Карпатський жерех. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат.
Карпатський жерех (білизна, аspius - сімейство коропових). Жерех має струнке тіло, сильно сплюснуте в боках. Спинний плавець короткий і досить крутий. Починається він відразу ж за основою черевних плавників. Ротовий отвір великий, злегка скошено вгору; його розріз закінчується на рівні очей. Нижня щелепа довша за верхню та трохи на неї заходить. Це велика карпатська риба, досягає 60 см в довжину та може важити близько 2-3 кг. Часто зустрічаються й більші особини (навіть до 80 см в довжину і масою 5 кг). Кормом служать донні карпатські тварини. На другому або третьому році життя жерех стає хижаком і харчується маленькими рибами.
Будучи єдиною хижою рибою з сімейства коропових в наших карпатських водах, жерех поширений на території всіх Карпат у швидких річках. Напевно деякі з вас звертали увагу, як хижі риби спокійно полюють за дрібними рибками, характерним чином б'ючи хвостом по поверхні води, і все це відбувається недалеко від рибалки. Вони нічого не бояться і навіть заважають ловити. До таких риб і відноситься жерех.
Жерех, це дуже обережна карпатська риба. Вона веде самотній спосіб життя. Водночас жерех дуже активний та галасливий. Іноді здається, що ціла зграя риб полює за уклейками, а насправді, виявляється, не зграя, а всього один жерех. Заздалегідь попереджаємо, що зловити його дуже важко. Характерними (звичайними) місцями годівлі цієї риби в Карпатах є мілини зі швидкою течією, а також місця відразу після старих гребель. У журналі "Новини для рибалок" у 1968 р. писали, що зловити жереха на мілині - вчинок, оскільки це обережна риба та полохлива, практично неможливо наблизитися до місця лову, не будучи нею поміченим. Жерех в Карпатах годується поруч з так званими водозливами, тобто розривами в греблі, де збираються зграйки дрібної риби, це основна складова, основний корм хижаків. Жерех виявляє свою присутність характерними атаками на зграйки рибної дрібноти, за слабкою течією річки, місця нижче гребель - загат, насипів, перемичок, ділянки у затоплених дерев, кущів або навіть великих каменів.
Читайте також:
Карпатський короп. Корисні властивості. Рецепт карпатської кухні
Дика рибалка в Карпатах. Форель озерна і струмкова. Секрети дикої риболовлі
Карпатський короп. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський карась. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський вусач (вусань). Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Карпатський язь. Секрети дикої риболовлі в горах Карпат
Яка риба водиться у карпатських природних водоймах
Найкращі природні фактори для дикої риболовлі у Карпатах
Рибалка у Карпатах. Рибні місця та рибна погода
Бойли для коропових, рецепти. Риболовля в Карпатах, на відпочинку, в походах
Для лову жереха в Карпатах використовуємо спінінг або вудку з живою приманкою (приманкою можуть бути маленькі уклейки, піскарі). Живець повинен плавати на глибині не менше 0,5-0,7 м. Основна волосінь 0,3-0,4 мм, повідець 0,25 мм, не дуже великий поплавець (найкраще кольору натуральної пробки), одинарний гачок. При використанні в Карпатах живця грузило не потрібне. Поплавок може бути замінений шматочком дерева, гілочки, оскільки жерех, як вже зазначалося, недовірливий та полохливий.
Час годування жереха залежить від місцевих погодних умов. У більшості випадків - це карпатський ранок, ясний та безвітряний ранок, а пізніше, у сонячний карпатський вечір, або після полудня. Характерним є те, що карпатський жерех годується протягом нетривалого часу, найчастіше вже за годину після перших ударів хвостом годування (особливо восени) закінчується.
Найкращі результати лову жереха в Карпатах можна отримати ранньою весною (квітень, травень) і восени (кінець вересня, жовтень). Карпатський рекорд - довжина 90 см, маса 7 кг