського лісництва неподалік Німчицького перевалу. Велетенські скелі порізані щілинами, наче протяті (звідси назва). Найбільший моноліт має назву Соколиний Камінь. Біля його вершини - наскрізний отвір, що формою нагадує арку.


Кам'яна Багачка.

Скеля, що формою нагадує скам'янілу жіночу постать, височить над потоком Бісків біля дороги в с. Усть-Путилу Путильського району. За легендою, багачка була перетворена в скелю за те, що голодній удовиці подала замість хліба камінь.


Баба Льодова.

скеля на однойменній вершині у Гри-нявських горах (1586 м н.р.м., Верховинський район) має подібну легендарну історію: люту мачуху покарано за жорстоке ставлення до пасербиці.


Шпиці в Чорногорі

(1866 м н.р.м.) відзначаються надзвичайною мальовничістю скель, що нагадують споруди готичної архітектури - високі, шпилясті з безліччю гостроверхих відростків, з гніздами, балконами, заглибленнями, нішами; деякі скелі нагадують обриси тварин, інші - птахів, людей. Народна фантазія саме тут, у підземеллях цих кам'яних споруд, помістила Діда Первовічного, який стереже, щоб не зірвався з ланцюга лютий Гаргон, бо тоді настане кінець гуцульському світові... Неподалік чарують фантастичними формами, гострими гранями Малі Кізли і Великі Кізли, що нагадують паралельно покладені дві велетенські тригранні призми, а ще -двосхилий дах хати. Це єдине в цьому роді явище в усіх Карпатах.

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Багато цікавих скель можна побачити також на хребтах Близниці і Свидовця (Рахівський район), Чивчина (Верховинський район) та в інших місцях. Це зокрема скеля-стрімчак над Білим потоком у Діловецькому лісництві на Рахівщині з виходами білого, чорного, сірого, зеленого мармуру.

В Карпатах немає великих печер, що виникають переважно в карстових породах. А ті, що є, утворилися внаслідок розломів скель ямненського пісковика. Такі печери Довбуша в Яремчі неподалік Каменя Довбуша та біля с. Виженки Вижницького району. Є й рукотворні печери, зокрема в селах Космачі, Середньому Березові та Шешорах Косівського району. Всі вони пов'язані в народній уяві з іменем Довбуша. В околиці сіл Ділового та Костинівки Рахівського району є карстові печери, що утворилися внаслідок розмивання гірських порід підземними водами.