Здорове харчування. Цілющі властивості звичайних продуктів харчування. Поради курортної медицини Карпат.
Для підтримання нормальної життєдіяльності організму їжа людини повинна містити більш як 1000 речовин, 90 % яких мають лікувальну дію. Однак хімічний склад кожного продукту настільки різноманітний, що, мабуть, навіть при сучасному розвитку науки ми не знаємо і половини складових його компонентів, кожен з яких може надавати ту чи іншу лікувально-профілактичну дію на організм. Деякі натуральні продукти поряд з корисними компонентами містять і шкідливі або потенційно шкідливі складові-гістамін, серотонін, - та й кофеїн у великих кількостях може бути небезпечний. Продукти харчування промислового виготовлення часто збагачують некорисними речовинами (підсилювачами смаку, нітритами, фосфатами та ін).
Продукти кожної групи, будучи унікальними за своїм складом, беруть участь у збагаченні організму людини необхідними речовинами. Так, є продукти харчування, які є концентраторами тих чи інших біологічно активних речовин, що володіють вираженими лікувальними властивостями.
Наприклад, жир риби містить велику кількість вітаміну D, сир - метіоніну, шипшина і чорна смородина - вітаміну С, чай - флавоноїдів та дубильних речовин тощо. Тому одним з основних правил здорового харчування є різноманітність. Навіть під час посту, використовуючи якомога ширший асортимент рослинних продуктів, можна забезпечувати організм практично всім необхідним.
Хімічні сполуки, надходячи в основному з їжею, формують білки, жири, вуглеводи, вітаміни, ферменти, гормони тощо, а в результаті ми отримуємо м'язи, органи, шкіру, волосся… Збільшуючи або зменшуючи споживання різних продуктів харчування, можна регулювати надходження в організм лікувальних компонентів різноспрямованої дії.
Здоров'я і харчування тісно взаємопов'язані.
Речовини, що надходять в організм з їжею, впливають на наш душевний стан, емоції і фізичне здоров'я. Від якості харчування в чому залежать наша фізична активність або пасивність, життєрадісність або пригніченість. Читайте також: Проростки – біогенна, жива їжа, цілющий подарунок природи Карпатська національна кухня, страви, смаки, традиції Кухня та кулінарні вподобання довгожителя карпатських гір Основний закон харчування довгожителів Карпат Мольфари Карпат про живу та мертву їжу Мольфари Карпат про роль харчування в житті і здоров'я людини Мольфари Карпат про цілюще та здорове харчування сучасної людини Карпатська еротична кухня. Поради карпатських мольфарів Їжа для камасутри, поради карпатських мольфарів Правильне харчування - потужне джерело чоловічої сили Народна медицина і мольфари Карпат, рекомендують таблицю сумісності продуктів харчування. В даний час більш ніж половина всіх смертей обумовлено захворюваннями, прямо або побічно пов'язаними з неправильним харчуванням. Разом з тим є безліч науково підтверджених фактів про вплив різних харчових продуктів на організм. Незнання профілактичних і лікувальних властивостей продуктів харчування, невміння використовувати їх для підтримки здоров'я і лікування хвороб суттєво скорочує тривалість життя, особливо активної, діяльної. Якщо їх вирощували із застосуванням надмірної кількості добрив, в тому числі й гною. Надмірне використання у харчуванні фруктів і овочів, багатих харчовими волокнами, загрожує порушенням засвоєння багатьох мінеральних речовин і розвитком їх недостатності. Щоденне вживання молока і молочних продуктів літрами може привести до відкладення надлишку кальцію в кровоносних судинах, що зменшить їх еластичність і сприятиме розвитку гіпертонії.
Недарма мольфари Карпат кажуть, що "людина є те, що вона їсть". Все, що ми собою представляємо наш зовнішній вигляд, стан шкіри, волосся тощо, - обумовлено сукупністю різних речовин, з яких складається наше тіло.
Тому продукти харчування треба використовувати в першу чергу для запобігання виникненню захворювань, так і загострень хронічних хвороб. Лікування більшості захворювань у гострій стадії все-таки краще проводити з допомогою сучасних лікарських препаратів, що володіють вираженим конкретним лікувальним ефектом, а продуктами харчування доповнювати лікарську терапію. При цьому застосування лікувальних властивостей продуктів дозволяє прискорити одужання, знизити дозу ліків, запобігти ускладненню і переходу у хронічну форму будь-якого захворювання.
В лікуванні різних захворювань використовуються не тільки багаті біологічно активними речовинами багатокомпонентні продукти харчування, але і різноманітні способи їх кулінарної обробки: варіння на пару, тушкування, запікання і ін.
Сучасними дослідженнями в США достовірно доведено зниження серцево-судинної (інфаркт, інсульт та ін) і онкологічної захворюваності при постійному використанні в харчуванні різноманітних фруктів, ягід і овочів, горіхів, сої, морської риби, оливкової олії та ін. Навпаки, встановлено істотне зростання захворюваності на рак в місцевостях, де використовують способи приготування м'яса на відкритому вогні (барбекю, шашлики, гриль, копчення тощо), а також жарення, у порівнянні з регіонами, в яких використовують варене, тушковане, запечене м'ясо і рибу. Підвищення ризику захворювань серця і судин сприяє зловживання продуктами, багатими насиченими жирами (м'ясними, молочними), твердими маргаринами й кулінарними жирами, надлишок кухонної солі й багатих сіллю продуктів, нітрити ковбасних виробів. Таким чином, розумне харчування дозволить уникнути як зазначених вище, так і багатьох інших хвороб, а при їх виникненні швидше одужати та не допустити різних ускладнень.
Ми будемо раді бачити вас у наших інтернет-спільнотах. Підписуйтесь на новини нашого сайту
Слід мати на увазі, що навіть корисними овочами можна отруїтися!
Лікувальна дія харчових продуктів залежить не тільки від дози, як при застосуванні ліків, але й від способів кулінарної обробки, особливостей прийому, стану здоров'я, віку і багатьох інших факторів. Наприклад, молоко, яке є основним джерелом кальцію, необхідно дітям, у яких йде інтенсивний ріст кісток, вагітним та людям після п'ятдесяти років, у яких часто розвивається остеопороз, а також хворим з переломами кісток. Водночас з віком часто різко падає активність ферменту лактази, що розщеплює вуглевод молока - лактозу, що викликає несприйняття молока. Таким людям треба вживати кефір, кисле молоко, сир, сир, в яких лактоза вже розщепилася кисломолочними мікроорганізмами.
Тому до використання як окремих продуктів харчування та страв, так і модних нині дієт треба підходити з почуттям міри, орієнтуючись на головний принцип здорового харчування - тільки максимально різноманітний набір продуктів дозволяє організму вибрати необхідні йому в даний момент харчові речовини.