Насіння чіа-численні цілющі властивості й застосування. Рекомендації, поради курортної медицини Карпат.
Відносини з чіа у прихильників здорового способу життя почалися всього кілька років тому і продовжують бурхливо розвиватися. Це крихітне насіння, за своїм розміром нагадуює насіння льону (насіння має еліпсоїдну форму і середній розмір близько 2,11 мм в довжину, 1,32 мм в ширину і 0,81–1,32 мм в товщину, розміри лінійно зростають при збільшенні вмісту вологи у продукті),  та б'є рекорди популярності у розвинутих країнах. І якщо ще 3-4 роки тому про них не було нічого відомо, то зараз чіа переживає своє друге народження.
Людство забуло про існування цієї чудо рослини на 500 років і згадало про нього завдяки книзі "Кодекс Мендоса", яка була написана анонімним автором приблизно в 1547 році в Мехіко. "Насінню життя" (чіа) присвячені там багато сторінок, які пронесли крізь століття інформацію про цілющий продукт.
Сучасних дослідників зацікавили властивості насіння чіа дарувати величезний заряд енергії, що дозволяло людям у давнину полювати та воювати, виконувати фізичну роботу, не відчуваючи втоми. За сотні кілометрів ацтеки-бігуни несли послання через гори, при цьому були сильними та витривалими, обходилися довгий час без їжі, вживаючи в їжу тільки насіння чудо кущика. Літні індіанці виключали з раціону майже всі продукти, залишаючи тільки диво-насіння і жили при цьому дуже довго. У "Кодексі Мендоса" містяться відомості про використання цього насіння навить для сплати податків.


Читайте також:

Проростки – біогенна, жива їжа, цілющий подарунок природи

Амарант. Їжа богів, хліб інків. Численні цілющі властивості

Кунжут – джерело здоров'я і довголіття

Ягоди годжі – тібетське чудо. Надприродні цілющі властивості

Карпатський прополіс, унікальні цілющі властивості

Карпатське бджолине маточне молочко, унікальні цілющі властивості


Насіння чіа в історії.

З 38-ми ацтекських штатів 21 штат платив данину насінням чіа. Вважалося, що боги протегували ацтекам і дарували їм землі з пірамідами, кукурудзою, квасолею, амарантом і чіа. З приходом конкістадорів була підірвана не тільки міць цивілізацій майя та ацтеків, але були знищені й посіви чіа, що застосовувалися також і в язичницьких ритуалах. Іспанці не визнавали жертвопринесення, знищували все, пов'язане з традиціями індіанців. Саме так зникло насіння чіа. Відродження прийшло в другій половині 20 століття. Була складена спеціальна програма з вивчення рослини та відправлена експедиція вчених до Південної Америки.
Зростаючи у важкодоступних горах, на висоті до 2600 м над рівнем моря, дикорослі форми загадкової рослини відкрили свої можливості не відразу. І тільки через 15 років, у 2006 році, плантації чіа стали відроджуватися в Мексиці й Гватемалі, з'явилися в Аргентині, Болівії, Перу, Парагваї, США і в Австралії. Цікаво, що перша хвиля продажів насіння в США була пов'язана з виготовленням глиняних фігурок, які служили основою для досить липкої пасти, що містила насіння чіа. Ці фігурки поливалися водою, і проросла трава перетворювалася в хутряне або волосяне покриття іграшки.


Як цілющий вид харчових продуктів Євросоюз визнав насіння чіа тільки у 2009 році.

У магазинах Європи з'явився навіть хліб, що містить у своєму складі «супер-насіння». Трохи пізніше абсолютно новий для нас продукт з'явився і в наших краях.
Що ж дозволило однорічній траві висотою близько метра, з дрібним, як льон, насінням, але блискучими, з характерним малюнком, як квасоля, увійти в категорію superfood(супер-їжа)? Адже смаку і запаху у насіння чіа немає, та й належить рослина не до такого вже рідкісного роду шавлієвих (друга назва — «шавлія Іспанська»).


Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Цілющі властивості та склад насіння чіа. Вчені показали дивовижний склад рослини:

багатий вміст жирних кислот Омега - 3 і 6, білків (близько 20%), клітковини, вітамінів А, С, Е, мінералів: кальцію, фосфору, магнію, марганцю, заліза, калію тощо, наприклад, клітковина, що міститься в насінні, поглинає рідину, що в 12 разів перевищує їх власну вагу.
А вміст Омега - 3 майже у вісім разів більше того що міститься в 100 г лосося або волоських горіхах. Всього 100 грамів крихітного насіння, легко замінює майже кілограм лосося, 545 мл молока, 900 г апельсинів, 216 г горіхів.
Розфарбовані природою в різні кольори (від білого - до чорного), з химерними візерунками, маленькі та блискучі, вони несуть велику користь людині, яка давно доведена вченими. Вміст холестерину дорівнює нулю, а калорійність насіння чіа - майже 500 ккал на 100 грамів. Та найцікавіше: добова норма, достатня для повноцінного активного життя - дві столові ложки!
Цілюще насіння містить білок якісного рослинного походження (20%). Наприклад, в пшениці й кукурудзі - 14%
Кількість багатих корисними жирними кислотами Омега - 3 й Омега-6 досягає 90%. Для порівняння: в печінці тріски міститься 20%, в  червоній ікрі лосося - 35%, морських водоростях - 40%. До слова сказати, варто звернути особливу увагу саме на цей факт. Вчені Данії безпосередньо пов'язують довголіття і відмінне здоров'я людей з регулярним споживанням риби. Вивчивши склад крові жителів Японії, Нідерландів, ескімосів Гренландії та інших північних народів, вони зробили висновок: риба, багата омегою-3, сильно знижує рівень захворюваності серцевої та судинної систем, гіпертонії, тромбозів. Вміст же цієї жирної кислоти в насінні чіа перевищує рибу в кілька разів.
У 100 г насіння кальцію міститься в п'ять разів більше, ніж у 200 г молока, антиоксидантів більше, ніж в чорниці в три рази. У 100 г насіння міститься 34 грам клітковини. Насіння значно знижує рівень цукру в крові; стабілізує холестерин і знижують артеріальний тиск; підтримують нервову систему і серце; антиоксиданти, що містяться в насінні, роблять їх незамінним джерелом молодості та сили, замінюючи навіть свіжі фрукти взимку; позитивно впливають на роботу шлунка, запобігають запорам; швидко насичують енергією, запобігають недоумству, роблять людину сильною і витривалою. Є справжнім натуральним, природним біостимулятором; сприяють активному схудненню. 

Приєднуйтесь до нашої спільноти в viber. Підписуйтесь на новини нашого сайту

Цілющі властивості насіння чіа для схуднення:

велика частина населення планети дуже цінує насіння чіа саме за ці якості. Три роки тому Всесвітня організація лікарів опублікувала відомості: ожиріння сьогодні є планетарною проблемою 21 століття, від нього люди вмирають частіше, ніж від голоду. Насіння чіа вже стали дуже популярними серед продуктів саме для схуднення. Вони надовго допомагають відчувати себе ситим, насичують організм всім необхідним при цьому пригнічують апетит, сприяють правильній роботі травлення, містять в собі розчинну клітковину що нейтралізує зайвий холестерин, токсини й виводить їх з організму. При цьому прискорюється обмін речовин. Насіння рослини, потрапивши в організм людини, перетворюються в гель, здатний ставити заслін між травними ферментами та вуглеводами, що уповільнює перетворення вуглеводів в глюкозу.

 

Протипоказання і побічні ефекти, рекомендації курортної медицини Карпат: 

Наскільки безпечні чіа? Цим питанням задаються багато людей, які включили їх у свій раціон. Тому наведемо тут список протипоказань - враховуйте їх, прислухайтеся до свого організму і не застосовуйте чіа бездумно.
Якщо у вас є алергія на насіння кунжуту або гірчиці, то, швидше за все, подібна редакція виникне і на насіння чіа. Не варто їх навіть пробувати. Якщо у вас знижений (гіпотонія) тиск, то чіа теж вам не підійде. Насіння протипоказані також літнім людям. Якщо ви приймаєте препарати для нормалізації рівня цукру в крові або розрідження крові (наприклад аспірин), то чіа варто вживати тільки після консультації з вашим лікуючим лікарем.
Чіа не показані вагітним жінкам і годуючим матерям, оскільки поки не проведені дослідження, які довели безпеку їх прийому цим категоріям.
Побічні ефекти:
- газоутворення і здуття живота;
- діарея;
- висипання на шкірі;
- утруднене дихання.
Якщо у вас з'явилися подібні симптоми, то відмовтеся від чіа  і проконсультуйтеся з профільним лікарем.
У наступних статтях прості кулінарні рецепти з цілющим насінням чіа. Підписуйтесь на новини нашого сайту.