Корисні жири це життєво необхідні жирні кислоти. Рекомендації курортної медицини Карпат.
Клітини мозку на 60% складаються з жиру - це найбільша концентрація жиру в порівнянні з іншими частинами тіла. Іронія полягає в тому, що люди практично не знають цього і постійно прагнуть усунути жири зі свого харчування, хоча мати достатню кількість жирів у своєму раціоні життєво важливо для здоров'я.
Існують дві незамінні жирні кислоти, альфа-ліноленова кислота, або Омега-3, і лінолева кислота - Омег-6. Ці речовини не синтезуються в організмі людини, тому і були названі незамінними (їх об'єднують назвою «вітамін F»). В організмі обов'язково повинен підтримуватися баланс кислот ОМЕГА - 6 і ОМЕГА-3, який, як доведено вченими, необхідний для нормального обміну речовин.
Омега-3 життєво необхідна:
при цукровому діабеті;
при серцево-судинних захворюваннях;
при проблемах із зором;
при імунних порушеннях;
при надмірній і недостатній вазі;
при остеоартритах і ревматоїдних артритах.
Омега-3 міститься:
у волоському горісі, рапсовій олії, сої, насінні чіа і льону, в лососі, форелі, скумбрії, тунці, оселедці, сардинах. Інші види риб теж містять омега-3, але в меншій кількості.
Омега-6 життєво необхідна:
при невралгії,
при запаленнях,
при захворюваннях суглобів,
при підвищеному тиску.
Омега-6 міститься:
у таких продуктах як - лляна, рапсова олія; вівсяні висівки, масло волоського горіха; кунжутне масло, оливкова олія; мигдаль, насіння соняшнику, соєві боби, м'ясо курки, сало.
Читайте також:
Канцерогени в смаженому. Точка утворення небезпечних сполук
ГМО. Генетично модифіковані продукти, добре це чи погано?
Харчування для очей. Продукти для здоров'я зору
Кверцетин - застосування в лікуванні та профілактиці COVID-19
Антикороновірусне харчування. Поради курортної медицини Карпат
Шлях вчених до щасливої їжі, рік за роком. Антидепресанти. Цікаві факти
Найнебезпечніші жири для здоров'я.
З їжею ми поглинаємо масу всяких жирів, зазвичай їх отримують з яловичини та гідрогенізованих олій. В процесі гідрогенізації в молекули жиру вводиться водень, що змінює їх структуру і робить такі жири небезпечними для здоров'я і повноцінної розумової діяльності. Коли гідрогенізований жир потрапляє в стінки клітини, він починає перешкоджати процесу перенесення поживних речовин крізь стінку всередину клітини. В результаті йде накопичення токсинів, а клітини не отримують повноцінного харчування.
Гідрогенізований жир також називають насиченим, оскільки ланцюжки молекул насичуються атомами водню. Завдяки стійкості до прогорання він широко застосовується при виготовленні продуктів тривалого використання: маргарину, кулінарних жирів, що додаються в тісто для розсипчастості, різних соусів і майонезів для салатів і овочів.
Прогорання жирів, процес що виявляється в появі гіркого присмаку, різкого специфічного запаху і неприємного смаку, викликаний утворенням низькомолекулярних карбонільних сполук і обумовлений рядом хімічних процесів.
Більшість світових вчених і фахівців з харчування рекомендують уникати гідрогенізованих жирів і використовувати натуральні свіжі рослинні олії, приготовані з зерен, різного насіння, кісточок. Природні масла бувають трьох видів: насичені, поліненасичені та мононенасичені. Як показали дослідження, насичені жири сприяють підвищенню рівня холестерину, виникненню серцево-судинних захворювань, раку та інших небезпечних захворювань.
Насичені жири:
насичені жири легко впізнати, тому що вони стають твердими й матовими на холоді. Тваринні жири є насиченими. Вони схожі на тверді білі прожилки в шматку м'яса, і їх легко побачити та відокремити. Вони теж необхідні організму, але зловживати ними не можна.
Поліненасичені жири:
поліненасичені жири, які використовуються в багатьох приправах для салатів, залишаються прозорими й рідкими навіть в холодильнику. Але у поліненасичених жирів є небезпечні властивості, які не так широко відомі. Ці жири схильні до окислення, особливо при нагріванні та на відкритому повітрі. Окислені жири створюють вільні радикали, які знищують клітини нервової системи та інших життєво важливих органів, що призводить до зниження розумових здібностей, прискорення процесів старіння і виникнення онкологічних захворювань. Тому, як тільки ви відчули у масла, олії прогірклий смак і запах, відразу викинете це масло. На жаль, для промислового приготування більшості страв у фритюрі, наприклад картоплі фрі, пиріжки - використовується прогіркле масло: на ньому багаторазово смажать, іноді тримають це масло на відкритому повітрі цілими днями.
Мононенасичені жири:
проміжне місце між насиченими й поліненасиченими жирами займають мононенасичені жири. До мононенасичених жирів відносяться оливкова олія, масло каноли і арахісове масло, олія.
Лляне насіння, гарбузове насіння, плоди оливи, обліпихи - олії з них є найкращими джерелами ненасичених жирних кислот. Їх слід завжди тримати в холодильнику, або в прохолодному, темному місці та використовувати тільки свіжими, тому що жири, що містять ліноленову кислоту руйнуються при нагріванні, під дією світла, при контакті з киснем повітря.
У народній медицині Карпат, у промислові косметології та фармакології дуже активно застосовуються олії рослин (льону, розторопші, обліпихи, чебрецю), плодів дерев (оливи, кедра), а також гарбуза, моркви тощо, оскільки саме олії володіють більш вираженим, ніж відвари або настої, цілющим впливом на організм людини.