Лляна олія – ліки що дійшли до нас зі стародавніх трактатів довголіття.
Лляна олія - стародавній український продукт, незаслужено забутий, виробництво якого було витіснене дешевшими та масовішими рослинними оліями, хоча за своїми корисними властивостями вона значно перевершує їх. Однією з перших сільськогосподарських культур, яку людина стала обробляти в Стародавньому Єгипті та Індії, був льон. Протягом багатьох століть льон одягав і годував людей. Якщо хліб - всьому голова то ми не помилимося, сказавши, що льон - всьому душа. Льон був завжди особливою культурою у Київській Русі, він годував, лікував, зігрівав тілесно і душевно. Справжню харчову лляну олію отримують так званим холодним способом насіння льону піддається пресуванню при температурі не вище 40-45°С, при цьому всі корисні біологічно активні речовини, вітаміни, фосфоліпіди, ненасичені жирні кислоти зберігають свою структуру і функції. Тому не рекомендується піддавати лляне масло термічній обробці.
При старовинному гарячому-способі лляне насіння попередньо прожарювали й пресували при високих температурах так збільшувався вихід олії, і вона мала близький до нерафінованої соняшникової олії смак і запах. Однак «гарячий» спосіб призводить до руйнування найцінніших лікувальних компонентів лляної олії, якими є поліненасичені жирні кислоти: ліноленова і лінолева. Якщо ОМЕГА - 6 є, крім лляного, в соняшниковій, соєвій, рапсовій, гірчичній, оливковій (небагато) оліях, то ОМЕГА - 3 міститься в достатній кількості лише в риб'ячому жирі й - найголовніше - в лляній олії, де вміст ОМЕГА-3 майже вдвічі вище, ніж в риб'ячому жирі.
Можна сказати, що лляна олія є «живим продуктом», тому її потрібно оберігати від впливу прямих сонячних променів і високої температури. Лляна олія обов'язково має зберігатися в темних пляшках, а після розкорковування - в прохолодному місці, тоді вона не втрачає своїх корисних властивостей.
Лляна олія - справжній "сажотрус" нашого організму, що запобігає хворобам судин і утворенню тромбів. Щоденне вживання лляної олії сприяє профілактиці розвитку серцевих нападів, оскільки через зменшення в'язкості крові і нормалізації рівня жирів в крові навантаження на серце знижується. Вживання в їжу ненасичених жирних кислот сприяє зниженню показників артеріального тиску.

Проведені спостереження в США вказують на очевидний зв'язок між споживанням ОМЕГА - 3 і розвитком раку прямої кишки і грудей. Незалежні дослідники відзначають однакову тенденцію до зниження цих типів раку у людей, раціон яких містить необхідну кількість ОМЕГА-3.



Читайте також:

Канцерогени в смаженому. Точка утворення небезпечних сполук

ГМО. Генетично модифіковані продукти, добре це чи погано?

Харчування для очей. Продукти для здоров'я зору

Кверцетин - застосування в лікуванні та профілактиці COVID-19

Антикороновірусне харчування. Поради курортної медицини Карпат

Шлях вчених до щасливої їжі, рік за роком. Антидепресанти. Цікаві факти

Однією з найбільш важких хвороб нашого століття є цукровий діабет. Основою лікування діабету є дієта, що обмежує споживання жиру і цукру. Перевага повинна віддаватися споживанню ненасичених жирів, таких, як лляна олія. У людей, які страждають на діабет, які регулярно вживають лляну олію, знижується частота діабетичної невропатії.
Дійсно, існує величезна кількість захворювань, при яких лляна олія і ОМЕГА-3  що міститься в ній необхідні організму, особливо це важливо для жінок. Доведено ефективність лляної олії для профілактики раку молочної залози, крім цього, лляна олія полегшує перебіг передменструального синдрому і передменопаузи, покращує стан шкіри та волосся, сприяє загоєнню пошкоджених тканин.
Вживання лляної олії дуже необхідно для вегетаріанців і людей, у чиєму раціоні відсутня риба, жир який містить ненасичені жирні кислоти.
У холодному вигляді особливо корисно використовувати лляну олію для заправки свіжих салатів і вінегретів, її можна змішувати зі сметаною, майонезом і іншими складовими для приготування соусів, лляною олією можна заправити будь-яку кашу, варену картоплю, додавати в перші й в другі страви. Дуже смачно і корисно змішувати лляну олію з сиром і зеленню.


У народній медицині Карпат в якості лікарських засобів здавна використовують як олію, так і насіння льону.

Насіння льону призначається як відхаркувальний і протикашльовий засіб при пненмонії. гострих і хронічних бронхітах. Воно широко застосовується в якості проносного при запорах, особливо при хронічних колітах. Кашка з насіння льону і лляна олія застосовуються при лікуванні ран, опіків. 
У давньосхідній медицині насіння льону застосовувалися як ліки що володіють ефектом що розчиняє, очищує і пом'якшує. Одяг з лляної тканини рекомендувався людям з гарячою натурою, а також при сухій і жаркій літній погоді.  У сучасній медицині з насіння льону отримують такі цілющі засоби, як слиз насіння льону, масло лляне і препарат лінегол.
Слиз застосовують всередину як обволікаючий і пом'якшувальний, протизапальний і захисний засіб при виразковій хворобі, хворобах шлунково-кишкового тракту. При хронічних колітах і запорах - як проносне.  Слиз і олія насіння льону мають протизапальну, сечогінну, легку проносну, бактерицидну дію. Слиз застосовують при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, бронхіті, запаленні слизової порожнини рота. При запаленні нирок і сечового міхура, каменях в нирках, крім водного настою насіння, рекомендують всередину настій сухої трави й олії льону. 
При водянці серцевого походження рекомендують настій насіння. Зовнішньо олію насіння льону застосовують як протизапальний, пом'якшувальний, болезаспокійливий засіб. Насіння льону використовують у вигляді примочок зі слизу при трофічних виразках, ранах і опіках, після рентгенівського опромінення, при гнійниках, пухлинах, забоях, фурункулах, радикулітах.
На опікові поверхні, трофічні виразки рекомендують накладати лляну олію в поєднанні з масляними витяжками з лікувальних трав. При опіках добре застосовувати лляну олію з яєчним білком.
З профілактичною метою настої, відвари та олія насіння льону рекомендується офіційною та альтернативною медициною приймати в зонах радіаційного ураження. 
Лляна олія виявилася прекрасним косметичним засобом. Наприклад, втирання її в волосяну частину голови (не менше трьох, п'яти разів на місяць) зробить волосся пишним і блискучим, а також допоможе позбутися лупи. Кожна жінка мріє мати красиві руки, після лляної маски шкіра рук стане доглянутою, тріщини загояться, роздратування зникне, в олію для маски для обличчя додайте свіжі овочі або фрукти, ягоди. Промисловістю зараз випускаються капсульовані олії - це рослинні олії, укладені в желатинову оболонку. Подібна лікарська форма рослинних олій має більш тривалий термін зберігання, зручна в застосуванні.

УВАГА!
БЕЗКОНТРОЛЬНЕ ЗАСТОСУВАННЯ БУДЬ-ЯКИХ ЛІКІВ НЕБЕЗПЕЧНО ДЛЯ ЗДОРОВ'Я!

Не зловживайте будь-якими засобами лікування, у тому числі засобами й рецептами народної медицини. Попри простоту і натуральне походження компонентів рецептури народної медицини, вони теж небезпечні у разі безконтрольного вживання, застосування!
Завжди пам'ятайте про необхідність консультацій з профільним лікарем, перед початком і в процесі процедури лікування!