Білок-основа життя, основа здорової, активної фізичної форми. Рекомендації курортної медицини Карпат.
Білки або протеїни (від грецького protos - перший),- це природні органічні сполуки які забезпечують всі життєві процеси всіх живих істот на Землі. Білок (протеїн) є справжньою універсальною зброєю в раціоні, без якої організм не може оптимально виконувати свої біологічні завдання. Численні функції організму залежать від наявності високоякісних білків, незамінних для інтенсивної розумової роботи, а також витривалості й сили тіла. Не менш важливо, що багаті білками продукти насичують і підвищують (ліпідний) обмін речовин, а також роблять позитивний вплив на структуру м'язів, оскільки вони в основному складаються з білка.
Білки ідеально підходять для підтримки фізичної та розумової працездатності, вони покращують настрій і викликають загальне почуття задоволення. Більшість білків впливають на лімбічну систему мозку.
В рамках білкового метаболізму харчові білки що надійшли перетворюються в ендогенні білки за допомогою так званих амінокислот. Тільки тоді вони можуть виконувати свої завдання, наприклад будувати й відновлювати м'язи, зв'язки, кістки, тканини, органи, нігті, шкіру і волосся. Водночас вони забезпечують вироблення ферментів і гормонів для важливих процесів організму, зміцнюють нашу імунну систему і регулюють рівень холестерину і вмісту жирів в крові.
Для всіх цих завдань організму потрібно 22 різних амінокислоти. 13 з них він виробляє сам, а інші, так звані незамінні амінокислоти, ми повинні регулярно отримувати з їжею.


Рекомендації курортної медицини Карпат. Зверніть увагу!

Якщо організм здатний впоратися без вуглеводів або жирів протягом відносно тривалого часу, але він не може обійтися без білків навіть нетривалий час.
Тому переконайтеся, що у вашому раціоні була присутня оптимальна кількість білка - це підтримає ваше здоров'я і фізичну форму. Приємним побічним ефектом є те, що багаті білками продукти забезпечують насичення швидше і на більш тривалий час, ніж жири або вуглеводи. Це пов'язано з тим, що розщеплення білка займає більше часу. Таке харчування ідеально підходить для зниження ваги.
При споживанні великої кількості білка з кожним прийомом їжі рівень цукру в крові залишається стабільним протягом усього дня, тому що організм в першу чергу займається обробкою білка і тому виробляє менше інсуліну для розщеплення цукру або вуглеводів. Крім того, необхідно знати, що гормон інсулін перешкоджає розщепленню жирів, а значить, його надлишок заважає зниженню ваги. Інтенсивного вироблення інсуліну можна уникнути, збільшивши споживання білків.
Біологічна цінність.
Який білок найкраще підходить для здорової, ефективної дієти? Це залежить від його біологічної цінності, яка визначається тим, наскільки легко і швидко даний білок засвоюється організмом.
Важливо розуміти, що тваринний білок, такий як: молочні продукти, яйця, м'ясо або риба, ближчий людському організму, ніж білок рослинного походження. Наш організм перетворює 100 грамів тваринного білка в 60 грамів ендогенного білка, а 100 грамів рослинного білка тільки в 43 грами ендогенного білка. А ось комбінація тваринного і рослинного білка збільшує біологічну цінність їжі. Тому, поєднавши м'ясо, рибу, яйце або молоко з зерновими, бобовими, горіхами або насінням, ви можете отримати до 70 грамів ендогенного білка зі 100 грамів їжі.
Альтернативою тваринному білку є продукти з соєвих бобів (тофу) або пшеничного глютену (сейтан). Вони добре засвоюються і, отже, мають ту ж перевагу, що і рослинний білок, - містять менше жиру і холестерину при великій кількості вітамінів і клітковини.


Рекомендації курортної медицини Карпат. Зверніть увагу!

Для підтримки загальної працездатності необхідно споживати достатню кількість білка кожен день:
в ідеалі - один грам на кілограм ваги тіла. Відповідно, жінка вагою 50 кілограмів повинна з'їдати до 50 грамів, а чоловік вагою 90 кілограмів - 90 г білка в день. Це сприяє не тільки спалюванню жиру, але і розвитку м'язів, оскільки білки є «будівельним матеріалом» для нових м'язових волокон та клітин.


Джерела незамінних амінокислот, білків:

Овочі та фрукти: горох, соєві боби, квасоля, селера, мандарини, апельсини.
Риба: форель, палтус, короп, лосось, макрель, камбала, сиг, тунець, окунь.
М'ясо: курка, телятина, яловичина, пісна свинина, свиняча печінка.
Молочні продукти.


Рекомендації курортної медицини Карпат. Зверніть увагу!

нелегко дотримуватися «нормальної» дієти з одним грамом білка на кілограм маси тіла. Швидше за все, доведеться споживати ще й певну кількість молочних продуктів, м'яса і риби. Але якщо ви не хочете занадто багато їсти або дотримуєтеся принципів вегетаріанства, ми рекомендуємо білкові напої - зараз вони доступні в хорошій якості та з різноманітними смаками. Їх змішують з молоком або зерновими напоями (наприклад, з вівса) або додають фрукти. Будь ласка, вибирайте натуральні та органічні продукти, купуйте з білком бобових, чіа, рису тощо.


Читайте також:

Канцерогени в смаженому. Точка утворення небезпечних сполук

ГМО. Генетично модифіковані продукти, добре це чи погано?

Харчування для очей. Продукти для здоров'я зору

Кверцетин - застосування в лікуванні та профілактиці COVID-19

Антикороновірусне харчування. Поради курортної медицини Карпат

Шлях вчених до щасливої їжі, рік за роком. Антидепресанти. Цікаві факти


5 ознак дефіциту білка в організмі. Рекомендації курортної медицини Карпат.

Якщо ви помітили у себе симптоми, про які сказано нижче, проаналізуйте свій раціон. Можливо, ви отримуєте недостатньо протеїнів. Цю проблему треба вирішувати. Почати слід з відвідин лікаря і здачі крові на біохімію.
Підвищений апетит.
Білки відмінно насичують, не гірше вуглеводів. Ймовірно, ви помічали, що після шматка м'яса або шматочка сиру їсти не хочеться ще довго. Пояснення просте: при вживанні протеїнів знижується рівень гормону голоду - греліну.
Часті застуди.
При нестачі білка організму складніше протистояти застудам і інфекціям, імунітет слабшає. При хронічному дефіциті протеїнів зменшується вироблення антитіл, порушується синтез гормонів, що забезпечують противірусну стійкість. Вітаміни пити марно. Щоб бути здоровим, потрібно поповнювати нестачу білка.
М'язова слабкість.
Брак білка дуже часто веде до слабкості. Все особливо погано, коли людина не тільки ігнорує протеїн, але й не займається спортом. В такому випадку організм "видобуває" білки з м'язів — тканин, які, як вважає організм, людині не потрібні, адже людина їх не задіює. В результаті сильно страждає м'язова маса, сповільнюється метаболізм, тіло стає безпорадним, пухким, кволим.
Погано загоюються подряпини та рани.
Білки потрібні для відновлення будь-яких клітин, тому при їх нестачі ранки починають гоїтися довше. Дефіцит протеїнів позначається і на пружності епідермісу: знижується вироблення еластину і колагену, що призводить до сухості, в'ялості та ранніх зморшків.
Набряк.
Без протеїну (особливо альбуміну) порушується водно-сольовий баланс і рідина починає неконтрольовано накопичуватися в організмі. Навіть якщо ви не їсте солоне на ніч, мішки під очима і набряки дуже вірогідні.