Диня корисні і лікувальні властивості. Рекомендації курортної медицини Карпат.
Батьківщиною більшості сортів є - Індія, Середня Азія і тропічна Африка. Єгиптяни ще 3 тис. років тому приносили диню в дар богам. Однак, не тільки боги, а й фараони, і жерці ласували нею, тому що цінована нами диня - ціла скарбниця смаку і користі.
Між іншим, ця представниця сімейства гарбузових є овочем. З Єгипту він потрапив у стародавній Рим на радість громадянам. За легендою, імператору Клавдію щодня подавали на сніданок 7 динь. Низька калорійність дозволяє влаштовувати приємні розвантажувальні дні (але не довше трьох днів). Диня багата такими вітамінами, як С, В9 (фолієва кислота), бета-каротин. Мікроелементи забезпечують плоду цілющу силу.
Так, м'якоть рясніє кремнієм, який необхідний для твердих, тканин, нервів, шкіри та волосся. Велика кількість заліза, калію і магнію необхідні для профілактики недокрів'я, серцево-судинних захворювань. Фолієва кислота необхідна жінкам в періоди вагітності, клімаксу, а також всім, хто хоче поліпшити пам'ять і позбутися депресії.
Диню високо цінували ще стародавні китайці та перси як ефективний любовний стимулянт. Цитрулін, яким багаті стиглі плоди, діє за принципом «віагри», і подібних засобів. Адже в м'якоті міститься ще "гормон щастя" - серотонін.
На Сході кажуть: «диня робить волосся блискучим, очі молодими, губи свіжими, бажання сильними, можливості виконуваними, чоловіків сильними, а жінок бажаними».
Корисні властивості дині поширюються не тільки на жінок, роблячи їх красивими, але і на сильну половину людства. Купили плід - використовуйте практично все. Багате цинком насіння споконвіку вважалися сильним афродизіаком:
вони здатні збільшити чоловічу силу стимулюючи вироблення сперми. Насіння рекомендують розмолоти в порошок, і вживати щодня по 1 ч.ложці запиваючи водою. Або жувати їх свіжими, заїдаючи медом. Однак не більше 2 г на день інакше з'являться проблеми з селезінкою. Скоринки від з'їденої дині не викидайте, там теж дуже багато вітамінів і антиоксидантів. З них виходить смачне варення, але якщо лінь возитися – приготуйте косметичну маску: прикладіть свіжі скоринки, внутрішньою стороною до обличчя на 10-15 хв.
Читайте також:
Гранат, фрукт довголіття. Рекомендації курортної медицини Карпат
Бобові - основний продукт харчування карпатських довгожителів
Батат. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів
Складові здоров'я і довголіття. Поради курортної медицини Карпат
Зелений чай. Лікувальні та корисні властивості. Курортна програма дієтичного харчування
Овочі, фрукти, зелень - не просто користь, а скоріше необхідність в нашому раціоні
Вишня. Корисні й лікувальні властивості звичайних продуктів
Буряк червоний. Лікувальні та корисні властивості
Помідор. Корисні й лікувальні властивості звичайних овочів. Рецепт
Однак диня шкідлива та протипоказана:
- у поєднанні з молочним продуктам і алкогольними напоями, тому що викликає розлад травної системи;
- годуючим матерям, тому що може порушити роботу травної системи дитини;
- людям що страждають на цукровий діабет;
- при інфекційних захворюваннях шлунково-кишкового тракту;
- при гастритах і виразковій хворобі.
Смачний рецепт середземноморської кухні.
Курка в дині:
Інгредієнти:
невелика курочка, або частинами у вигляді грудки, стегенець тощо, 1 диня відповідного розміру,
2 ст. ложки червоного десертного вина; сіль і приправи - до смаку.
Приготування:
Диня має бути такого розміру, щоб в ній помістилася курка і залишився ще товстий шар дині. Проварити курку протягом 30 хвилин на слабкому вогні в невеликій кількості води, з червоним вином. Потім зняти шкіру. Вимити диню, насухо витерти, зрізати з товстішого кінця верхівку, вичистити насіння і слиз, видалити м'якоть. Закласти в диню курку, зашити, або надійно зафіксувати іншим способом, опустити в глибоку каструлю, налити 1,5 склянки води, і варити протягом 1-1,5 години під щільно закритою кришкою, щоб не виходив пар. Смачну м'якоть дині треба використовувати, в якості гарніру.