Лісові ягоди Карпат. Цілющі та лікувальні властивості.
З давніх-давен людина в Карпатах вживає в їжу ароматні й смачні дикорослі ягоди, сучасна наука відкриває в них нові корисні якості, які допомагають боротися з несприятливими факторами зовнішнього середовища і безліччю захворювань людини. При регулярному вживанні лісових дарів наш організм виробляє імунітет до багатьох захворювань, навіть до таких грізних, як гіпертонія, атеросклероз, інфаркт міокарда, інсульт.
Майже всі дикорослі ягоди вивчені, тривають всебічні дослідження на вміст в них біологічно активних речовин. В одних ягодах таких речовин більше, в інших - менше, але вони є абсолютно в кожній карпатській ягідці, будь то чорниця, брусниця або журавлина.
Ось чому вони не тільки прикрашають і урізноманітнюють карпатський стіл, але й активно використовуються в медицині. Багато з них за цілющими властивостями не поступаються деяким культурним рослинам, оскільки містять вуглеводи, органічні кислоти, вітаміни, а останнім часом в них виявлені особливі P-активні речовини, які забезпечують еластичність кровоносних судин і попереджають ряд небезпечних захворювань. Багато таких речовин в плодах шипшини й горобини, чорниці та ожини, ірги, брусниці, лохини, малини тощо.
Як відомо, вітамін C підвищує працездатність людини, виробляє стійкість організму до інфекційних захворювань. Особливо багато вітаміну з в плодах карпатської шипшини, горобини, ягодах чорної смородини. Прекрасний лікувальний ефект дає поєднання вітамінів C і P. У сукупності вони зміцнюють стінки судин і нормалізують обмін речовин.
Великою кровотворною здатністю володіють ягоди лохини й суниці через наявність в них значної кількості заліза, такого необхідного для утворення гемоглобіну.
У дикорослих карпатських плодах і ягодах міститься чимало органічних кислот, що сприяють зниженню рівня холестерину в крові, а також грають важливу роль в процесах регулювання кислотно-лужного стану людського організму. А ось пектинові речовини допомагають виведенню з нього шкідливих речовин і металів. Крім того, пектини мають бактерицидні властивості, нормалізують склад кишкової мікро-флори, надають антисклеротичну дію.
Пектин-основний дар рослинного царства. Саме він оберігає нас від підвищеної радіації. Пектин нормалізує кількість холестерину в організмі й, що дуже потрібно нам, при надлишку сприяє його виведенню, а при нестачі - затримує. Пектин підвищує стійкість організму до алергічних факторів.
Плоди карпатських: шипшини та горобини, ягоди чорної смородини, журавлини, лохини, чорниці, брусниці, ірги багаті флавоноїдами, які здатні підвищувати міцність і еластичність кровоносних капілярів, надавати протисклеротичну і протизапальну дію.
Багато видів ягід збуджують апетит, сприяють кращому переварюванню білкової та жирної їжі, що дуже корисно для людей з порушенням жирового обміну, оскільки, попри багатий вміст біологічно активних речовин, мають низьку калорійність, а отже, їх вживання не пов'язане з небезпекою відкладання в організмі жирів.
Здебільшого лісові плоди і ягоди, в Карпатах, вживають в сирому вигляді. Також з них готують варення, джеми, повидла. А соки з брусниці, малини, чорної смородини й ряду інших ягід довго зберігають вітаміни, якщо не піддаються варінню або пастеризації. У Карпатах в якості консервуючої речовини використовується тільки цукор (на 1 кг ягід потрібно брати 1,5-2 кг цукру). Він пригнічує життєдіяльність шкідливих мікроорганізмів, збільшує терміни зберігання соків. У багатьох країнах Європи брусничний сік продається в аптеках як потужний вітамінний концентрат. Його цілющі властивості зберігаються навіть при тривалому зберіганні.
Завдяки високій зимостійкості ягідники брусниці, журавлини та морошки можна зустріти у високогір'ї Карпат. На холодних ґрунтах Карпатського високогір'я ростуть горобина, черемха, смородина, де вони особливо цінуються як екологічно чисті джерела вітамінів.
Лісові дари Карпат ростуть без внесення мінеральних добрив і (в порівнянні з садовими) не містять у своєму складі надлишків нітратів, пестицидів та інших хімічних речовин, що дозволяє вважати їх дієтичним продуктом для дорослих і дітей.
Навіть сам збір ягід в Карпатах - корисна для здоров'я справа, корисний відпочинок. Перебування в карпатському лісі приносить людині величезне задоволення. Повітря в Каратах завжди наповнено ароматом хвої, квітів і листя, навколо співають птахи, шумлять дерева. А як це цілюще впливає на нервову систему!
Скільки сили, бадьорості та здоров'я приносять лісові ягоди Карпат, це екологічно чиста природна комора вітамінів, вуглеводів, цукрів, мікроелементів. Але, будь ласка, пам'ятайте! Що лісові плоди і ягоди вживаються тільки для профілактики того чи іншого захворювання. Що стосується лікування, то обов'язково необхідні рекомендації профільного лікаря.


Читайте також:

Карпатська журавлина. Унікальні корисні й лікувальні властивості

Карпатська ожина сиза. Цілющі властивості

Карпатська аронія (горобина чорноплідна). Хімічний склад, лікувальні властивості

Карпатський астрагал, легендарна трава довголіття та безсмертя

Карпатські горіхи й насіння корисні та лікувальні властивості

Карпатська калина. Цілюща ягода Карпат